s71200 uzaktan kontrol

Merhaba, Simatic s7-1200 PLC ile TP900 Comfort panel kullanıyorum.

Bu sistemi uzaktan izleyebilmek veya program yüklemesi yapabilmek, plc'ye online bağlanıp arıza durumunda saha ekibini yönlendirmek istiyorum.

Bu konuda nasıl çözümler var acaba ? Static ip uygulamalarına kurumsal şirketler onay vermiyor güvenlik gerekçeleri ile Wi-fi veya gprs olarak bu iş mümkünmüdür?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Detay bilmemekle beraber... S7 1200 lerde e-server özelliği olduğunu biliyorum. Bir data hattı ve GPS modem ile bağlanabilirsiniz sanırım.

İki yol söyleyebilirim bunun için aklıma gelen;

1. PLC'yi bir network'e bağla bir IP adresi ver
aynı ağda bir PC'ye TIA portal kur
pc ile plc haberleştir.
uzaktan teamviewer türü programla bağlan.
----------
2. yol

modemden plc ip adresine bir port aç.
modemin statik ip sindenPLC ulaş ve prg yükle

3.yol
weintek panel kullan.
bu panel üzerinden plc ye bağlan.

bunun açıklamasını savior otomasyondan yetkili kişilerle konuşarak daha iyi anlarsınız.gayet basit bir uygulama. biz şu anda iki firmada uyguladık.gayet başarılı.s71200 e uzaktan bağlanıp istediğimiz herşeyi yapıyoruz.

Bana öyle geliyoru ki uzak ve yakın olmak üzere iki network'ü internete bağlı oldukları sürece vpn ağı kurarak yapabilirsin.

Vpn statik yerine dinamik ip adresleri kullanılıyorsa ip adresler değiştiğinde tekrar tekrar yapılandırma gerekebilir.

Benim önerimi soracak olarsanız bu işi yapan cihazlar var;

1 - ) Tosibox adında bir cihaz
2 - ) Ewon

Bu seçeneklerde 1.'sini kullanıyorum ve bir dongle yardımı ile internete ulaştığım her yerden tanımladığım ağlara bağlanıyorum.

Bu iki cihazın araştır artı ve eksilerini kıyasla.

s71200 ile değil ama başka bir markayla tecrubem oldu.
içine simkart takılabilen robustel satın aldım. plc ile robustel modemini ethernet ile haberleştirdim-kısa mesafe-
simkart sayesinde internet üzerinden scadaya erişim sagladım.
plc'deki verileri net üzerinden scadada okuyabilirsiniz bu şekilde.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri