RC Uçaklarda Uzun Süreli Uçuş

NorkQ

Üye
Selamlar,
6 yıldır programlama ile ilgileniyorum. Son zamanlarda maker'lık da epey ilgimi çekiyordu ve başlamaya karar verdim. Bir rc model uçak yapmak istiyorum, epey araştırdım. Fakat sanırım lityum polimer piller ile bir fırçasız motoru 1 saatten fazla uçuramıyorum. Uzun süreli bir uçuş için ne kullanılabilir fikir verebilecek var mı ? Turbodizel motorlardan rc jet motorlarına kadar epey inceledim motor türlerini fakat nasıl bir yol izleyeceğim bilmiyorum.

RC jet motorlar çok ilgimi çekti bu arada fakat farklı yolları bilmeyi çok isterim.
RC Jet Motor

Selamlar,
6 yıldır programlama ile ilgileniyorum. Son zamanlarda maker'lık da epey ilgimi çekiyordu ve başlamaya karar verdim. Bir rc model uçak yapmak istiyorum, epey araştırdım. Fakat sanırım lityum polimer piller ile bir fırçasız motoru 1 saatten fazla uçuramıyorum. Uzun süreli bir uçuş için ne kullanılabilir fikir verebilecek var mı ? Turbodizel motorlardan rc jet motorlarına kadar epey inceledim motor türlerini fakat nasıl bir yol izleyeceğim bilmiyorum.

RC jet motorlar çok ilgimi çekti bu arada fakat farklı yolları bilmeyi çok isterim.
RC Jet Motor
RC lerde 1 saatlik kullanım çok uzun bir süre, ve göz menzili her zaman iyidir. zaten amaçta bu görerek zevkini çıkarmak. daha uzun süredeki amacınızı söylerseniz, daha fazla yorum yapabiliriz.

RC lerde 1 saatlik kullanım çok uzun bir süre, ve göz menzili her zaman iyidir. zaten amaçta bu görerek zevkini çıkarmak. daha uzun süredeki amacınızı söylerseniz, daha fazla yorum yapabiliriz.
Geliştirme kartına sim kart takıp internet aracılığıyla kontrol etmek istiyorum. Görmeme gerek yok aslında internete bağlı bir cihaz ile kamerasından bakabilsem yeterli olur benim için.

arkadaşım, linkteki motorun itme gücü 12 kg diyor. benim kafamın bastığı bir konu değil karosen ile çalışıyor (gazyağı) yüksek hızlar için tasarlanmış bir motor, yakıt tüketimini belirtmemiş site. bu motorla yapacağın rcnin de 1-2 saatten fazla uçabileceğini zannetmiyorum. pervaneli uçağı tercih etmen bence daha mantıklı. ha birde yazılımcısın sana akıl vermek haddim değil ama olası bir bağlantı kesintisinde otomatik olarak geriye dönüşü de programlamanı tavsiye ederim. sanırım ilk defa yapacaksın önce daha basit bir rc yap, hatalarını görür daha iyisini yaparsın.

arkadaşım, linkteki motorun itme gücü 12 kg diyor. benim kafamın bastığı bir konu değil karosen ile çalışıyor (gazyağı) yüksek hızlar için tasarlanmış bir motor, yakıt tüketimini belirtmemiş site. bu motorla yapacağın rcnin de 1-2 saatten fazla uçabileceğini zannetmiyorum. pervaneli uçağı tercih etmen bence daha mantıklı. ha birde yazılımcısın sana akıl vermek haddim değil ama olası bir bağlantı kesintisinde otomatik olarak geriye dönüşü de programlamanı tavsiye ederim. sanırım ilk defa yapacaksın önce daha basit bir rc yap, hatalarını görür daha iyisini yaparsın.
Kesinlikle haklısınız. Jet motorunun benim seviyemi geçeceğini yazmamışım sanırım. Şu an öyle bir şey düşünmüyorum (zaten yapsam bile kontrol edemeyeceğimden eminim. Araştırdığım kadarıyla 500+ km/h hızlara kadar çıkıyor bu motorlar). Dediğiniz gibi pervaneli bir şey yapacağım. Sadece biraz uzun süreli olmasını istiyorum.

Bunun dışında bağlantı kesilmesi durumunda olacakları düşündüm şimdiden onları halledeceğim. Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

maddi durumunu bilmediğim için çok fazla yorum yapamıyorum ama ucuz bir uğraş değil. aşağıdaki linklerde bir incelemede bulun. bence ilk önce feda edebileceğin, yani gidipte düşmesi kaybolması halinde üzülmeyeceğin bir sistem tasarla. yazılımın kaynak kodları nasıl olsa sende, uygulama aparatlarını daha büyük daha uzağa gidecek sisteme entegre etmen sanırım zor olmayacak. sana kolaylıklar dilerim
https://www.pilottr.com/benzinli-motorlar/
https://www.promodelhobby.com/rc-ucak-motoru-fiyatlari,TA-1740.html
https://www.sahibinden.com/rc-araclar-yedek-parca-ucak

maddi durumunu bilmediğim için çok fazla yorum yapamıyorum ama ucuz bir uğraş değil. aşağıdaki linklerde bir incelemede bulun. bence ilk önce feda edebileceğin, yani gidipte düşmesi kaybolması halinde üzülmeyeceğin bir sistem tasarla. yazılımın kaynak kodları nasıl olsa sende, uygulama aparatlarını daha büyük daha uzağa gidecek sisteme entegre etmen sanırım zor olmayacak. sana kolaylıklar dilerim
https://www.pilottr.com/benzinli-motorlar/
https://www.promodelhobby.com/rc-ucak-motoru-fiyatlari,TA-1740.html
https://www.sahibinden.com/rc-araclar-yedek-parca-ucak
Teşekkürler cevabınız için tekrar. Linkteki benzinli motorlar güzel görünüyor. Baktığım modelin (30 cc) 15 dk'da 6 oz benzin yaktığı söyleniyor (170 gram civarı). 20x8 bir pervane ile 7kg kadar itiş gücü var. Yeterli yakıtı koyarsam teoride 3-4 saat bile ucurabilirim sanırım.

