Si7021 sensörüm seri port ekranında okunmuyor

ezgitnc

Üye
Merhaba, arduino nano clone ve si7021 sensörüyle seri port ekranında nem ve sıcaklık okumak istiyorum. Clone olduğu için githubtan thinary ardunio kodu indirdim çünkü ondan önce yanlış mikrodenetleyici vs gibi hata alıyordum blink çalıştırdım şu an bir problem yok. https://web.archive.org/web/2016082...1_Temperature_and_humidity_sensor_SKU:TOY0054 sayfasındaki kodu kullandım. Arduino gnd- sensor gnd ,3.3v- vcc , d4 scl ve d5i de sda bacağına bağladım. A4-a5e bağlayınca da okumadı sorun nedir sizce? Portları vs düzgün seçtim tercihlerden de derleme ve yükle seçili. Umarım cevap alabilirim

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    214 KB · Görüntüleme: 10
scl-a5, sda-a4 şeklinde bağla ve reset yapip dene.

Yaptım yine olmadı moralim çok bozuldu sensör bozuk olabilir mi?

Bozmuş olabilirsin,. Nano 5v bu alet 3.3 volt. i2c hatları 5 volta dayanamamış olabilir. Level shifter kullanmak lazımdı. Ya da direkt bağlantı için 3.3v Arduino kullanmak lazım.

Bozmuş olabilirsin,. Nano 5v bu alet 3.3 volt. i2c hatları 5 volta dayanamamış olabilir. Level shifter kullanmak lazımdı. Ya da direkt bağlantı için 3.3v Arduino kullanmak lazım.
Ben arduinonun 3.3V bacağına bağladım ama vcc sini. Öyle de mi bozulur ki?kusura bakmayın ilk kez arduino kullanıyorum bilgi sahibi değilim bozulan sensör değil mi arduino değil?

Sensör bacaklarına besleme voltajindan daha yüksek bir voltaj geliyorsa ki burada geliyor, bozulma ihtimali vardır. Arduino sağlamdır.

Bunda problem çıkmaz, level shift var bunda. Yaptığınız gibi Jumper kablolarla deneyebilirsiniz

Son düzenleme:
Bunda problem çıkmaz, level shift var bunda. Yaptığınız gibi Jumper kablolarla deneyebilirsiniz
Çok teşekkür ederim yardımınız için, başardığımda haber vereceğim :)

Gerçekten son sorum :) lehimleme yaparken headerlerin yönünün önemi var mı? Yani o beyaz pedin üstüne ya da arkasına jumperları takmak gibi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayır , istediğin yöne takarsın. Tercihen yazıların okunabilir kalması iyidir.
wire örnekleri içinde i2c scanner gibi bir örnek olması lazım. Onu yükleyip bir daha deneyin. Modül adresini bulabilirse belki kodunuzda sıkıntı vardır. 0x40 diye bulması lazim

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri