Prizlerin dağıtım tablosu gibi ve Lambadan lambaya geçiş yapılmama kuralı?

elektelekt

Üye
Slmlar. Yönetmelikte priz ve anahtarlar dağıtım tablosu gibi kullanılmamalı deniyor. Yani ne yapıyorlarki bu madde konmuş, örnek verebilir misiniz?

Birde lambadan lambaya geçiş yapılmamalı kuralı var. Bu kural ne demek istiyor, lambadan lambaya geçiş yapılmasının ne zararı varki? ama lüstr klemens ile izin veriliyor bunun sebebi nedir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aleyküm selam;
İlk sorunda prizi dağıtım tablosu gibi kullanmayın dediği adam prize kadar bir kablo çekiyor o priz enerjileniyor ama odanın daha ilersinde bir prize daha kablo çekmesi gerekirken uyanıklık yapıp prizden ek alıyor diğer prizide enerjilendiriyor. Buda demek oluyorki 1 priz için hesaplanmış kablo kesitine ve sigortaya 2. prizi yüklemiş oluyoruz. Buda yangın gibi riskler oluşturduğundan istenmeyen bir durum oluyor.

Aleyküm selam;
İlk sorunda prizi dağıtım tablosu gibi kullanmayın dediği adam prize kadar bir kablo çekiyor o priz enerjileniyor ama odanın daha ilersinde bir prize daha kablo çekmesi gerekirken uyanıklık yapıp prizden ek alıyor diğer prizide enerjilendiriyor. Buda demek oluyorki 1 priz için hesaplanmış kablo kesitine ve sigortaya 2. prizi yüklemiş oluyoruz. Buda yangın gibi riskler oluşturduğundan istenmeyen bir durum oluyor.
Peki birşey sorayim abi..ozel linyeler disindaki buatlara da bir priz linyesi çekilip 6-7 prize dağılımı yapılmıyor mu.?..yanı verdiğiniz örnekle ayni durum öyle değil mi.?..yangın cikacaksa buattan da çıkar..çekilen iletken kesiti yine 2,5 mm..bence prizden prize atlama yapilmasi yangınla tehlikeli bir durumla vs alakalı değil..ornegin bir yatak odası yatak kenarlarına iki tane priz konacak..bunlar birbirlerinden atlamalı olsa ne gibi bir zararı olabilir mesela.?..
Bence sebebi standart neyse onu uygulamaktır..standartlarda ve projelerde dağıtım kutusu olarak bu at belirtilmisse buat disinda bir yerde ek bağlantı yapmamaktir..bir arıza olsa dışardan gelen adam nerden bilecek prizin içinde anahtar devresi oluşturulduğunu mesela.ornek:)

Prizi buat gibi dagitim amacli kullanirsan bir prizin kontagina degisik yuklerden cekilen akım biner ve kontaklar yanar.
Bu kadar basit.
Bir prize 3 priz baglarsan bu dedigimiz tehlike ortaya cikar. Coklu prizlerde de ayni tehlike var.

Prizi buat gibi dagitim amacli kullanirsan bir prizin kontagina degisik yuklerden cekilen akım biner ve kontaklar yanar.
Bu kadar basit.
Bir prize 3 priz baglarsan bu dedigimiz tehlike ortaya cikar. Coklu prizlerde de ayni tehlike var.
Priz de ne kontağı var abi.bildiğin metal ayak yuva var..çoklu prizleride uretmesinler madem oyle bunlarda da sorun varsa.bir dairede mutfak haricinde bütün prizlere atlama yapsan nolur..gerçekçi olalim.hic birsey olmaz.ne çalışıyor evde TV var belki bir tane PC.başka ne calisiyo..bence fazla abartiyoruz..

Priz de ne kontağı var abi.bildiğin metal ayak yuva var..çoklu prizleride uretmesinler madem oyle bunlarda da sorun varsa.bir dairede mutfak haricinde bütün prizlere atlama yapsan nolur..gerçekçi olalim.hic birsey olmaz.ne çalışıyor evde TV var belki bir tane PC.başka ne calisiyo..bence fazla abartiyoruz..
Bu elektrik yanginlari senin gibi arkadaslarin bir sey olmaz demelerinden cıkıyor zaten.
Mesele tv felan degil, yuksek akim ceken cihazlarin ayni prizden beslenmesinde sorun cikiyor. Alinan karar da genel oluyor.
Neye inaniyorsan inan. Sen bilirsin.
Allah yolunu açık etsin.

