Sabit voltaj ile akım kontrolü

anonimle

Üye
Merhabalar, ilk defa konu açıyorum yanlış yerdeyse affola.

Bitirme projem için bir ev tasarladım ve bu emin gücünü emüle etmem gerekiyor. Ev sabit 220v her ev gibi, kullandığı maximum güç saatlik 4850w. Her saat bu değer değişiyor. Benim bunu 1/100 veya 1/1000 gibi bi değerde emüle etmem gerek. Voltajı 2.2 v gibi bir değer kabul edersek 48.5 w güce ulaşmam gerekiyor. Değerler daha küçük olabilir. Bunu nasıl yapabilirim. Arduino ile değerleri kontrol ederek 24 saatlik gösterim yapmam lazım.

2.2 voltta 48 watt için 20 amper gibi bir akim çekmeniz gerekiyor.

Bu voltajda bu akımı çekmek içinde 0.1 ohm en az 50 watt uzeri ama çok isinacaktir güvenli kullanım için 100 watt bir direncte bu ısıyı harcamaniz lazim.

Ciddi bir senaryo.

Böyle vahim değerler yerine (sizind de söylediğiniz gibi) 1/1000 değerini esas alırsınız.
Yani 2,2V yerine 220mV ve 48,5W yerine 4,85 W kullanırsınız. Arduino için kullanacaksanız kazancı 10 olan, hatta, giriş seviyesini 5V olarak baz aldığınızda kazanvı 20 olan op-amp lı bir devre ile işinizi rahatlıkla yaparsınız. .
Ayrıca bu değerleri (azaltma oranlarını) istediğniz gibi değiştirebilirsiniz yani ikiside farklı oranlarda azaltılmış olabilir,
Kolay gelsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri