pwm ile çift yönlü dc motor sürme...

merhaba
pic programlama da yeni biriyim.
ve bir proje var yapmam gereken :(
elimde bir tane 40 watt gücünde, 24 voltluk bir dc motor var. ancak motor 6-12 volt arasında uygun bir voltajda ve sabit hızda calıstıracagım.
bu motoru pic'ten gelen PWM sinyallerini kullanarak ileri ve geri hareket ettirmem lazım.
program olarak mikroc veya ccs c kullanmayı planlıyorum ( c programlamayı assembly'den daha iyi bildiğim için)

programın çalışma prensibi söyle olacak;

- start butonu ile motor ileri yönde hareket yapacak.
- belli bir süre sonra (3 - 5 sn falan olacak sanırım) stop butonuna carpan malzeme ile sistem stop moduna geçecek.

- eger o süre içinde (3-5 sn) stop butonu aktif olmazsa , motor geri yönde harekete baslayacak (3-5sn ) kadar da geri hareket yapacak.ve tekrar ileri harekete gececek.

konu ile ilgili sorularımı aşağıda sıralıyorum
- bu tür bir devreyi nasıl kurabilirim?
- h köprüsü ve pwm beraber olarak çalışabiliyor mu ?
- ileri yönde ki pwm sinyalini ccp1 çıkısından , geri yöndeki pwm sinyalini ccp2 çıkışından alabilir miyim acaba ?

- h köprüsü kullanmadan, aynı şekilde çalışan bir devre yapabilmeek mümkün mü ?

kafam allak bullak oldu.
özellikle devre tasarımı konusunda
yardım edebilirseniz sevinirim..

L293 sürücü entegresinin datasheetini incelerseniz size tek pwm ile yön konusunda bir fikir verecektir. Motor gücünüz düşük olsa doğrudan bu çiple sürebilirdiniz (çizgi izleyen robotlarda kullanıyorlar).

H-köprüsü ve iki pwm kanalıyla istediğinizi yapabilirsiniz.

motor besleme devresi için 24 Vdc ve pic ve diger entegrelerin beslenmesi için 5 Vdc olarak iki güç kaynağı mı kullanmalıyım.
yoksa 24 Vdc'den elde edilen gerilimi 5 Vdc 'ye düşüreyim ?

aslında farketmez diyeceğim ama 24V düşürürken sıkıntılı olabilir bu yüzden iki ayrı besleme kullanmann daha mantıklı besleme için pil falan kullanabilirsin mesela bu arada motoru kısa süreli çalıştıracaksan biras fazla voltajda verebilirsin ama sadece kısa süreli çalışmalarda uzun sürelilerde motora zarar verebilirsin.. kolay gelsinn..

n kanal mosfet ve p kanal mosfet ile motor yönünü ayarlarsın sonra tek pwm ile motorun hızını ayarlarsın

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri