Sürekli Bozulan igbt

27serhat27

Üye
WhatsApp Image 2021-05-24 at 09.04.44.jpeg

Herkese merhaba. Kullandığımız indüksiyon makinesi bozuldu. Tamir etmeye çalışıyorum ancak üzerindeki igbt sürekli bozuluyor. Makinenin genel mantığı gelen Şebeke elektriğini köprü diyot ile dc ye çeviriyor. Oradan igbt ye giriyor. Makinedeki ana kart yardımıyla tetiklenerek E2C1 den çıkış alınıyor. Adım adım giderek hatayı arıyorum. Köprü diyotta hata yok. IGBT nin çıkışını bağlamadan yani C2E1 i boş bırakarak çalıştırıyorum. Ancak ne zaman makinenin şalterini açsam üzerindeki 63 A seramik fuse ve IGBT bozuluyor. Üzerindeki IGBT modeli 2MBI150VA-120-50. Çok ucuz bir parça değil. Neden olabilir.

Igbt leri ne tetikliyor ise iki igbt iletildi kalıp dc bara voltajini kısa devre ediyor diye düşünüyorum.

İmkanınız var ise igbt lerim bağlamadan boşta gate sinyallerini cift girişli bir osiloskopla izole şekilde izleyin. İki igbt arasında dead time varmi gözlemleyin.

Bu devre , half bridge olmalı gate sinyal hatasından başka , resimdeki çıkıştaki kondansatör arızalı olabilir,,,sarım boşta çalışırsa kısa devre olur,,
half bridge.jpg

InkedWhatsApp Image 2021-05-24 at 10.49.08_LI.jpg

devrenin devamı bu şekilde. mavi alan indükleme bobini. Ancak ben çalıştırırken G1 E1 G2 E2 boş bırakıp, yani daha tetikleme sinyali vermeden çalıştırıyorum. Kırmızı ile işaretlediğim kabloyu yani E1C2 boş bırakmam rağmen gene de bozuluyor. sadece devre kendi üzerinde tamamlanıyor.

kullandığım IGBT nin data sheeti bu. Tek IGBT kullanıyorum. Ancak şöyle bir şey var ben çalıştırırken gate sinyali vermiyorum. Ona rağmen bozuluyor. yani sinyal hatası olması imkansız

Ekli dosyalar

• 356237_2848671.pdf
    394.9 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler