sensör ve kontrolör

as.yıldırım

Usta Üye
Arkadaşlar merhaba,

Fabrikamızda bir makina mevcut.Bu makinada makinanın çalışıyor bilgisini alabileceğimiz herhagi bir plc çıkışı , lama, röle, kontaktör,korna vs bir şey yok.

Bu makinaya hammadde girişini önceden elle vs yapıyoduk şimdi kendi yaptığımız bir konveyör sistemi ile yapıyoruz.Bizden ana makinanın ve bizim yaptığımız yardımcı makinanın senkron şekilde çalışmasını istiyorlar.Yani ana makina çalışırken yard.makina da çalışsın, ana makina bir nedenle durursa yardımcı makina da dursun.

Ana makinada servo sistemler,mlc ve hmi var,yani fiziksel bir kontak ya da bilgi alabileceğimiz bir durum yok.Benim aklıma şöyle bir alternatif geldi ;

Ana makinanın girişinde bir konveyör var.Bu konveyör ana makinayla senkron çalışıyor.Bu konveyörün bir noktasına bir sensör koyayım.Sensör bu konveyörün çalıştığı bilgisini bana versin .Mesela endüktif sensör ve ya devir bekçisi ve ya sizin bana önereceğiniz başka bir sensör gibi.Bu sensörü entegre edebileceğim basit bir kontrolör varsa ; mesela endüktif sensör kullandım diyelim.Sensörün her 2 saniyede bir kontak çıkışını almazsa bu kontrolör bana çıkış versin ya da verdiği çıkışı kessin.

Bunu timer vs kullanarak da yapabilirim ama olabilecek en basit çözümü arıyorum.

Böyle bir sensör ve ya kontrolör kullanan var mıdır ?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla,

Peki bu benim istedigimi yapacak mi,yani sensor bi gorecek bi gormeyecek sonucta ama bana surekli cikis verecek.hatta konveyor durdu diyelim ve o esnada sensor surekli gormeye devam ediyor,onu da algilayip bana cikis verecek

Her 2 saniyede bir çıkış alman şart mı, kesintide çalışan ışıldak gibi durunca alarm veya görsel uyarı uymaz mı?

O da olur,kafama takilan bu bahsettigin cihazin sistemin durdugunu ve ya calistigini nasil algilayacak olmasi

Soyle bir sey mi olacak,sensor 3 saniye gordu ve 1 saniye gormedi,bu 1 saniyelik periyotta mi cihaz cikis veriyor.eger oyleyse benim istedigim gibi olmuyor.ben sunu istiyorum,

Sensor 2 saniye goruyor ve 0.5 sn gormuyor diyelim.sistem calistigi surece bu boyle devam ediyor dogal olarak.olur da sensor 2 sn den daha fazla gormeye devam ediyorsa ya da 0.5 snde fazla gormemeye devam ediyorsa konveyor durmustur .sistem bunu algilayip cikis verecek ve ya verdigi cikisi kesecek.

takip etmeyi düşündüğünüz konveyora bir enkoder bağlama şansını yok mu. durduğunda diğer sistemi de durdursun.

Makina sürücü üzerinden mi kontaktör üzerinden mi çalışıyor? Bir de senkron çalışmadan kastınız ikisinin aynı anda devreye girmesi mi yoksa açı olarakta alınan mesafenin aynı olması mı? Örneğin birinci motorun ucundaki yük 270 derece döndüğünde ikincide 270 derece mi dönmüş olacak?

takip etmeyi düşündüğünüz konveyora bir enkoder bağlama şansını yok mu. durduğunda diğer sistemi de durdursun.
enkoderi koyabileeğim bir yer yok çünkü , motor mili ile konveyörün bağlantısı tamamen kapalı bir sistemin içinde.Belki alternatif parçalar ve ya sistemlerle bir noktaya enkoder yerleştirebilirim ancak bu sistem baya zaman alacaktır.

Makina sürücü üzerinden mi kontaktör üzerinden mi çalışıyor? Bir de senkron çalışmadan kastınız ikisinin aynı anda devreye girmesi mi yoksa açı olarakta alınan mesafenin aynı olması mı? Örneğin birinci motorun ucundaki yük 270 derece döndüğünde ikincide 270 derece mi dönmüş olacak?

Servo sürücülerin ,plc ve hmi lar ile yaptığı haberleşme tabanlı bir sistem,Fiziksel bir start stop butonu bulunmuyor.Hmi dan alınan komutlara göre sistem çalışıyor.Senkrondan kastım açısal senkron değil,sadece ikisinin de aynı anda çalışıp aynı anda durması o kadar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri