Servo Motor Mekanik Hesabı

Hayırlı Günler herkeslere, abilerim kardeşlerim, veichi marka servo ve sürücü bulunmakta. Ben 1:20 redüktör kullanarak da bir merdane yapmak istiyorum. Fakat ben bu servoyu PLC ile kontrol edilmesini istiyorum. HMi ekrandan reçete uygulaması ile beraber sürmeyi planlıyorum ama sadece planda kalıyor. Bu Servonun pals hesabını neye göre nasıl yapacağım. 23bitlik encoder bulunuyor. Örneğin: sürücü de 1 turu 10000 pals ayarladığımız da 10000 pals ile 1 tur çevirebiliyorum ama reçete ile merdanedeki örneğin şeridi 20cm çek dediğimiz de bunu neye göre nasıl hesaplayacağız. Nasıl bir pals değeri girmemiz gerekiyor bu sistemi anlatacan açıklayan bir yazı konu var mı ? Şimdiden teşekkürler. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Motor 10000 pulse te 1 atıyor.
Peki motor bir tur attığında,
Yani PLC den 10000 pulse gönderdiğinde,
Sistem kaç mm yol alıyor?

Merdanenin çevresini hesaplayın.

10000 pulse ile merdane 1 tur atıyorsa, merdanenin çevresi kadar ilerliyor demektir.

Örneğin; 10000 pulse ile 50 cm ilerliyorsa 20 cm için kaç pulse gerekir oran orantı ile bulursunuz.

Geriye bu matematik işlemi plc ile yapmak kalıyor .

merdane 80mm çapında , evet oran orantı ile demişsin usta da örneğin 15cm yazdığımızda kaç ile çarpıp kaç pals üreteceğiz ? bunun bir formulü var mıdır yoksa deneme yanılma yöntemi ile mi deneyeceğiz ?

Eğer encoder motorda bulunuyorsa, 1/20 lik dişli oranını da hesaba katmak gerekir. O zaman 119420 pulse göndermek gerekir.

Herkeslere çok teşekkür ederim değerli cevaplarınız için. @i.tandogan abime de çok çok teşekkür ederim değerli cevabı için. Bu yazmış olduğun formül işime çok yarayacaktır abi fakat burada redüktör için ekstra bir formule gerek yok galiba 150*10000/251.2 demişsin fakat bir buradaki palsı redüktör ile 1 tur dönecek şekilde sürücü ile ayarladığımız takdirde sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Hocam hayırlı akşamlar, Fatek PLC de bu çarpma bölme işlemlerini yaptırıyorum ondalıklı olarak ama bana çok farklı uçuk sonuçlar çıkarıyor. Nerede yanlışlık yapıyorum anlayamıyorum...

Aşağıda CodeSys sisteminde kullanılmış redüktörü i=3 olan(1'e 3) ve redüktörün çıkışının 1 turunda ilerleme miktarı 166.67mm olan bir sisteme nasıl tanıtıldığı tanımlanmış. Dikkat edilirse 166.67 değeri = 16667/100 (motorun 100 turunda redüktör çıkışı şeklinde) tanıtılmış. 1 sayısı oranın pay kısmında 1 tur anlamda.(sol taraf payda, sağ taraf payı gösteriyor)
65536 servo motor enkoderinin pulse sayısı.
1605624085745.png

Ekli dosyalar

• 1605623877756.png
    1605623877756.png
    18 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye