SMD Diyot ile Hızlı Diyotu Değiştirmek

Subay53x

Üye
LM2577S LM2596S Voltaj Yükseltici ve Düşürücü Regülatör Modülümün, girişteki + ve - kısmınlarına, kabloyu ters bağladım. Girişi doğru bağladığım zaman, resimde işaretlediğim m4 smd diyottan duman çıkıyor, aynısını bulamadım. Söküp yerine ne takmam gerekir? Teşekkürler.

Orjinali: m4 smd diyot=400v 1a
Takmak istediğim: Hızlı diyot=BY298 2A 400V DO-15

Ekli dosyalar

• IMG_20210323_112517.jpg
    IMG_20210323_112517.jpg
    256.1 KB · Görüntüleme: 14
Schottky diyot takman lazım. Ama devre de bozulmuştur bence

Düşündüğün diyodu takip devreyi dene. Çalışıyorsa schottky takarsin

Değil, ss serisi schottky takabilirsin. Ss210 mesela. 1 liralık birşey. Denemek için elindekini de takabilirsin

Zaten geri besleme veya ters baglanti da devreyi ters polariteden korumak icin konmus bir diyot. Bu arada o diyot 1N4007. Piyasada cok populer bir diyot ve kilif. Herhangi bir komponent saticisindan tedarik edebilirsin. Orjinal tasarim bozulmasin. Ama illa degistircem dersen BYW ailesine bakabilirsi. Cok farkli nodel var ayni akim ve maks gerilim degerlerinde olani takabilirsin.

Devreyi incelememistim tam girişte koruma amaçlı konmuş da olabilir ama niye yandı o kısım garip. Diyot hala sağlam ama devre bozuk da olabilir.

Devreyi incelememistim tam girişte koruma amaçlı konmuş da olabilir ama niye yandı o kısım garip. Diyot hala sağlam ama devre bozuk da olabilir.
Bir de şöyle bir konu var, bu modül bazi sitede 25 tl bazı sitede 50 tl. Bunu 40 tl ye aldım, araştırsaysım 25 tl lik olanı alacaktım. Bildiğiniz ucuz site var mı?

Bilgisayar güç kaynağından 12V verdim. Ondan olabilir mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Girişteki diyot ters bağlantıda korumak için kısa devre ederek kendini feda eder.

Test için diyotu söküp devre çalışıyormu deneyebilirsiniz.

Devreniz çalışıyorsa uygun bir diyotu takabilirsiniz.

Girişteki diyot ters bağlantıda korumak için kısa devre ederek kendini feda eder.

Test için diyotu söküp devre çalışıyormu deneyebilirsiniz.

Devreniz çalışıyorsa uygun bir diyotu takabilirsiniz.
Dediğiniz gibi diyotu sökünce çalıştı. Çok teşekkür ederim herkese. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri