Solar panallerden gelen voltaj ve inverterdeki Input PV arasındaki fark.

nihilist76

Üye
Herkese selamlar.

Çözemediğim bir durum var, solar sistem kullanan arkadaşlardan yardım rica ediyorum

Invertere giren panel voltajı, kablo uçları açıkken 38V civarı güneşli havada

Fakat kabloları invertere takıp ana menüdeki Input PV voltaj değerine baktığımda 26V görünüyor.

Inverter neden voltajı düşürüyor olabilir, normali bu mudur hiç anlamadım.

Inverter bozuk sandım, başka bir tane taktım, onda da durum aynı.

Floating Voltage değeri bile 27.2 V iken 26 V a düşürmesinin hiç bir izahı yok.

Şu an aktif solar sistem kullanan arkadaşlar gün içinde Input PV değerini kaç gördüğünü söyleyebilir mi.

panel: 6P x 325W mono
inv: 3000W/3000kVa tam sinüs
bat: 2 x 200aH jel

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu durum bu şekilde yenimi yapmaya başladı siz mi böyle bir şeyi yeni farkettiniz
yeni farkettim. daha önce hep 35-39 V arası gördüğümü hatırlıyorum.
Panelin açık devre voltajını yüksek görüdür. Yük altında, inverterde akü şarj seviyesine düşer.
Bu açıklama çok mantıklı. Yarın yük altında olmadığı zaman bakayım bu değere.

Merhabalar.
Ustalarımın dediği gibi inverter dan yük çekildiği sürece paneller aküyü şarj edeceği için pv voltajı akü şarj seviyesi voltajını düşer.
Pv input değerini inverter yada şarj kontrol cihazı ekranında etiket değerini görmek için inverter dan yük çekilmemesi gerekir.
Bu durum bir sorun yada olmaması gereken bişey değildir.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri