ROR-ROL Komutları ile çalışan devre

Merhaba.
Tia Portal V13 CPU 1214C de
Yapmak istediğim şey Ladder da 10.1 butonuna bastığımda Q0.0 biti set olacak ve bu bit her saniye birer adım Q0.7'ye kadar yürüyecek. Bir biti kaydıracağım.(Buraya kadar yaptım. Buradan sonra başa dönüp tekrar ediyor.)
Q0.7 biti 1 olduktan sonra Q0.6-Q0.5..........Q0.0 biti adım adım bir bit kayarak gelecek ve Q0.0'dan sonra tekrar devam edecek.
2. Networkte bu işi bir türlü beceremedim.
Resmi ekledim.
Yardım ederseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    8.6 KB · Görüntüleme: 23
  • 2.png
    2.png
    18.2 KB · Görüntüleme: 23
  • 3.png
    3.png
    9.9 KB · Görüntüleme: 22
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Saniyeli kontak ile hem rol hemde ror komutlarını ayni anda tetikleyin
Start ile q00 set edildiği an yardımcı bir m adresini set edin.
Bu adres rol için saniye kontağına seri olarak baglanip tetiklemeyi rol komutuna iletsin.
İstenen son bit ten bir sonraki bit aktif olunca ilk m yardımcı biti resetlenip ikinci yardımcı m bitini set edin.
Bu bit ror komutunun saniye tetigine seri olarak bağlanıp onu aktif etsin.
Basa dönünce benzer yöntem ile tekrar ileri hareket.
Bu şekilde ileri geri. Devam eder.

Saniyeli kontak ile hem rol hemde ror komutlarını ayni anda tetikleyin
Start ile q00 set edildiği an yardımcı bir m adresini set edin.
Bu adres rol için saniye kontağına seri olarak baglanip tetiklemeyi rol komutuna iletsin.
İstenen son bit ten bir sonraki bit aktif olunca ilk m yardımcı biti resetlenip ikinci yardımcı m bitini set edin.
Bu bit ror komutunun saniye tetigine seri olarak bağlanıp onu aktif etsin.
Basa dönünce benzer yöntem ile tekrar ileri hareket.
Bu şekilde ileri geri. Devam eder.
İlginiz için teşekkür ederim. Sabahtan beridir çok uğraştım ama bir türlü halledemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    93.7 KB · Görüntüleme: 11
  • 2.png
    2.png
    97.2 KB · Görüntüleme: 11
  • 3.png
    3.png
    95.7 KB · Görüntüleme: 10
Nerede hata yapıyorum. Anlayamadım. Resimlerde düzeltebilir misiniz?

Projenin bitmiş hali

Ekli dosyalar

• Resim1.png
    Resim1.png
    30.6 KB · Görüntüleme: 15
  • Resim2.png
    Resim2.png
    22.3 KB · Görüntüleme: 15
  • Resim3.png
    Resim3.png
    18.5 KB · Görüntüleme: 14
Peki aynı devreyi eklemeli olacak şekilde nasıl tasarlayabilirim?1sn arayla sırayla Q0.0-Q0.1-Q0.2-.....Q0.7 setlenecek Tüm bitler setlendikten 1sn sonra sırayla Q0.6-Q0.5-Q0.4-......Q0.0 tek tek sırayla resetlenecek. Sistem duracak.

QB yerine bir word -16 bit- adres kullanın MW10

Bu adrese bit 1 bit 0 olacak şekilde değer atayın.
Bu word adresi başardığınız bir önceki örnek ile ayni şekilde çalıştırın.
Her taramada on olan kontak kullanarak alt biti QB alanına aktarın.

8 Bit ile küçük bir örnek

1111 0000
0111 1000
0011 1100
0001 1110
0000 1111
0001 1110
0011 1100
0111 1000
1111 0000
Her taramada sağdaki bitleri QB'ye taşıyın.

QB yerine bir word -16 bit- adres kullanın MW10

Bu adrese bit 1 bit 0 olacak şekilde değer atayın.
Bu word adresi başardığınız bir önceki örnek ile ayni şekilde çalıştırın.
Her taramada on olan kontak kullanarak alt biti QB alanına aktarın.

8 Bit ile küçük bir örnek

1111 0000
0111 1000
0011 1100
0001 1110
0000 1111
0001 1110
0011 1100
0111 1000
1111 0000
Her taramada sağdaki bitleri QB'ye taşıyın.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Akşam eve geldiğimden beri devreyle uğraşıyorum. Az önce tamamlayabildim. Sizin anlattığınız şekilde olacağını düşünerek daha önce çok uğraştım ama yapamamıştım. Yardımlarınızın bana çok yararı oldu. MW10'a attığım değeri QB alanına nasıl atılacağını bilemediğim için baya bi zorlandım.
Çok uzattım biliyorum. Ama bu devreyle alakalı bir eklemede daha bulunmak istiyorum.
Buraya resimlerini koyduğum son devrede biti sağa sola döndürürken bir buton(kalıcı), anahtar ya da sensör gördüğü sürece ters tarafa nasıl döndürürüm?
Bit, sağa giderken butona basıldığında(kalıcı buton) sola doğru hareket edecek,butona tekrar basılırsa sağa gitmeye devem edecek.
Bit, sola giderken butona basılırsa(kalıcı buton) sağa doğru hareket edecek,butona tekrar basılırsa sola gitmeye devem edecek.

Acelesi yok, eğer müsait olursanız ve bir fikir verirseniz sevinirim.
İyi akşamlar.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Akşam eve geldiğimden beri devreyle uğraşıyorum. Az önce tamamlayabildim. Sizin anlattığınız şekilde olacağını düşünerek daha önce çok uğraştım ama yapamamıştım. Yardımlarınızın bana çok yararı oldu. MW10'a attığım değeri QB alanına nasıl atılacağını bilemediğim için baya bi zorlandım.
Çok uzattım biliyorum. Ama bu devreyle alakalı bir eklemede daha bulunmak istiyorum.
Buraya resimlerini koyduğum son devrede biti sağa sola döndürürken bir buton(kalıcı), anahtar ya da sensör gördüğü sürece ters tarafa nasıl döndürürüm?
Bit, sağa giderken butona basıldığında(kalıcı buton) sola doğru hareket edecek,butona tekrar basılırsa sağa gitmeye devem edecek.
Bit, sola giderken butona basılırsa(kalıcı buton) sağa doğru hareket edecek,butona tekrar basılırsa sola gitmeye devem edecek.

Acelesi yok, eğer müsait olursanız ve bir fikir verirseniz sevinirim.
İyi akşamlar.
İkinci resimdeki M10 ve M20 kontaklarının yerine, bahsettiğiniz kontağı birinde açık kontaklı diğerinde kapalı kontaklı olarak ekleyip deneyebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri