Sensörler çıkışındaki veriyi yükseltme ve yükseltici ve filtreleme devreleri hakkında

Merhaba aynı sorun bende de var muhtemelen aynı yerde yüksek lisans yapıyoruz.

mV. mertebesi çıkış için Loadcelleri yada Termokuplları araştırınız.

Evet biliyorum yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. İnşallah daha detaylı araştırmalar yapacağım.

mV. mertebesi çıkış için Loadcelleri yada Termokuplları araştırınız.
Teşekkür ederim biraz araştırdım ve termokuplların mv tablosuna baktığımda belirli negatif mv değerine kadar düşüyormuş. Sanırım sadece çıkışındaki voltaj değerini yükseltip filtreleme işi kalıyor.

Yanlışsam düzeltim ama -10+10 mv çıkışlı sensor piyasada bildiğim kadarıyla yok. Özel uygulamalar için geliştirilen tipler değilse tabii.

0_10 veya 2_10 volt oluyor genelde.

Grafikleri çizilirken - +10 V aralığında çizildiği için öyle söylenmiş olabirmi?

Son düzenleme:
Verilen ödevde çıkışı o değerlerde olan sensörden veri okunacak yazıyor.Termokupl için baktım, çok düşük sıcaklık değerlerinde negatif gerilim çıkışı oluyormuş sanırım. https://www.termopar.com.tr/ktipi.asp
Tabi ki o çok düşük sıcaklıkları elde etmek zor aslında sensör çıkışındaki yükseltici ve filtreleyici devreyi tasarlarsam ödev bitmiş oluyor sanki

Düzeltme.
Önceki mesajımda - +10 mv yazmışım. Doğrusu - +10V olacak.

Evet teşekkür ederim o devreyi tasarlamaya çalışacağım. Ayrı ayrı pozitif ve negatif gerilim devresi tasarlayıp o değerleri düşürdükten sonra birleştirebilir miyiz?

Bir fikir de örneğin 555 ile ya da herhangi bir yöntemle 0 ila 5 volt üçgen işaret oluşturduk.

Sonra bu değeri -2.5 ila +2.5 volt aralığına taşıyabiliriz. Sonra daha önceki örnekte olduğu gibi basit bir gerilim bölücü kullanarak değeri istediğimiz aralığa küçültebiliriz.

Üçgen işareti negatif gerilime taşımak için simetrik beslemeye ihtiyacımız var mı?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…