Son düzenleme:
Bu elektrik yanginlari senin gibi arkadaslarin bir sey olmaz demelerinden cıkıyor zaten.
Mesele tv felan degil, yuksek akim ceken cihazlarin ayni prizden beslenmesinde sorun cikiyor. Alinan karar da genel oluyor.
Neye inaniyorsan inan. Sen bilirsin.
Allah yolunu açık etsin.
Ben aksini inkar etmiyorum zaten abi..olması gereken o..dağıtım kutusu olarak priz kulllanilmaz.buat kullanilir...yüksek akim çeken cihazlar in aynı prizden beslenmesinden bahsetmiyorum ben.konuyu saptırma..özel linye olarak hepsi ayrı ayrı çekilir..atlama yapilmaz..bir oturma odasinda buata bir linye çektik 2.5 mm..sonra bu linyeyi 4 tane prize atlamalı olarak bagladik..ne olacak.?..sanki herkez yönetmelik ne derse onu uyguluyor..kimse kimseyi kandirmasin..hic birşey de olmaz.atlama olursa..sana da kolay gelsin abi

Ben aksini inkar etmiyorum zaten abi..olması gereken o..dağıtım kutusu olarak priz kulllanilmaz.buat kullanilir...yüksek akim çeken cihazlar in aynı prizden beslenmesinden bahsetmiyorum ben.konuyu saptırma..özel linye olarak hepsi ayrı ayrı çekilir..atlama yapilmaz..bir oturma odasinda buata bir linye çektik 2.5 mm..sonra bu linyeyi 4 tane prize atlamalı olarak bagladik..ne olacak.?..sanki herkez yönetmelik ne derse onu uyguluyor..kimse kimseyi kandirmasin..hic birşey de olmaz.atlama olursa..sana da kolay gelsin abi
Elektrikte bir işi yaparsın 10 yıl bir şey olmaz , 11.yılda bir arıza çıkar , birinin canı yanar , ondan sonra gelen bilir kişi bu niye böyle yapılmış , yönetmeliğe niye uygun değil diye kuyruğundan yakalayacak adam arar . Birşey olmaz diye yönetmelikleri esnete esnete herşeyi yapmak mümkün , belki uzun süreler hatta hiçbir zaman hiçbirşey olmama durumu da gerçekleşebilir . Ama mesleğinin esas görevi insan hayatının öncelenmesi olduğunu kavramış bir teknik eleman asla böyle sabunlama çözümlere tevessül etmemeli . Yoksa kıç cebinde pense , kontrol kalemi ile gezen piyasa elektrikçisi olur , teknik eleman değil .
Ayrıca her yönetmelik maddesinin altında iyi kötü bir yaşanmışlık sonucu elde edilmiş bir tecrübe yatar . Her kafamızın basmadığı mevzu hakkında saçma bu madde demeye hakkımız yok .

Elektrikte bir işi yaparsın 10 yıl bir şey olmaz , 11.yılda bir arıza çıkar , birinin canı yanar , ondan sonra gelen bilir kişi bu niye böyle yapılmış , yönetmeliğe niye uygun değil diye kuyruğundan yakalayacak adam arar . Birşey olmaz diye yönetmelikleri esnete esnete herşeyi yapmak mümkün , belki uzun süreler hatta hiçbir zaman hiçbirşey olmama durumu da gerçekleşebilir . Ama mesleğinin esas görevi insan hayatının öncelenmesi olduğunu kavramış bir teknik eleman asla böyle sabunlama çözümlere tevessül etmemeli . Yoksa kıç cebinde pense , kontrol kalemi ile gezen piyasa elektrikçisi olur , teknik eleman değil .
Ayrıca her yönetmelik maddesinin altında iyi kötü bir yaşanmışlık sonucu elde edilmiş bir tecrübe yatar . Her kafamızın basmadığı mevzu hakkında saçma bu madde demeye hakkımız yok .
Yonetmelige uygun değil diyen yok..neyse anlayan anladı bizi..ben de aksi birşey söylemiyorum..prizden prize atlama yapmıyorum ben diyen bir kişi çıksın mesleği birakirim..en basiti parapet priz kombinasyonlarının hepsi birbirine atlamalı.oldu olacak her prize ayrı kablo cekelim.neyse iyi forumlar.:)

Bir yönetmelik kişilerin daha ucuza tesisat çekebilmesi için değil, belli hesaplamaların yapılarak en uygun kriterlerin belirlenmesi doğrultusunda konulmuştur.
Bir prize bağlı olan bir yükün dönüş akımı nötr hattı üzerinden akmaktadır. Bu hat üzerinde yük özelliklerine göre çok farklı gerilimler oluşturmaktadır. Özellikle parazitik etkileri bulunan bir yük devreye alındığında, nötr hattı bir bobin gibi davranır. Bobinlerin empedansları frekansa göre arttığından dolayı bu hat üzerinde çok büyük bir gerilim indüklemesi oluşturmaktadır.
LOAD.png

Resmi analiz edip anlayabilen kişiler, OTHER LOAD olarak belirtilmiş yükün switched yükün devreye girmesi ile nasıl yanıp kavrulabildiğini anlayabileceklerdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri