Sony st-d709 radyo tuner

merhaba arkadaşlar benim sorunum sony st-d709 stereo radyo tuner auto kanal taraması yapınca hiçbir kanal bulmuyor.elle frekans buluyorum oda stereo ses vermiyor.öğrendiğim kadarıyla değişmesi gerken parça varmış.çevremdeki elektronikçiler yapamayacaklarını parça olmadığını söylediler .karaköyden parça almam gerekiyormuş.bana bilgi verirseniz sevinirim.devre şeması var

Ekli dosyalar

• hfe_sony_st-d709_service_partial_en.pdf
    655.4 KB · Görüntüleme: 35
Karaköy den alacağın parçanın adı nedir?Böyle ölçmeden teşhis koymak, nokta atışı arıza bulmak zordur.

arkadaşım devre şeması var .ama hangi parça değişcek bilmiyorum

amacım bunu öğrenmek.değişcek parçayı elektronik ustaları biliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tv de benzer durumda kanal frekanslarında durmayınca muayyen bobininde işlem yapıyoruz, muhtemelen burda da böyledir.

25 yıllık cihaz diyot kurumuş herhalde

kanal kayması yok stereo özelliğini yitirmiş stereo olmadığı için otomatik taramada kanal bulmuyor

açıkçası tamirci cihazı getir bakayım parçayı sökeyim sen karaköyden bul dedi bırakmak istemedim cihazı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Automatic Fine Control AFC veya AFT dediğimiz muayyen içindeki sabit kondensötörden dolayı rezonans dışına çıkıyor .Yenisini bulmak zordur içini açıp 47 pf ile 56 pf arasındaki bu kond kırıp yerine mercimek tipi kond takılır üstten tekrar ayar yapılır .98Mhz sinyal jenaratörü gereklidir veya el alışkanlığı ile frekansını bildiğiniz radyoları taratın duruncaya kadar ayar yapmayı deneyin

Başka bir Tuner sorunuma yanıt ararken konuya rastladım. Konuyu hortlatıyorum hala sorun devam ediyorsa.
Parça falan demişler alakası yok. Bu cihazlar farklı ülke standartlarına göre ayarlanıp çıkıyor fabrikadan. Muhtemelen cihaz ABD için ayarlı. Siz kasayı açıp bildiğiniz güçlü yayın yapan stereo kanalı elle ayarlayın ve içindeki ayarlı bobinlerden stereo ışığı yanana kadar varyasyon deneyin. Bu kadar...

merhaba arkadaşlar benim sorunum sony st-d709 stereo radyo tuner auto kanal taraması yapınca hiçbir kanal bulmuyor.elle frekans buluyorum oda stereo ses vermiyor.öğrendiğim kadarıyla değişmesi gerken parça varmış.çevremdeki elektronikçiler yapamayacaklarını parça olmadığını söylediler .karaköyden parça almam gerekiyormuş.bana bilgi verirseniz sevinirim.devre şeması var

Merhabalar.
Geç olmakla birlikte, sorununun çözümünü yazıyorum ;
Bu deck radyoda sorun muayyenlerden kaynaklanmaz.
PCB üzerinde 10.7MHz seramik filtreler bulunur. Bu filtrenin yenisini taktığında, çekiş gücünün arttığını ve stereo ışığının yine eski günlerde olduğu gibi yandığını göreceksin.
Öyle hemen muayyenlere girip bir o tarafa bir bu tarafa çevirirsen orj ayarlarını tekrar yakalaman çok zor olabilir.Bilgine....

Nerhabalar bende SONY P77x var STEREO/MONO STEREO da stero ışığı yanmıyor ve ses gelmiyordu MONO da ses geliyordu radyo kartı üzerindeki T201 i ayarlayarak düzelttim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri