S7-200 Frekans bölme

jumalus

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bir türlü beceremediğim ve akıl sınırlarımı zorladığım bir soru ile karşı karşıyayım...

Soru şu...

PLC nin I0.4 girişine bağlı bir normalde açık düğmeye basıldığında I0.0. girişine bağlı bir algılayıcıdan gelen yüksek frekanslı işaretlerin frekansını 4 e bölerek Q0.0 çıkış noktasına veren,I0.5 girişine bağlı normalde açık bir düğmeye basıldığında bu işleme son veren programı yazınız?

Aşağıdaki sadece bir örnek yani girişin frekansını bilmediğimizi farzederek çözmem gerekiyor soruyu.Plc de bir darbenin periyodunu bulmam mümkünmüdür?
Ekran Alıntısı.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba. 8'e kadar sayan ve sonra kendini resetleyen bir sayıcı yapıp, sayıcının değerini bir karşılaştırma komutuyla çıkışa ver (c1>4 gibi) sanırım sorun çözülür. Selamlar.

Cevabınız için teşekkür ederim.Önerinizi deneyeceğim.Çözebilirsem programı buraya aktarırım..

puls girişi i0.0 olucak i0.3 start girişi olayı başlatır i0.4 sonlandırır tekrar başlamak için plc stop'dan run'a alınmalı plc hsc0 hızlı sayıcısını desteklemesi gerekir

Ekli dosyalar

• pro.rar
    2.2 KB · Görüntüleme: 75
Hiç darbe sayısı açısından düşünmemiştim.Darbenin frekansını bilmemize gerek yokmuş.Tekrar cevabınız için teşekkürler.Programı bu bilgisayarda microwin olmadığı için deneyemedim fakat program şu şekilde olacak sanırım
Adsız.jpg

Murat Bey yazdığınız programa bakamadım ama umarım benim yaptığım gibidir :)

- - - Updated - - -

puls girişi i0.0 olucak i0.3 start girişi olayı başlatır i0.4 sonlandırır tekrar başlamak için plc stop'dan run'a alınmalı plc hsc0 hızlı sayıcısını desteklemesi gerekir

Murat Bey yazdığınız programa bakamadım ama umarım benim yaptığım gibidir :)

Bu kadar basit olabileceği aklımın ucundan geçmemişti.Hep frekans çerçevesinden baktığımdan olsa gerek.Aslında darbe olduğunu düşünerek daha basit bir çerçeveden yaklaşmak gerekmiş olaya
smile.png

Son düzenleme:
Bu kadar basit olabileceği aklımın ucundan geçmemişti.Hep frekans çerçevesinden baktığımdan olsa gerek.Aslında darbe olduğunu düşünerek daha basit bir çerçeveden yaklaşmak gerekmiş olaya :)

Senin yaptığından farklı ben çok daha hızlı sinyaller olduğunu düşünüp hızlı sayıcı ve kesme işlemleri kullandım senin yaptığın gibi bir yere kadar olabilir çok hızlı sinyallerde sorun çıkarır ayrıca sayıcının değerinide sıfırlama gerekir

Merhaba arkadaşlar,
Bir türlü beceremediğim ve akıl sınırlarımı zorladığım bir soru ile karşı karşıyayım...

Soru şu...

PLC nin I0.4 girişine bağlı bir normalde açık düğmeye basıldığında I0.0. girişine bağlı bir algılayıcıdan gelen yüksek frekanslı işaretlerin frekansını 4 e bölerek Q0.0 çıkış noktasına veren,I0.5 girişine bağlı normalde açık bir düğmeye basıldığında bu işleme son veren programı yazınız?

Aşağıdaki sadece bir örnek yani girişin frekansını bilmediğimizi farzederek çözmem gerekiyor soruyu.Plc de bir darbenin periyodunu bulmam mümkünmüdür?
Ekli dosyayı görüntüle 14636
merhaba acaba sorunun çözümü hala elinizde var ise atabilir misiniz çok önemlide cok acıl lazım uzun zaman olmuş ama belkı hatırlıyorsunuzdur

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri