s7 1200

ufuk6767

Üye
merhabalar herkeze ıyı calısmalar bi konudan bahsedecgım nasıl bır yol izlemelıyım hem yardımcı olursanız sevınırım
sıcaklık kontrolu yapılması ıstenen bır bolum var
a) sıcaklık panelden elle verılecek ve 35 derece uzerınde bır deger gırılmeyecek
b) ortam sıcaklıgı 4-20ma bır transmıterle sıcaklık degerı gorunecek
c) panelden verılen sıcaklık ıle ortam sıcaklıgı karsılastırılacak ve ortam sıcaklıgı verılen sıcaklıktan kucuk ıse klepeler yuzde oranında acılacak
d) oratam sıcaklıgı verılen degerın uzerıne cıktıgı anda klepeler kapatmaya baslayacak

klepelerımız analog cıkısla kontrol edılecek

ben bunu pid blogu ile dusundum yanlısmı bılmıyorum nasıl bır yol ızlemelıyım. uzun zamandır plc programınada bakamadım yogunluktan dolayı.
ve egerkı olursa panel degılde bır pc ıle kontrol edılırse cok daha ıyı olur cunkı mevcut ta pc var

ılgınızden dolayı tesekkurler saygılar

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
PID kullanmanıza gerek yok.

panelden verilecek yeni sıcaklık değerine X diyelim,
mevcut sıcaklık bilgisine Y diyelim,

move ile sıcaklıkları x'e ve y'ye aktar sonra comperator fonksiyon blokları ile karşılaştırma yapıp bu çıkan sonuç ile ister klape açıp kapatın ister fan çalıştırın.

Kolay gelsin.

eyvalah kardesım verdıgın cvp ıcın . ben zaten karsılastırma komutlarını kullandım daha ayrıntılı anlatırsanız sevınırım aslen ben cozumu bulmus sayılırım bumussamda sızede atarım ıstersenız saygılar

move ile sıcaklıkları x'e ve y'ye aktar sonra comperator fonksiyon blokları ile karşılaştırma yapıp bu çıkan sonuç ile ister klape açıp kapatın ister fan çalıştırın.

Kolay gelsin.
Bu iş için en uygunu PID (Ben hiç yapamadım). Ama matematiksel işlemler yaparak kendince bir algoritma üretebilirsen o da işini görebilir.

ben pıd kontrolu yaptım fakat ben pıd blogu ıle yapmak ıstemıyorum ama belkıde tekrar pıde donebılırım

Karşılaştırma komutlarını kullanarak analog çıkışı artırma yada kapatma yönünde programlanabilir. Örnek ortam sıcaklığı 1 derece artı analog çkışı %5 artır sıcaklık yinemi artıyor analog çıkışa move komutuyla %10 çıkış ata bu şekilde bırkaç step oluşturup işini çözersin

Kolay gelsin.

Nasıl PID kullanmasına gerek yok?

c) panelden verılen sıcaklık ıle ortam sıcaklıgı karsılastırılacak ve ortam sıcaklıgı verılen sıcaklıktan kucuk ıse klepeler yuzde oranında acılacak...

klepelerımız analog cıkısla kontrol edılecek

şkerh cok ıyısın kardesım anlasılan baya bır profosyenel calısıyosun dusuncelerımız aynı bende oyle yaptım fakat daha onece yaptıgım ve sımdı yapamadıgım plc yı pc ıle haberlestırmek ıstıyorum ve bunun ıcın win cc rt programı ıle yapıyordum yanlıs hatırlamıyorsam ve bıldıgım kadarıyla tıpkı panel programlar gıbı programlıyoduk ama neden se sımdı yapamıyorum programda pc station eklıyorum fakat rot screen ekranı cıkmıyor

şkerh in yorumuna pek katılmıyorum. bu ve benzeri işleri hem analog hem de dijital çıkışlı olarak çok defa gerçekleştirdim. 1 derecede %5 2 derecede %10 veya başka bir oran doğru bir yaklaşım olmaz. normalde bu gibi durumlarda pid kullanılması gerekir. eğer siz pid parametrelerini doğru giriyorsanız mutlaka istediğiniz set değerini güzel yakalayacaktır. kullandığım processlerde 40000 kg/h lik akışları pid kontrol ile %1 in de altında hata payıyla döküyorum. tepki süresi, hızlanma miktarı, set değerine olan uzaklık vs. önemli şeyler pid için. zaten onu hassas kılan şeyler bunlar.
Ama bu processte PID ' siz doğru sonuca ulaştıysanız problem kalmamıştır.

Keremsafa kardesim ben zaten pid kullaniyordum zaten pid parametlerinde girmeyecek bisi yok okadar zor bisi degil yani ben daima pidle calistigim icin farkli bir yol denemek istemistim acikcasi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,457
Kullanıcılar
450,400
Son üye
ufuki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri