Sadece Tek Prize Toprak Hattı Yapma

Merhaba arkadaşlar, ben forumda yeniyim. Şimdi ben sadece bilgisayarın olduğu üçlü prize toprak hattı yapmak istiyorum. Yani üçlü priz toprak hattı desteği var ama şuan sıfırlama yapmış elektrikçi. Ben bahçeye ucuz yollu toprak hattını gömmek istiyorum, ama nasıl yapacağım?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yapmisken madem komple eve yapin sadece onemli olan pc mi sizin icin..kullanici adiniza bakilirsa sanirim evet:))..evde hayati risk tasiyan daha onemli makina cihaz var..ama yok ben sadece pc prizine yapicam diyorsaniz mesafeye gore degismekle beraber 2,5 veya 4 mm bakir iletkeni soyup 1 mtrelik bakir cubuga bolca sar ve cubuk klemensine sikica bagla...topragi yarim metre esip cubugu topraga cak gitsin en basitinden..Ya da kullanici adinizin hakkini verip internette arama yapin youtube den filan.nasil yapildigina dair videolar vardir mutlaka.

Şimdi böyle sıfırlama ile kullanırsam PC'ye zarar verir mi? Yoksa illa topraklama şart mı?

Yazmayım diyorum gene duramıyorum ; elektrikçi onu yapmış bunu yapmış diyorsanız siz elektrikçi değilsiniz demek ki . Topraklama dediğiniz toprağa kazık çakmak ucuna bir kablo bağlamak ; onuda prizde toprak ucuna bağlamak değildir . Yapılan topraklamanın ölçüm değerinin yapılması gereklidir ; uygun değerdeyse onunda topraklama barasına bağlanması gerekir ( Daha eşpotansiyel topraklamanın kelamını bile etmedim ) . Bu işi yapmak yerine bir elektrikçiyi evinize çağırarak topraklama eksiklerinizi tamamlatınız ; elektrik hobi olarak yapılacak bir iş değildir .....

Peki sıfırlamanın riskleri nedir? PC'ye zarar verme ihtimali var mı?

Şimdi böyle sıfırlama ile kullanırsam PC'ye zarar verir mi? Yoksa illa topraklama şart mı?
sıfırlama olması nötr üzerinde gerilim oluşması durumunda enerjinin pc üzerinde olması demektir. topraklama şart ayrıca kak rolesi taktırınız. o zaman sıfırlama yapamazsınız. slm

Merhaba arkadaşlar, ben forumda yeniyim. Şimdi ben sadece bilgisayarın olduğu üçlü prize toprak hattı yapmak istiyorum. Yani üçlü priz toprak hattı desteği var ama şuan sıfırlama yapmış elektrikçi. Ben bahçeye ucuz yollu toprak hattını gömmek istiyorum, ama nasıl yapacağım?
Yazmayım diyorum gene duramıyorum ; elektrikçi onu yapmış bunu yapmış diyorsanız siz elektrikçi değilsiniz demek ki . Topraklama dediğiniz toprağa kazık çakmak ucuna bir kablo bağlamak ; onuda prizde toprak ucuna bağlamak değildir . Yapılan topraklamanın ölçüm değerinin yapılması gereklidir ; uygun değerdeyse onunda topraklama barasına bağlanması gerekir ( Daha eşpotansiyel topraklamanın kelamını bile etmedim ) . Bu işi yapmak yerine bir elektrikçiyi evinize çağırarak topraklama eksiklerinizi tamamlatınız ; elektrik hobi olarak yapılacak bir iş değildir .....
@Öksüz Çocuk a sonu kadar katiliyorum. Sirf hobi olsun diye boyle bir istekle ilk defa karsilastim ve sasirdim. Dogalgaz tesisatcilarinin sov amaçlı topraklama tesisatini ayri istemeleri gibi geldi bana. BIR BINADA BIRDEN FAZLA TOPRAKLAMA DUSUNULEMEZ TEKLIF EDILEMEZ. Tek bir priz/priz grubu icin ayri topraklama cekmek topraklamanin mantigina ters.

@Öksüz Çocuk a sonu kadar katiliyorum. Sirf hobi olsun diye boyle bir istekle ilk defa karsilastim ve sasirdim. Dogalgaz tesisatcilarinin sov amaçlı topraklama tesisatini ayri istemeleri gibi geldi bana. BIR BINADA BIRDEN FAZLA TOPRAKLAMA DUSUNULEMEZ TEKLIF EDILEMEZ. Tek bir priz/priz grubu icin ayri topraklama cekmek topraklamanin mantigina ters.
Doğalgaz tesisatçılarının ayrı topraklama istemesiyle neyi kastettiniz?

Doğalgaz tesisatçılarının ayrı topraklama istemesiyle neyi kastettiniz?
Dogalgaz tesisatcilari ve bilgisayarcilar kendi tesisatlari icin ayri topraklama yapilmasini isterler genelde. Ama elektrikcilerin boyle bir uygulamayi kabul etmesi mumkun degil. Es potansiyel dengeleme yapilmali binada, hatta mumkun olsa da sokakta mahallede falan yapilabilse. topraklamanin mantigi guvenliktir. Kabaca anlatayim elektrik potansiyel farktan dolayi carpar adami. Sen es potansiyel saglarsan potansiyel farki ortadan kaldirirsin ve carpilma riskini mumkun mertebe yok edersin. E sen sov amacli ikinci bir topraklama yaparsan iki topraklama arasinda olusabilecek fark carpilmaya sebep olacaktir.
En kaba tabirlerle ozeti bu.
Hal boyle iken evdeki bir prize toprak hattini ayri cekmek ASLA kabul edilemez.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri