Sony MHC-V919AV Müzik Seti Tuş Sorunu

coo007

Üye
Merhabalar,

1999 yılında aldığımız Sony mhc-v919av hifi müzik setinin tuşları sapıttı.

Herhangi bir tuşa bastığım da farklı bir tuşu algılıyor. Mesela + tuşuna basınca dbfb ayarını değiştiriyor. Stop tuşuna basınca eq ayarlarını açıyor gibi.

Komple dağıttım seti tuşların olduğu katları söktüm arkalarını kontrol ettim tertemiz oksit vesaire gözükmüyor.

Tuşları da arkadan tek tek kontrol ettim kısadevre olan tuş yok.

Sizce sorun ne olabilir.

Elektronik bilgim çok iyi değil.

Ölçü aletim ve lehim havyam var.

Diyot kapasitor direnç triyak transistör gibi bir kaç parçayı bilirim.

Devre takip etmeyi pek bilmem.

Bu setten vazgeçemiyorum sesi muazzam.

Şuan kumandadan kullanıyorum ama kumandadanda detaylı ayar yapılmıyor.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar.

Ekli dosyalar

• 15705587435765889143965148761284.jpg
    15705587435765889143965148761284.jpg
    297.7 KB · Görüntüleme: 17
Elektronikçi değilim lakin ben genelde o tür işleri kolonya ile yıkar saç kurutma ilede kuruturum çalışır. Tuşların plastik kısmında siyahi boya gibi lekelenme oluyor. Tuşların kartınıda bazen yıkadığım oluyor.

• Beğen
Tepkiler: H.G
işlemci Pinlerinden tasarruf etmek için, modele göre 6 veya 8 tuş için tek anolog pin kullanılıyor. her tuşun arasında direnç var, yani her tuş farklı direnç değeriyle aynı anoloğ pine bağlı. uzun bir süre sonunda tozdan, kirden, rutubetten direnç değerleri değişiyor ve bahsettiğiniz arıza oluşuyor. izopril alkol ile temizlemeniz sorunu çözecektir.

Hem katılıyorum hem de alkolle buton zarlarının temizliğinin zahmetli hatta imkansız olduğunu belirtip buton değişimi daha pratik diyorum.

Sorun tuşlara giden elektrik beslemesinde olabilir mi? Çünkü voltaj farklı ise doğru direnç değerlerinin algılanmamasına sebep olmaz mı? Analog pinler akım mı algılıyor, neyi algılayarak çalışıyorlar?

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri