PWM duty cycle ölçümü ile ilgili sorunum

Mehmetcank

Üye
Merhaba, duty cycle ı %0 ile %100 arasında değişebilen bir pwm sinyalin duty cycle ını ölçmem gerekiyor. Sinyal 50 hz sabit. ATmega 328p nin input capture unit ini kullanarak duty cycle ı ölçebiliyorum lakin duty cycle %0 - %1 ve %99- %100 iken doğal olarak hatalı sonuçlarla karşılaşıyorum hatalı ölçüm yaptığım bu aralığı devre dışı bırakmak istiyorum ancak mcu hatalı aralıkta ölçüm yaptığını anlamadan bunu nasıl yapacak fikrim yok. Sinyalin geldiği devre üzerinde bir manipülasyon yapmam gerek bunu da nasıl yaparım bilmiyorum yardımlarınıza ihtiyacım var. PWM 50Hz sabit. Devrenin amacı akım ve gerilim arasında endüktif yük dolayısıyla oluşan faz farkını tespit etmek cos phi metre yani. pwm sinyali XOR un çıkışından elde ediliyor.
devre.png

R3 üzerindeki sinyali mcu ya ext int. olarak gir. veya
sinyalleri köprü diyottan geçirerek sadece sıfır geçişinde konum değiştiren bir sinyal elde et.
1n4148 yerine shottky diyot, opamp yerine lm339 komparatör kullanabilirsin.

Son düzenleme:
Önerileriniz için teşekkürler hocam, sonuçları bildireceğim.

Merhaba, duty cycle ı %0 ile %100 arasında değişebilen bir pwm sinyalin duty cycle ını ölçmem gerekiyor. Sinyal 50 hz sabit. ATmega 328p nin input capture unit ini kullanarak duty cycle ı ölçebiliyorum lakin duty cycle %0 - %1 ve %99- %100 iken doğal olarak hatalı sonuçlarla karşılaşıyorum hatalı ölçüm yaptığım bu aralığı devre dışı bırakmak istiyorum ancak mcu hatalı aralıkta ölçüm yaptığını anlamadan bunu nasıl yapacak fikrim yok. Sinyalin geldiği devre üzerinde bir manipülasyon yapmam gerek bunu da nasıl yaparım bilmiyorum yardımlarınıza ihtiyacım var. PWM 50Hz sabit. Devrenin amacı akım ve gerilim arasında endüktif yük dolayısıyla oluşan faz farkını tespit etmek cos phi metre yani. pwm sinyali XOR un çıkışından elde ediliyor.Ekli dosyayı görüntüle 49599
Bana de boost devresi tasarımında yardımcı olabilir misiniz ?Çok sıkıntılı bir durumdayım..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri