Profilo buzdolabım sürekli çalışıyor çatlayacak !!!

sametdeniz

Üye
Merhaba arkadaşlar..profilo BD4361ANF/11 model buzdolabımın asıl sorunu dondurucu bölümündeki fandı..aşırı şekilde takırtı sesi yapıyodu,ben de açtım üst bölümün içini,çıkardım fanı (az çok anlarım elektrikten) direk 220 giriş olduğu için seyyar kabloyla bağladım fana 220 yi bi sıkıntı yoktu..ama bu süreçte buzdolabı 2 gün fan motoru olmadan çalıştı..tekrar takarken üst kattaki radyatör gibi ızgaranın biraz buzlandığını gördüm ama müdahale etmedim..ses sorunu çözüldü fan rahat sessiz çalıştı ama daha büyük bi sorun çıktı...makina yaklaşık 7 gündür hiç durmadan çalışıyor,hiç dinlenmeye almıyor kendini..soğutma problemi yok hatta en düşüğe aldım yine soğutuyor fazlasıyla..acaba problem nedir ? korkuyorum motor patlar sıcaklıktan diye ? sizin yönlendirmenizle kendi imkanlarımla yaparsam çok iyi olur maddi açıdan..malum öğrenciyiz :)) şimdiden herkese teşekkürler

servise baktırınız !!!
fan motoru / termostat , sensörler ,termik sigorta , vs
arızalı olduğunu düşünüyorum .

bunların hepsi arızalıysa çöp olmuş bu buzdolabı o zaman..fan motoru çalışıyor..acaba termostat sıkıntısı olabilir mi çünkü en düşük seviyede bile alt kısım donduruyor gıdaları

bunların hepsi arızalıysa çöp olmuş bu buzdolabı o zaman..fan motoru çalışıyor..acaba termostat sıkıntısı olabilir mi çünkü en düşük seviyede bile alt kısım donduruyor gıdaları
Yazdığınız kod no ile dolap bulamadım. Eğer iç ısı ayarı mekanik termostat ile yapılıyorsa önce onu değiştirerek başlayın. Elektronik kartlı ise iç ısı sensörünü bulup kontrol edin. Gerekiyorsa değiştirin.
Düzelmezse Sonra aşama aşama diğerlerini kontrol edersiniz.

Motor termiği sağlamsa korkmayın motora bir şey olmaz. Çatlamaz yani :)

Muhtemelen mekanik termostat arızalı ama elektronik kartlı ise sensorde de problem olabilir yada kartta problem olabilir. Motorun hiç dinlenmeden çalışması iyi değildir. Fazla akım çekmeye başlarsa termik acar zaten ondan yana sıkıntı değil ama sürekli hiç dinlenmeden çalışması iyi değildir kompresor kitlenebilir veya sargıları şisebilir. Kompresor arızası demek daha büyük masraflara yol açar minimum 500 TL gibi mesela o yüzden arıza küçükken hallet yoksa daha büyük arızalar seni bekliyor saygılar [emoji4]

Yazdığınız kod no ile dolap bulamadım. Eğer iç ısı ayarı mekanik termostat ile yapılıyorsa önce onu değiştirerek başlayın. Elektronik kartlı ise iç ısı sensörünü bulup kontrol edin. Gerekiyorsa değiştirin.
Düzelmezse Sonra aşama aşama diğerlerini kontrol edersiniz.
mekanik termostat değil,yani dolap içinden ısı ayarı yok buzdolabının dış üstündeki düğmelerden alt ve üst bölümün derecesi ayarlanıyor..bu arada iç ısı sensörü her iki tarafta da mı vardır tek midir..teşekkürler

Muhtemelen mekanik termostat arızalı ama elektronik kartlı ise sensorde de problem olabilir yada kartta problem olabilir. Motorun hiç dinlenmeden çalışması iyi değildir. Fazla akım çekmeye başlarsa termik acar zaten ondan yana sıkıntı değil ama sürekli hiç dinlenmeden çalışması iyi değildir kompresor kitlenebilir veya sargıları şisebilir. Kompresor arızası demek daha büyük masraflara yol açar minimum 500 TL gibi mesela o yüzden arıza küçükken hallet yoksa daha büyük arızalar seni bekliyor saygılar [emoji4]
halledebilirsek ben halledicem olmazsa bi servis çağırıcam artık.. çağırana kadar da 8 saatte bir 1 saat ben dinlendiricem artık manuel olarak :)

Image.jpg
Image-1.jpg
Image-2.jpg
file.jpeg

arkadaşlar bunlardan hangisi ısı sensörü hangisi termik sigorta

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci