Samsung Çamaşır Makinesi ses ve sallantı hk. Yardım lütfen!!!

Terazi06

Üye
Merhaba Üstadlar.
Benim Samsung marka çamaşır makinamdaki sorun için yardıma ihtiyacım var..
Makinanın arızası; hiç açılmıyordu. Kendim elektronikçiyim ana kartında bir kaç kondansatör direnç yanmıştı değiştirdim. Şimdi sorunsuz açılıyor. program seçip yıkamayı başlatıyorum ama 6-7 dakika düzgün çalıştıktan sonra motor veya tambur kısmından ses gelmeye başlıyor. Arka kapağını açtım baktım. motor düzensiz dönüyor. (motorda ark görmedim). Tam dönüyor sonra çok kısa bir süre çıtırt diye bir sesle sarsılıp dönmeye devam ediyor ve sıklaşmaya başlıyor. Bu ses elektriksel mi mekanik mi çözemedim. Bu ses i duyduğum anda evin ışıklarındaki parlaklık da azalıyor. Anlaşılan o an aşırı akım çekiyor. Makina 12 yaşında fakat Kart yanmadan önce tıkır tıkır çalışan bir makinaydı.
Sizin tecrübeleriniz doğrultusunda nasıl bir yorum yapabilirsiniz?
Gerek görürseniz sorunun videosunu da paylaşabilirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

eğer makineniz direktdraw değilse kazan rulmanı kötü yola düşmüştür. umarım değiştirebilirsiniz çok masraflı bir iş ben makine yeniledim.

eğer makineniz direktdraw değilse kazan rulmanı kötü yola düşmüştür. umarım değiştirebilirsiniz çok masraflı bir iş ben makine yeniledim.
Yanıtınız için teşekkürler. Rulmandan olup olmadığına emin olmanın bir yolu var mı acaba?

Yanıtınız için teşekkürler. Rulmandan olup olmadığına emin olmanın bir yolu var mı acaba?
kazanı elle çevirip denemen lazım, tabii bu işi daha önceden yapmış olmak ta lazım. en azından sesini dinle. ben sadece rulman demiştim adamlar kazan da değişecek deyinde, yeni makine almak daha ucuza geldi. ve eğer yeni makine alacaksanız dikkat edin direktdraw olsun, başınız daha az ağrır

Elle çevirmeye gerek kalmıyor. Yıkama programı başladığında yaklaşık 10 dakika hiç bir sorun yok. sonra arada bu sesler artarak çıkıyor. Sıkmaya geçince hiç sorun yok yine. rulmanda ya da motorda bir sıkıntı olsa sıkma yaparken de sorun çıkarır diye düşünüyorum. Tamir ettiğim karttan şüphe etmeye başladım. acaba motora saçma komutlar mı yolluyor diye. Bakalım ne çıkacak...
teşekkür ederim ilginize.
İyi günler dilerim

Elle çevirmeye gerek kalmıyor. Yıkama programı başladığında yaklaşık 10 dakika hiç bir sorun yok. sonra arada bu sesler artarak çıkıyor. Sıkmaya geçince hiç sorun yok yine. rulmanda ya da motorda bir sıkıntı olsa sıkma yaparken de sorun çıkarır diye düşünüyorum. Tamir ettiğim karttan şüphe etmeye başladım. acaba motora saçma komutlar mı yolluyor diye. Bakalım ne çıkacak...
teşekkür ederim ilginize.
İyi günler dilerim
kartı görmedim ama üzerinde TYN veya LNK türevi entegte varsa değiştiriniz (7 bacaklı olan)

Elektrik motorunun fırça ve kolektoru temiz mi komurler yeteri kadar uzun mu?

Elektrik motorunun fırça ve kolektoru temiz mi komurler yeteri kadar uzun mu?
Serkan Bey, kömür benim de aklıma geldi ancak dediğim gibi bu durum programın başlamasından bir süre sonra sıkmaya geçene kadar yapıyor. Yani kömürle ilgili problem olsa sıkmada da problem yaşamam gerekmezmi. Sıkarken gayet düzgün dönüyor.

Serkan Bey, kömür benim de aklıma geldi ancak dediğim gibi bu durum programın başlamasından bir süre sonra sıkmaya geçene kadar yapıyor. Yani kömürle ilgili problem olsa sıkmada da problem yaşamam gerekmezmi. Sıkarken gayet düzgün dönüyor.

O zaman kart üzerindeki devir kontrol kısmı sorunlu kesik kesik yada düzensiz çıkış veriyor motoru düzgün suremiyor.

Birde motorun arkasında tako mıknatısi olacak. Karşısında sensor ve kablolarını kontrol etmenizi öneririm. Buradan devir bilgisini alır. Düzgün çalışmıyor ise burada da sorun olabilir.

O zaman kart üzerindeki devir kontrol kısmı sorunlu kesik kesik yada düzensiz çıkış veriyor motoru düzgün suremiyor.

Birde motorun arkasında tako mıknatısi olacak. Karşısında sensor ve kablolarını kontrol etmenizi öneririm. Buradan devir bilgisini alır. Düzgün çalışmıyor ise burada da sorun olabilir.
Bana da öyle geliyor. Kart sorunu gibi. Ölçümlerde hatalı bir elemana rast gelmedim ama tabi açık devre şeması da olmadığından emin olamıyorum. Anlaşılan kurtaramayacağım makimeyi. Yenisini almak gerekecek. Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri