proje ödevim - yürüyen bant üzerindeki cismin uzunluğunu ölçmek

eda51

Üye
yürüyen bant üzerindeki cismin uzunluğunu ölçülecek ölçülen bu değer lcd de yazıcak programı ccs de yazmayı düşünüyorum yardımlarınıza ihtiyacım var :confused::rolleyes:

Bi tane devre yapacan PIC li ve ya PLC kullanacan...Şimdi bantı döndüren motorun miline encoder takacan...Bu motor döndüğünde pals üretecek..ve burada lazer fotosel kullanacan...lazer fotosel önünden gecen cismi gördüğünde (gördüğü sürece) encoderden gelen palsleri devre sayacak...örneğin 10cm de 100 pals geldi bu 1mm de 1 pals geldiğini gösterir...bu encoderin özelliğine göre değişir...1mm de 10 pals de getirtebliirsin böylece daha hassas ölçüm yapılabilir...Encoder kullanmamın nedeni motorun devrinde bi değişiklik olursa devrenin ölçüm kararlılığı değişmemesi için..istersen devrenin tasarımındada yardımcı olabilirim...

Araştırma yaptın mı ?
adım motor kullan bir adımının ne kadar mt haraket ettiğini bul sonra adımları saydır vs

çok memnun olurum çok makbule geçer ... nerden başlıcağımı bilemiyorum :(

pic olmalı ayrıca programlamayıda ccs c de yapmayı düşünüyorum

ben PIC ile bi devre tasarlar yüklerim....Ama uygulamada encoderi uygun secmen gerekli..bu arada sana kodlardan sadece ISIS ve HEX dosyasını gönderirim...Kaynak dosyasını istemezsindir herhalde...

tşkr ederim ibrahim bey... gönderecekleriniz şimdilik işime yarar aslında kendim yapmak istiyorum bu benim ilk projem o yüzden zorlanıyorum tekrar tşkler yardımlarınız için

dediğim gibi adım motor kullanabilirsiniz, bir adımının ne kadar haraket ettiğini bulursunuz
iki adet sensör kullanırsınız
birinci sensör okumaya başlayınca pic adım sayısını sayar 2. sensör görünce saymayı bırakır. adım ile buldunuuz metre değişkenin çarparak cismin boyutunu bulabilirsiniz.
%100 doğrulugu yoktur.. ;)

Bu benim bitirme projem yani bu dönem aldım. Niyetim bunu başkalarına yaptırmak olsaydı çokdan bitmişti nette bu projeyle ilgili herşey var yazılı programından çizilmiş devresine kadar.Kendim bişeler öğrenmek ve kendim yapmak istiyorum sadece fikir alışverişinde bulunmakdı amacım İbrahim beyinde yardımıyla birazdaha bilgi sahibi olucam sizede tşkr ederim ayrıca ....

Forum istatistikleri

Konular
128,208
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri