Proteus'da acik/kapali geri besleme cevrimi (feedback loop) kazanci ve fazi simulasyonu

muyil

Üye
Merhabalar,

DC-DC donusturuculerin geri besleme cevrimleri (feedback loop) uzerinde calismaya karar verdim. Christophe Basso'nun bu konu uzerine guzel bir kitabi var. Kitapda buck ya da boost ceviricilerin acik cevrim kazancini ve fazini (open loop gain and phase) hesaplamak icin voltaj kontrollu trafo kullanmis ve bu trafo uzerinden AC analiz uygulamis. Sekilde paylasiyorum. Ayni devreleri proteus'da kurmak istiyorum ama proteus'da gerilim kontrollu trafo mevcut degil. Bu devreleri proteus'da baska turlu nasil simule edebilirim? Trafo yerine voltaj kontrollu voltaj kaynagi kullandim ve buck ceviricinin devresini hemen hemen elde ettim gibi. Fakat boost converter icin nasil bir yontem kullanabilirim?

Ekli dosyalar

• 123.jpg
    123.jpg
    128.7 KB · Görüntüleme: 22
Merhabalar,

DC-DC donusturuculerin geri besleme cevrimleri (feedback loop) uzerinde calismaya karar verdim. Christophe Basso'nun bu konu uzerine guzel bir kitabi var. Kitapda buck ya da boost ceviricilerin acik cevrim kazancini ve fazini (open loop gain and phase) hesaplamak icin voltaj kontrollu trafo kullanmis ve bu trafo uzerinden AC analiz uygulamis. Sekilde paylasiyorum. Ayni devreleri proteus'da kurmak istiyorum ama proteus'da gerilim kontrollu trafo mevcut degil. Bu devreleri proteus'da baska turlu nasil simule edebilirim? Trafo yerine voltaj kontrollu voltaj kaynagi kullandim ve buck ceviricinin devresini hemen hemen elde ettim gibi. Fakat boost converter icin nasil bir yontem kullanabilirim?
Mantığınız doğru . Eğer current mode bir feedback tasarlamış iseniz voltage controlled current source kullanın . Voltage mode feedback ise voltage controller voltage source kulannmanız gerekir. Ayrıca type 1-2-3 compensatorlara bakın . Birde TI firmasının smps compensation made esay diye bir notu var göz atın. Yine Ridley enginnering firmasının çok güzel dökümanları var. Ben LTSpice ve microcap kullanıyorum. Siz Basso nun average modelini kullanıyorsunuz. Ben Jacl Alexander'ın kullanırım. Ha birde RHPZ oluşan durumlarda bu average modelller geçerlimi onu araştırın .İyi çalışmalar

Boost converter ile paylasabileceginiz ornek bir calisma var mi?

boost converter için CCM modda Right half plane zero oluşur. Onun için benim kullandığım herhangi bir average model yok. Ama
boost converter için CCM modda Right half plane zero oluşur. Onun için benim kullandığım herhangi bir average model yok. Ama ONSEMI firmasının notu var
https://cbasso.pagesperso-orange.fr/Downloads/PPTs/Boost CCM DCM CM.pdf

Ayrıca RHPZ ile ilgili şöyle bir not
https://cbasso.pagesperso-orange.fr/Downloads/Papers/RHPZ, a two way control path.pdf

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri