Sıvı seviye kontrolü projesi

İyi güler..Sıvı seviye kontrolü ile ilgili bir proje yapmam gerekiyor...Bir depo gibi bişi içindeki sıvı miktarını ve başka bir depoya aktarılması konu tam olarak..Bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum.!!!

Merhabalar,

Konu genel hatlarıyla belli ama bazı teknik detaylar eksik.

Sıvı depolanacak depo düzgün geometrik bir şekle sahip midir?
Siz sıvı seviyesini ne ile algılamayı düşünüyorsunuz?
İki depo arasındaki aktarımı basınç farkı ile mi yapacaksınız yoksa pompa mı kullanacaksınız?

Bu gibi sorulara vereceğiniz cevaplar projenizi şekillendirmeye yeterli olacaktır. Arından da uygulanabilirlik konusunda tekrar irdeleriz.

plc ilemi yapıcan arkadaşımyoksa daha basıtmı olacak ona gore anlatalım

aslında aklımda olan şu tam olarak...kullanacağım depo düzgün bi geometrik şekle sahip olacak..bu deponun en altına , ortasına ve en üst kısmına su seviyesini algılayacak sensörler koymayı düşünüyorum ama tam olarak nasıl yapabilirim bilmiyorum..iki depo arasındaki aktarımı ise pompa ile yapmayı düşünüyorum..çok teferruatlı bi devre olmuyacak bitirme projem olcak..Hocamız çok ayrıntı istemedi...Plc ile değil de PIC ile yapılabileceğini düşünüyorum tabi oluyorsa...Bu koşullar doğrultusunda devreye yön vereceğim..Yardımlarınızı bekliyorum..Sağolun ilgilendiğiniz için

picten fasla anlamıyorum plc ıle yaparım budevreyı sana

su sekılde bır devrem var elımde sıvı sevıye kontrol rölesi mantığı şöyle
1=üst seviye
2=orta seviye
3=alt seviye
üst seviyeye geldiğinde boşaltıma başlıyacak
alt seviyede duracak
bukadarsa istediğin daha kolay yolu var

http://kadir-otomasyon.tr.gg/%26%239658%3B%26%239658%3BG-Ue-%C7-VE-KUMANDA-PROJELER%26%23304%3B.htm
b
uraya yukledım cızımını masaustune farklı kaydet de ındır incele bu senın ısıne yarıyacağını umuyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok teşekkür ediyorum ilginiz için..Ama Plc hakkında pek bi bilgim yok daha..Bu sene anlatılacağı söyleniyo..Bilmediğim bişi ile yaparsam hocamın tepkisini çekerim malumunuz..PIC ile olsa en azından daha inandırıcı olurdu..Tekrardan İlginiz için teşekkür ediyorum

bunda plc yok sadece sevıye konterol rolesı var bu hazır satılıyor kodu yasıyor cızımde ordan al kodu arastır fıyatını falan hocanın bısey dıyeceğını sanmıyorum cunku baska neyle kontrol edılcekkı mecburen yardımcı elemana ıhtıyac var

Hocam bunların fiyatları 30-40 lira arasında değişiyor..Bunu ayrıca bi kontrol devresi ile kontrolünü yapabilirmiyim acaba ? Hani şöyle bişi var aklımda..Bi değer gireceğim ve o değere göre işlem yapacak böyle bişi düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,385
Kullanıcılar
450,271
Son üye
plcotomasyon-1

Yeni konular

Geri