Seri Motorlar

ReiS_

Üye
SERİ MOTORLAR

B- SERİ MOTORLAR

a- Yapısı:

Seri dinamoda olduğu gibi, doğru akım seri motorda da endüvi ile kutup sargıları birbirine seri bağlanmıştır. Bu nedenle seri dinamonun yapısı ile seri motorun yapısı arasında hiç bir fark yoktur. Seri makine hem dinamo hem de motor olarak çalışabilir. Yalnız dinamo durumundan motor durumuna (veya tersi) geçişte, aynı devir yönü için kutup sargılarının bağlantı yönü değiştirilmelidir.

b- Seri motorlara yol vermek:

Seri motorlarda, şönt motorlarda olduğu gibi yol alma anında devreden çok fazla akım çekerler. Motorun yol almada fazla akım çekmesine engel olmak için, uçları L, R harfleri ile belirtilen yol verme direnci kullanılır. Yol verme direnci endüvi ve kutup sargıları ile seri bağlıdır. Bu nedenle bütün motor devresinden aynı akım geçer.

Seri motor yol verme direncinin hesabı şönt motorlarda olduğu gibi yapılır. Yalnız seri motorda uyartım devresi sargısı endüvi sargısına seri bağlı olduğundan, hesaplarda endüvi devresi direnci ile uyartım devresi direncinin toplamı alınır

Ekli dosyalar

• seri motorlar.rar
    168.4 KB · Görüntüleme: 0
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
çok güzel açıklamışşın teşekkürler

bir sorum olacak cevaplarsan memnun olurum
şu anda kullandığım bir fazlı elektrikli ağaç kesme var
iki stator sargısı rotor fırçaları üzerinden şebekeye pralel bağlanıyor.
bu seri motormudur

cevaplarsan sevinirim

acıklama için cok tsk ederim. ödevim için arastırma yapıyordum ve bu konuda gercekten bana yardımcı oldun. :))))

Hocam peki DA seri motoru MOSFET sürücü devre ile nasıl süreriz?
Bir bilginiz var mı?

Devir sayısı ayarı ile ilgili devre sekil olarak bulmam mümkün mü acaba su anda gerekli bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

çok güzel açıklamışşın teşekkürler

bir sorum olacak cevaplarsan memnun olurum
şu anda kullandığım bir fazlı elektrikli ağaç kesme var
iki stator sargısı rotor fırçaları üzerinden şebekeye pralel bağlanıyor.
bu seri motormudur

cevaplarsan sevinirim

iki endüktör sargısı endüvi fırçaları üzerinden şebekeye seri bağlı olmalıdır. bu da seri motordur ama üniversal motor diye adlandırılır

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri