S7-1200 versiyon hatası

Ertek68

Profesyonel Üye
Arkadaşlar Eimdeki CPU 215 DC-DC-DC (6ES7 215-1AG40-0XB0) ile
Giriş-Çıkış Modülünü: SM-1223 8DI/8D0 (
6ES7 223-1BH32-0XB0) bir projede kullandım.
TIA Portal V3.1
CPU versiyon 4.0 görünüyor.
SM-1223 versiyonu 2.0 görünüyor.
Projeyi yüklediğimde SM-1223 için versiyon hatası veriyor. Modül versiyonunu yükseltmeyle ilgili kaynak bulamadım.
Çözüm konusunda bilgisi olan varsa yardım rica ediyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Slm. Programa eklediğin modul 6ES7 223-1BH32-0XB0 olup olmadığına tekrar bakınız. Bunun yerine 6ES7 223-1BH30-0XB0 eklemiş olabilirsiniz. Cpu 4.0 versiyonu modül versiyonundan yüksekse modülü çalıştırı. buna eminim. Çünki şuanda çalıştırıyorum. Versiyon hatası almanızın en büyük sebebi yanlış modül seçmiş olmanızdır. Extrem bir durum olarak başıma gelen bir olay da Çin için özel üretilen çin versiyon bir ürünün yanlışlıkla türkiyeye gönderilmesi ve onunda bana bayiden gelmesi olmuştu ama milyonda bir ihtimal.

Not: v4.0 Cpu için Tiaportal versiyonununda en az v13 olması şart. Mümkünse v13 sp1
Kontrol kalemi 16.png

Sn. @TheRisky....
Şimdi tekrar baktım, doğru modülü BH32 olanı seçmişim.
Yalnız akşam kurcalarken farkına vardım. Modül Giriş çıkış bayt adresleri 8 den başlıyormuş. Ben programda 2 ile devam etmiştim. Bu durumda Versiyon hatası verirmi bilmiyorum...
Birde programı incelerken fark ettim Tag sayfasında Cross Referance yaptığımda ilgili Tag' kullanıldığ OB,FC yada networkla ilgili bilgi çıkmıyor.
Yarın biraz daha uğraşıp olmazsa yeniden yazacağım...
Alakanız için Teşekkürler.

change device kısmından versiyonu değiştirebilirsiniz

Sn. @TheRisky....
Şimdi tekrar baktım, doğru modülü BH32 olanı seçmişim.
Yalnız akşam kurcalarken farkına vardım. Modül Giriş çıkış bayt adresleri 8 den başlıyormuş. Ben programda 2 ile devam etmiştim. Bu durumda Versiyon hatası verirmi bilmiyorum...
Birde programı incelerken fark ettim Tag sayfasında Cross Referance yaptığımda ilgili Tag' kullanıldığ OB,FC yada networkla ilgili bilgi çıkmıyor.
Yarın biraz daha uğraşıp olmazsa yeniden yazacağım...
Alakanız için Teşekkürler.
Rica ederim.
Adres yanlışlığından dolayı versiyon hatası vermez bildiğim kadarı ile hiç karşılaşmadım böyle bir durumla. Versiyon hatasını yanlış modül seçilirse veya cpu versiyonu modül versiyonundan küçükse verir. Modül adreslerini ise ofline iken modülün üzerine sağtıklayarak propertise tıklayıp özelliklerini aç ve DI8/DO8 sekmesine tıkla ardından. Aşağı doğru in ve ınput adres kısmında start adress kutusundaki 8'i 2 yap aynı işlemi alttraffında DO adress içinde yap. Sembol tablosundan uğraşma.
Adreslemedeki yanlışta nasıl davranacağını bilmiyorum böyle bir tecrübem olmadı. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,799
Son üye
ferhatakpolat

Yeni konular

Geri