Sadece Bir Transistör ile Flaş Yapan LED devresi

Merhaba arkadaşlar.

Youtube'da tesadüfen denk geldim. Devreyi yapanlar ekseri "bedava enerji, free magnet motoru" türünden video yapmakta uzman bir millet olan hintlilerden çıktığından önce inanasım gelmedi. Sahte mi diye araştırırken aslında bunun "dünyanın en basit osilatör devresi" diye batıda da bilindiğini farkettim. Hem de keşif yılı da çok eskiymiş sanırım...

Neyse devreyi evde yapıp denedim, çalışıyor. Çok da basit bir yapıya sahip:

https://www.homemade-circuits.com/how-to-make-single-transistor-led/

-Transistörün bağlantı yönlerine dikkat ediniz. Özellikle artı'nın emetöre verildiğine dikkat edin (ters bağlı). Ayrıca beyz uç boşta bırakılıyor. Şayet yumuşak geçişli yanıp sönmesini istiyorsanız, emetör-beyz arasına 1uF kondansatör takabilirsiniz.(denedim öyle de güzel oluyor).

-Giriş gerilimi kesinlikle 11-13V civarında olmalı. Devre yüksek hassasiyette stabil bir osilasyon üretmiyor ve gerilimde virgüllü değişimlerle hızı ayarlanıyor.

-Kırmızı ya da yeşil LED kullanın; beyaz LED'de bende çalışmadı. Uzun uğraşlar sonunda tam çalışmadığına ve sahte olduğuna kanaat getirmişken, yeşil takınca çalıştı bende. Kırmızı da oluyor.

Böyle ufaktan yanıp sönen LED lazım ise, kendiniz de yapabilirsiniz. Ayrıca piyasada uygun fiyatta "Flaşör LED" adında kendiliğinden yanıp sönen LEDler satılmaktadır. Hiç uğraşmadan alıp onlardan da kullanabilirsiniz.

Buraya bizzat devre şeması/görsel eklemiyorum linktekinin aynısını kuracaksınız.

İyi çalışmalar dilerim.

Ben de bir kaç sene önce yapıp çalıştırmıştım, gerçekten işe yarar az elemanlı smd kullanılırsa küçük boyutlu d olur. Hatta arabaya geri vites ikazı olarak kullanmaya niyetlendim ama gerçeleşmeden kaldı :(.

Ben de bir kaç sene önce yapıp çalıştırmıştım, gerçekten işe yarar az elemanlı smd kullanılırsa küçük boyutlu d olur. Hatta arabaya geri vites ikazı olarak kullanmaya niyetlendim ama gerçeleşmeden kaldı :(.
Ben bu aralar şarj devrelerine yoğunlaştığımdan "akü doldu" uyarısı olarak kullanmayı düşünüyorum.

Olabilir ama uzaktaysan veya elinde başka işin varsa devreden kesinceye kadar kafa ütüler :). Kond değriyle oynarsan led süresi de değişiyor bildiğin gibi.

Merhaba arkadaşlar.

Youtube'da tesadüfen denk geldim. Devreyi yapanlar ekseri "bedava enerji, free magnet motoru" türünden video yapmakta uzman bir millet olan hintlilerden çıktığından önce inanasım gelmedi. Sahte mi diye araştırırken aslında bunun "dünyanın en basit osilatör devresi" diye batıda da bilindiğini farkettim. Hem de keşif yılı da çok eskiymiş sanırım...

Neyse devreyi evde yapıp denedim, çalışıyor. Çok da basit bir yapıya sahip:

https://www.homemade-circuits.com/how-to-make-single-transistor-led/

-Transistörün bağlantı yönlerine dikkat ediniz. Özellikle artı'nın emetöre verildiğine dikkat edin (ters bağlı). Ayrıca beyz uç boşta bırakılıyor. Şayet yumuşak geçişli yanıp sönmesini istiyorsanız, emetör-beyz arasına 1uF kondansatör takabilirsiniz.(denedim öyle de güzel oluyor).

-Giriş gerilimi kesinlikle 11-13V civarında olmalı. Devre yüksek hassasiyette stabil bir osilasyon üretmiyor ve gerilimde virgüllü değişimlerle hızı ayarlanıyor.

-Kırmızı ya da yeşil LED kullanın; beyaz LED'de bende çalışmadı. Uzun uğraşlar sonunda tam çalışmadığına ve sahte olduğuna kanaat getirmişken, yeşil takınca çalıştı bende. Kırmızı da oluyor.

Böyle ufaktan yanıp sönen LED lazım ise, kendiniz de yapabilirsiniz. Ayrıca piyasada uygun fiyatta "Flaşör LED" adında kendiliğinden yanıp sönen LEDler satılmaktadır. Hiç uğraşmadan alıp onlardan da kullanabilirsiniz.

Buraya bizzat devre şeması/görsel eklemiyorum linktekinin aynısını kuracaksınız.

İyi çalışmalar dilerim.
Linkteki devrede beyz ucu boşta iken transistör nasıl iletime geçiyor?

Linkteki devrede beyz ucu boşta iken transistör nasıl iletime geçiyor?
Devrede transistör, aslında bir "transistör" olarak kullanılmıyor; zener diyodu gibi kullanılıyor. Emetörden artı verdiğinizde kollektöre akım geçirmez, çünkü aynen şüphelendiğiniz gibi beyz tetiklenmemiştir. Ancak, gerilim arttıkça, emetör-kollektör arasındaki gerilime tahammül azalır. Kapasitör şarj olup belli bir gerilim değerine eriştiğinde, daha fazla tahammül edemeyen emetör-kollektör diyotları aniden iletime açılır ve kendilerine seri bağlı LED'i yakar. Bu devrenin düzgün çalışabilmesi için şart; gerilimin 12V olmasıdır. Bahsettiğim kanunun gerçekleşmesi için gereken budur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri