Siemens ktp 900 basic sorular

as.yıldırım

Usta Üye
Arkadşalar merhaba,

Siemens basic panellerde bazı şeyleri yapamıyorum. Bunların nasıl yapıldığını bir türlü bulamadım.

Mesela motor rengini değiştiremiyorum. Ekrana bir motor ikonu koyuyorum. Motor çalışıyorken yeşil. arızadayken kırmızı olsun istiyorum ama yapamadım. Bir led koyup kolaylıkla yapabiliyorum bunu ama motorda nasıl yapacağım bilmiyorum.

İkinci soru da motor ikonunu 90 derece ve ya 180 derece döndüremiyorum. Mesela bir takın üstünde motor olduğunu varsayalım. Bu motor tanka dik pozisyonda olsun. Motor ikonunu döndüremediğim için bunları yapamıyorum.

Basic panellerde bunları nasıl yapacağım.

İyi çalışmalar,

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
As.yıldırım Merhabalar;
KTP900 basic panellerde dışardan eklediğiniz symboller dinamik değildir,yani bir buton gibi rengini değiştir,çevir yapılamaz,sadece konumları ve görünürlükleri dinamik olarak kullanılır.
Siz eklediğiniz motor sembolünün rengini değiştirmek istiyorsanız kırmızı ve yeşil iki motor sembolü koyacaksınız ilgili tagın durumuna göre birini görünür yapıp diğerini görünmez yapmanız gerek,
Motoru döndürmeniz için alacağınız motor sembolü istediğiniz açıya göre oluşturup sonra panel programında kullanabilirsiniz.

Kolay Gelsin

Hocam merhaba,

Çok teşekkür ederim harika bilgiler verdiniz.

Son cümlenizi tam olarak anlayamadım.Motor semboluünü istediğim açıya göre değiştiremiyorum. Sizin bahsettiğiniz , sembol kütüphanesinden istediğim açıdaki bir motoru seçmem gerektiği midir ? Yoksa, herhangi bir motor sembolünü istediğim açıda çevirebiliyor muyum ?

Hocam merhaba,

Çok teşekkür ederim harika bilgiler verdiniz.

Son cümlenizi tam olarak anlayamadım.Motor semboluünü istediğim açıya göre değiştiremiyorum. Sizin bahsettiğiniz , sembol kütüphanesinden istediğim açıdaki bir motoru seçmem gerektiği midir ? Yoksa, herhangi bir motor sembolünü istediğim açıda çevirebiliyor muyum ?
Sembol kütüphanesinden istediğiniz açıdaki motoru seçip panele yerleştirmeniz gerek,paneldeki motorun açısını değiştiremiyorsunuz.

symbol factory adlı programı indirip bilgisayarınıza kurun. ilgi sembole sağ tıklayıp symbol options altından istediğiniz değişikliği yapıp kayıt edebilirsiniz. bir zamanlar bana da lazım olmuştu bu şekilde çözmüştüm.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri