Start stop çalışan klimaya soft starter bağlanırmı?

Günaydın saygı değer arkadaşlarım, sınırlı klima bilgimle kafama takılan bir konu hakkında bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var. elimde eski tip start stop çalışan bir klima var, ben bunun sadece kompresörüne soft starter inverter takabilirmiyim diye dünden beri kafa yoruyorum, eğer takılabiliyorsa kompresöre bir zararı olurmu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Benim görüşüm:
Soft starterin amacı kalkışı yumuşatıp çekilen demeraj akımını düşürmek.Zaten soft starter kalkışdan sonra kendini kısa devreye alarak gelen elektrigi direk olarak geçirir.Yani motorunuza uygun soft starter baglayabilirsiniz.
Kompresöre zarar verme konusuna gelince kesinlikle zarar vermez,zaten kompresör dediginiz ileri geri hareket eden bir piston ve kapagında bir klapeden olusur,piston tarafındaki basınc artınca klape acılır ve gazı diger tarafa gecirir.

Yuk altinda kalkis yapacak kompresor. Kalkis yapamayip kisa devreye dusermi acaba . Anladigim kadariyla soft starterler voltaji baslangicta tetikleyip keserek gonderiyor. Kalkis icin yeterli torka ulasirmi.

Günaydın saygı değer arkadaşlarım, sınırlı klima bilgimle kafama takılan bir konu hakkında bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var. elimde eski tip start stop çalışan bir klima var, ben bunun sadece kompresörüne soft starter inverter takabilirmiyim diye dünden beri kafa yoruyorum, eğer takılabiliyorsa kompresöre bir zararı olurmu?
Tek fazlı kompresörler için uygulanamaz, eğer 3 fazlı kompresörden bahsediyorsak uygulanabilir.

Yuk altinda kalkis yapacak kompresor. Kalkis yapamayip kisa devreye dusermi acaba . Anladigim kadariyla soft starterler voltaji baslangicta tetikleyip keserek gonderiyor. Kalkis icin yeterli torka ulasirmi.
Her kompresör yük altında kalkacağı düşünülerek imal edilir. Kompresörde mekanik hasar yok ve 3 faz besleme ise soft starter uygulanabilir ama kullanıcıya çok bir faydası yoktur. (Demuraj akımlarını sınırlamak dışında)

Eğer inverter uygulamak istiyorsanız 3 fazlılar için yine mümkündür ancak bunun için kontrol basıncı set noktası, dur kalk emniyet süreleri, max ve min frekans bilgileri gibi kritik bilgilerin güvenilir kaynaktan (mümkünse üreticiden) onaylanması gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri