s7 300 plc ile oransal vana kontrolü

Yazdığınız mesajdan tam olarak birşey anlamadım hangi inputa hangi aralıkta değer girilir bunu soruyorsanız lütfen kopyala/yapıştır yaptığınız kısmı baştan düzenleyin ki tam olarak yorum yapabilelim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Yazılar biraz karıştı kusura bakmayın.

SP_INT REAL -100.0 to +100.0
(%) or phys. value 1) 0.0 INTERNAL SETPOINT
The "internal setpoint" input is used to
specify a setpoint.
PV_IN REAL -100.0 to +100.0
(%) or phys. Value
1) 0.0 PROCESS VARIABLE IN
An initialization value can be set at the
"process variable in" input or an external
process variable in floating point format can
be connected.

Siz eğer FB41 girişlerindeki SP ve PV girişlerine ne yazacağım diye soruyorsanız. Onlara yanıt verelim:
SP Set Point değeridir, yani varmak istediğiniz hedef değer. Buna REAL değişken olmak kaydıyla herşeyi yazabilirsiniz.
PV ise Process Value değeridir ki bu da değiştirmek istediğiniz büyüklüğün anlık değeridir.

Şöyle örnekleyelim:
Ortam sıcaklığını 30 derecede sabit tutmak istiyorsunuz, o zaman SP değeri 30.0 real değeridir, PV girişine ise PT100'den alıp scale edip ortaya çıkardığınız real sayı değişkeni verilir.

Öyle sanıyorum ki şimdiye kadar size kaynak gösterilen ne belgeleri okumuşsunuz, ne de verilen örnek programı iyice incelememişsiniz.Ben ya da birbaşkası burada size haftalarca yanıt verebilir, ama bu sizin hiçbir işinize yaramaz. Çünkü kolay yoldan bilgiye ulaşıyorsunuz. Lütfen biraz manual karıştırın, biraz datasheet okuyun emin olun öğrendiklerinizi yorumlamada bunlar daha yararlı olacaktır.

Dökümanları araştırıyorum ama ingilizcem zayıf olduğu için çok iyi anlayamıyorum.Uyarınız için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,248
Kullanıcılar
450,059
Son üye
Erentrik

Yeni konular

Geri