Bunun dışında hız konusu var. Linkte attığınız motorların deviri elektrikli motorlara göre çok düşük. Bu hıza ne kadar etki ediyor bilmiyorum pervane boyutundaki büyüme nedeniyle hız açığı kapatılıyor mu yoksa RPM'i arttırmamız mi gerekir her şekilde ? Uçaklarda hızın neye bağlı olduğunu tam olarak bilmediğim için soruyorum kusura bakmayın. RPM'i arttırmamız gerekiyor ise bir dişli sistemi ile motorun torkunu kullanarak devir sayısını arttırabilir miyiz ?

maksimum 1 saat olduğunu nerden çıkardınız otonom sistemler ile çok rahat 1 saatin üzerine çıkılıyor normalde zevk hobi amaçlı uçuşlarda max 10dk fpv kullananlarda 20dk sonrası zevk vermiyor daha çok rahatsız etmeye ve yormaya başlıyor.
Bunların dışında görüntü aktarımı orta ve kısa menzilde 5.8ghz fpv sistemlerle uzun menzilli sistemlerde yüksek dbi lı tracker sistemli 1.2ghz fpv sistemler kullanılıyor.
telemtri bilgileri(anlık uçuş bilgileri) genelde 915mhz veya 433 mhz telemetri alıcı vericileri kullanılıyor.
Kumanda kontrolü için kısa menzilde standart 2.4ghz kullanılır daha uzun menzil elde etmek için kumandaya harici 900mhz veya 400mhz modül takılır(crossfire ,dragonlink, r9m, expresslrs)
Asıl önemli kısıma gelirsek ana kontrol kartı piyasada çok çeşitli kontrol kartları bulunur en bilineni pixhawk serisidir. Onun dışında Apm ,navio , matek gibi yüzlerce farklı kart var bunlar genel olarak 3 farklı yazılım kullanır En bilineni Missonplanner o nun dışında betaflight ve betflight tabanlı İnav.
missonplannerda çok fazla ayar parametre var. Çok kafa karıştırıcı ama uzun menzilli ve uzun süreli otonom uçuşlar ençok tercih edilen o.

Tavsiyem ilk önce 1000-1500mm kanat açıklığına sahip hazır bir fpv hazır uçak ve wing alın ona bir uçuş kontrol kartı takın 5.8ghz fpv sistem takın. 2.4ghz kumanda ve yanına 900mhz modül(zorunlu değil) alıp daha küçük çaplı sistemi mantığını anlamak için manual veya otonom uçuşlar yapın. daha sonra o uçağa kendi yaptığınız uçuş kontrol aktarım sistemini takarsınız. Artık en son 3 saat havada kalabilen 100km gidebilen bir cihaz yapmaya çalışırısınız.
Ayrıca Andruav programına bakın o sizin yapmak istediğinize benzer birşey yapıyor.
Aşağıya koyduğum video Manisadaki bir fpv takımının 5 yıl önce yaptığı bir uçuş 100km fazla uçuyorlar ve 110 dk havada kalıyor bunu yapan uçak yanlış bilmiyorsam 1500mm kanat açıklığına sahip bir uçak.
Jet motorları çok verimsiz ve pahalı 10dk üzerine bile zor çıkarsınız. kullanmanız gereken fırçasız elektrik motoru ve lipo veya lion batarya. fırçasız motor bulabileceğiniz en verimli çözüm
Son olarak yukarıda uzun kısa orta menzil gibi ifadeler kullandım sayı vermek gerekirse
Kısa menzil=max 2.5km uygun şartlarda zorla 3km üzerine çıkabilir ama güvenli kullanım 2km
Orta menzil=max 10km
uzun menzil= 20km üstü
Bu değerler tahmini havanın nemine yoğunluğuna çevredeki sinyal kirliliğine kullanılan ekipmanın kalitesine çevredeki doğal şekillere göre azalabilir

Son düzenleme:
android sistem iki cep telefonunu alıcı verici olarak kullanıp menzili teorik sonsuz yapabilirsiniz diye düşünüyorum
havada olan bir cep telefonunun çekmeme gibi bir sorunu olmaz sanırım ayrıca uçaktaki cebin hem gps hemde kamerasıda kullanılabilir konum ve görüntü aktarımı için

android sistem iki cep telefonunu alıcı verici olarak kullanıp menzili teorik sonsuz yapabilirsiniz diye düşünüyorum
havada olan bir cep telefonunun çekmeme gibi bir sorunu olmaz sanırım ayrıca uçaktaki cebin hem gps hemde kamerasıda kullanılabilir konum ve görüntü aktarımı için
Böyle bir sistem var. Geçmişte test etmiştim andruav diye markette bir uygulama var. Onu kullanarak telefonun çektiği her yerde görüntü ve telemtry aktarımı yapabiliyorsunuz

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri