s7-200 ile s-7 300 plclerin profibus DP üzerinden haberleşmesi

mkarayel01

Üye
mehaba arkadaşlar ben s7-200 ile s7-300 plclerin profibus DP ile habereşmesi ile ilgili uygulamalı bitirme tezi aldım bununla ilgili yardımınıza ihtiyacım var. haberleşmede hangisini master hangisini slave seçmeliyim veya bu seçme işlemini neye göre belirlemeliyim profibus'ın plc ile haberleşmesi için plclerin GSD kodlarını profibus'a tanıtmamız gerekiyor herhalde. bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
S7-200 mecburen slave olacak. GSD dosyası yüklemene gerek yok. STEP7 Hardware konfigürasyon editöründe DP hattı üzerine S7-200' ün DP modülünü sürükle bırak ve ayarlarını yap. Senden V data bölge ayarlarını isteyecektir ve bu datalar aracılığı ile haberleşeceksin. S7-200 tarafında ise hatırladığım kadarı ile haberleşme ayarı hariç hiç bir şey yapmana gerek yok. Yani program falan hiç yazmayacaksın. İki-üç sene oldu yapalı o nedenle net hatırlamıyorum. Bu anlattığım yöntemlerden biri, bir kaç tane daha olabilir ama en basiti budur bence.

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim CEYHAN II.
Siemensin kendi s7-200 kitabında gerekli V hafıza veri alış veriş adreslerinin nasıl yapılacağını inceledim daha uygulama aşamasına gelmedim sadece teorik olarak inceleme yapıyorum. bu konu ile ilgili forumlarda bazı bilgilere ulaştım s7- 200 v hafıza adresinin başlangıcı master s7-300 tarafından belirleniyormuş bunu nasıl yapabileceğim hakkında yardımcı olursanız daha doğrusu s7-300 ün profibus haberleşmesi ile ilgili daha detaylı verebilirseniz çok sevinirim.

Evet V data adresleri s7-300 tarafindan belirlenecek.

En iyisi all_tips gibi bir dosya olacak forumda. s7-200 ornekleri olan. O dosyadan Tip057b yi incele.

2 ay önce bir projemde bu uygulamayı yaptım. Makinanın bir bölümü s7.200 ile çalışıyor, geri kalan kısmı ise S7.300 tarafından kontrol ediliyor. Ekrandan girilen parametreler S7.300 üzerinden S7.200'e gidiyor. Master S7.300. Öncelikli olarak unutulmaması gereken S7.200 Profibus hattına EM277 modülü ile bağlanıyor olması. Modül üzerinden bus adresi girilir ki S7.300 o adres üzerinden haberleşir. S7-200 mecburen slave olacak. STEP7 Hardware konfigürasyon editöründe DP hattı üzerine S7-200' ün DP modülünü sürükle bırak ve ayarlarını yap. Senden V data bölge ayarlarını isteyecektir ve bu datalar aracılığı ile haberleşeceksin. S7-200 tarafında hiç bir ayar yapmayacaksın. İstersen yazılımı gönderebilirim. iyi çalışmalar...

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.
sn aykanat bahsettiğin dosyayı forıumda bulamadım o dosyalar sende varsa burada bizimle paylaşırsan sevinirim.
mk mehmet benim amacım tezi tamamlamanın yanında bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olmak yazılımın eminim bana çok faydası olacak. forumda bu yazılımı paylaşman hem benim hemde ilgilenen diğer arkadaşların yararına olur. ben şimdi s7-300' ün yazılımını öğreniyorum ve tüm yazılımı kendim yapmayı düşünüyorum sizlerinde deneyimlerinden faydalanarak. yazılım kendinden çok yazılımı yaparken veya uygulama esnasında takıldığım noktalarda bana yardımcı olursanız benim için daha iyi olur. teşekkürler.

Ekledigim dosyada da S7-200 un EM277 modulunun GSD dosyasi mevcut.

Ekli dosyalar

• EM277.ZIP
    2.4 KB · Görüntüleme: 197
Merhabalar arkadaşlar PLCS 7-300 hakkında dökümana ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.

Selam merhabalar s7200-300 plc profibus dp haberleşmesini en güzel anlatan kitap yazvuz eminoğlunun kitabı var istersen bi incele harika bir kitap ve orda s7200-300 haberleşmasi yapılmıs ayrıntılı olarak açıklanmıstır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri