Röle çekmiyor

Arkadaşlar elimde aşağıdaki linkteki röleden var. Basit bir aç kapa kodu yazdım rölede bir bozukluk var mı diye çalışmıyor. Röle sağlamlık kontrollerini araştırdım röle çalışıyor. Bobin kısımları arasında ohm değeri gösteriyor. Uçlarına 5v verince tetikleme yapıyor. Ancak nodemcu karta bağlayınca hiç tepki vermiyor. Sinyal bacağı ile + arasını ölçüyorum açılıp kapanırken voltaj sıfırlanıp yükseliyo herşey normal ama neden çekmiyor? Başka hangi kontrolleri yapabilirim?
https://urun.n11.com/arduino-urunle...role-karti-tek-kanal-5v-role-modul-P364362801

Siz tetikleme için sinyal gönderdiğinizde on ledi yanıyor mu?

yanıyor ise hemen yanında transistör görünüyor. O transistör arızalı olabilir. Voltajı ters veriyor olabilirsiniz.

Siz tetikleme için sinyal gönderdiğinizde on ledi yanıyor mu?

yanıyor ise hemen yanında transistör görünüyor. O transistör arızalı olabilir. Voltajı ters veriyor olabilirsiniz.
Yanmıyor. 5v u bobin uçlarına değdirince röle çekiyor ya o zaman da yanmıyor led.

- Röle lojik 0(0V) ile tetiklenir.
Dikkatinizi çekmiştir umarım. Kodu da paylaşırsanız bakabiliriz.
Dolaysıyla LOW'da iken röle çekecek.

Röle beslemesini (Vcc artı beslemesini) 5 volt pin'inden vermelisiniz. Şekildeki USB Power VU yazan pin.

6437d989acde7ae5f9c0bbccc7c50fd650965c37_2_631x500.png

Test için 2 sn de bir aç kapa yaptırıyorum ama hiç tepki yok.

#define role D2

void setup() {
pinMode(role,OUTPUT);

}

void loop() {
digitalWrite(role,LOW);
delay(2000);
digitalWrite(role,HIGH);
delay(2000);

}

Rölenin eksi ucunu sol taraftaki A0'pininin altındaki Ground pinine, artı ucunu USB Power'a ve tetik pinine de D2 pini bağlarsan çalışması lazım. Bu röleler LOW ile tetiklendiğinden 10k lık bir PULL_UP direnci D2 ile 3.3V pinlerden birine bağlamak gerekebilir. Bu pull_up direnç D2'yi LOW gönderilmediğinde kesin olarak HIGH (3.3V)'ye çekmiş olacak.

Yaptığınız bağlantıyı görebilir miyiz?

Nasıl bağladınız açık şekilde görülecek bir kaç açıdan resim ekler misiniz?

Rölenin eksi ucunu sol taraftaki A0'pininin altındaki Ground pinine, artı ucunu USB Power'a ve tetik pinine de D2 pini bağlarsan çalışması lazım. Bu röleler LOW ile tetiklendiğinden 10k lık bir PULL_UP direnci D2 ile 3.3V pinlerden birine bağlamak gerekebilir. Bu pull_up direnç D2'yi LOW gönderilmediğinde kesin olarak HIGH (3.3V)'ye çekmiş olacak.
Zaten dediğin gibi bağlı. Bir de direnç ekledim şimdi yine tepki yok.
Yaptığınız bağlantıyı görebilir miyiz?

Nasıl bağladınız açık şekilde görülecek bir kaç açıdan resim ekler misiniz?
Bağlantıda hata yaptığımı sanmıyorum. Başka projelerde hiç sorun çıkmamıştı bu röleyi ilk defa test etmek istedim arduino setinin içinden çıkmıştı elimde de başka röle yok. Esp01 röle modülleri var onlar sorunsuz çalışıyor. Bozuk olduğuna kanaat getirirsek başka modelden sipariş vericem.

Ekli dosyalar

• IMG_6622.JPG
    IMG_6622.JPG
    212.7 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG_6623.JPG
    IMG_6623.JPG
    274.4 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_6625.JPG
    IMG_6625.JPG
    252 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Bugün bişey denedim ve röle çalıştı. Sinyal ucundan resimde görülen ledin sol kısmında jumperla değdirdim çalıştı. Acaba ledde bir problem mi var ters mi bağlanmış bunu nasıl anlarım. Ledin sol tarafı yeşil gibi orası hangi uç oluyor? Röle çalışırken led yanmıyor. Ledde kesin bir problem var yolda mı ledin kendisinde mi tam çözemedim.

Bugün bişey denedim ve röle çalıştı. Sinyal ucundan resimde görülen ledin sol kısmında jumperla değdirdim çalıştı. Acaba ledde bir problem mi var ters mi bağlanmış bunu nasıl anlarım. Ledin sol tarafı yeşil gibi orası hangi uç oluyor? Röle çalışırken led yanmıyor. Ledde kesin bir problem var yolda mı ledin kendisinde mi tam çözemedim.

O zaman sinyal ucunun pcb de hattında bir kopukluk olabilir. Led icin siz gerilimi arkadan verdiğiniz için yanmıyor olabilir. Pin header lari sanırım 90 ° bükmüşsünüz. Bu bükme pcb de çatışmaya neden olmuş olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri