PLC egitim setimin bağlantısı hk?

ahmetabi2

Üye
Merhaba arkadaslar,

asagida resimlerini koymus oldugum urunlerim var.

CPU 224 DC/DC/DC
cpu1.jpg

cpu2.jpg

cpu3.jpg

Güc Kaynagi (Mean Well 24V 13A cikisli)
guc.jpg

MAKEL 10A lik salter
salter.jpg

ben buradaki giris ve cikislarin hangisnin nereye gelecegini bilmiyorum. Pirizden 220 volt elektrigi alip once saltere baglamak istiyorum. Salteri kapatinca elektrik gitmesini istiyorum, yani elektrigi kapatip acmak icin. sonra güc kaynagini baglayip onuda CPU ya baglamak istiyorum.

Bana detaylica hangi kablonun hangi girise, hangi cikisa gelecegini gösterebilecek bir arkadas varsa sevinirim. Bilgi seviyem cidden cok az elektrik konusunda. Mesela topraklama icin pirizden aldigim 3. toprak kablosu yeter mi acaba, yoksa onun icin nasil bir sey yapmaliyim.

Yardimci olursaniz sevinirim.

Iyi calismalar.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Şebekeden alacağın kablonun faz ucunu sigortaya gireceksin. Sigorta çıkışından alacağın kabloyu güç kaynağının L Faz ucuna gireceksin. Şebekeden aldığın nötr ucunu güçkaynağının N ucuna girceksin. Şebekenin toprak ucunu da güç kaynağının toprak işaretli ucuna girecewsin. Sigortayı kaldırınca artık güç kaynağın enerjilenecek.

Sıra PLC'de...

Güç kaynağının +V ucundan alacağın kabloyu PLC'nin klamens grubunun sağ üst köşesinde bulunan +L ucuna bağlayacaksın. Güç kaynağının -V ucundan alacağın kabloyu da sağ üst köşede ki +L'nin yanında ki M klamensine bağlayacaksın. Böylece PLC ile çalışmaya hazırsın.

IO Kullanımı için...

Giriş çıkışları kullanmak için PLC üzerinde ki bütün M'leri güç kaynağının -V ucuna, biri hariç bütün L'lerini (alt klamens grubunda ki sağ köşede ki +L hariç) güç kaynağının +L ucuna bağlarız...

İyi çalışmalar...

Merhaba,

cok anlasilir bir sekilde yazdiniz tesekkür ederim. Benim bir kac sorum olacakti, sadece detayini ogrenmek icin.

1- Mesele M cikislarindan 6 tane var toplam (Üst: 1M, 2M, M - Alt: 1M, 2M, M). Bunlarin hepsini Güc kaynaginin V- güc kaynagina baglayacagim. V- tek cikistan CPU daki 6 tane M girisine paralel olarak cikartsam olurmu.

2- mesela orada ki 1M ve 2M lerde ki mantik su mu? 1M in saginda bulunan cikislari veya girisleri kullanmak icin o 1M girisine kablo bagliyorum. Oda demek oluyor ki mesela digital cikislarda 1M i baglarsam, 0.0 dan 0.7 ye kadar olan cikislari kullanabilirim? Bu mantikla mi calisiyor acaba o cikislar?

3- simdi sigortaya aldigim güc kaynagi faz cikisini, sigortanin obur ucundan CPU ya goturuyorum. CPU da ama 1L+, 2L+ ve L+ var (yukari klemens grubunda). Bunlara direk sigortadan paralel ciksam problem olur mu? Yoksa 3 tane mi sigorta kullanmam gerekiyor acaba?

4- Birde asagi klemens grubunda ki L+ girisini kullanmiyoruz dediniz. sadece ögrenmek icin, onu neden kullanmiyoruz acaba?

5- Birde CPU üzerinde Üst klemens grubunda toprak girisi var. Onu güc kaynaginda ki toprak kismina mi baglamaliyim, yoksa o sekilde acikta kalsa olur mu, kalsa bir problem olur mu?

Cok tesekkür ederim.

1- Mesele M cikislarindan 6 tane var toplam (Üst: 1M, 2M, M - Alt: 1M, 2M, M). Bunlarin hepsini Güc kaynaginin V- güc kaynagina baglayacagim. V- tek cikistan CPU daki 6 tane M girisine paralel olarak cikartsam olurmu.
======================>>>>OLUR
2- mesela orada ki 1M ve 2M lerde ki mantik su mu? 1M in saginda bulunan cikislari veya girisleri kullanmak icin o 1M girisine kablo bagliyorum. Oda demek oluyor ki mesela digital cikislarda 1M i baglarsam, 0.0 dan 0.7 ye kadar olan cikislari kullanabilirim? Bu mantikla mi calisiyor acaba o cikislar?
==============>>>>Girişler konusunda haklısın. M'ler sağındakiler için.Aynı durum çıkışlar için de geçerlidir.

3- simdi sigortaya aldigim güc kaynagi faz cikisini, sigortanin obur ucundan CPU ya goturuyorum. CPU da ama 1L+, 2L+ ve L+ var (yukari klemens grubunda). Bunlara direk sigortadan paralel ciksam problem olur mu? Yoksa 3 tane mi sigorta kullanmam gerekiyor acaba?
===============>>>>>>>>>>>>SAKIN AMAN SAKIN PLC'ye 220V verme. Duman olur. Yanlış anlaşıldı galiba. 220V güç kaynağının beslemesi olarak verildi. Başka bir yere verilmiyor. PLC üzerinde yazan +L'ler güç kaynağının +V uçlarına (+24V) bağlanacak.

4- Birde asagi klemens grubunda ki L+ girisini kullanmiyoruz dediniz. sadece ögrenmek icin, onu neden kullanmiyoruz acaba?
=======================>>> O uç PLC den sensör gibi çevre birimleri (24V 100mA'i geçmeyecek şekilde) beslemek için kullanılan voltaj çıkış ucudur.

5- Birde CPU üzerinde Üst klemens grubunda toprak girisi var. Onu güc kaynaginda ki toprak kismina mi baglamaliyim, yoksa o sekilde acikta kalsa olur mu, kalsa bir problem olur mu?
=================>>>>>>Bağlayabilirsin. Ben genelde kullanmıyorum.

Evet cok iyi anladim. Tesekkür ederim.

3. Soruyuda aslinda yanlis sordum. Sigorta dan degil, güc kaynagindan V+ cikisi diyecektim, kafamda yanlis canlandirip sordum. Tek V+ cikisindan bütün L+ lara cikis verebilirmiyim diyecektim paralel olarak, ama sanirim oda M gibi, yani M de oldugu gibi ondada olur sanirim. Yanlissam düzeltirseniz sevinirim.

Cok tesekkür ederim :)

Bir yerde takildim.

Fisi pirize takarken faz ve nötr karisiyor. O durumda ne olacak. Yani Güc kaynagina gelen akim ters veya düz olacak bu durumda? Onu nasil ayarlayabilirim acaba?

Bir yerde takildim.

Fisi pirize takarken faz ve nötr karisiyor. O durumda ne olacak. Yani Güc kaynagina gelen akim ters veya düz olacak bu durumda? Onu nasil ayarlayabilirim acaba?
güç kaynağının girişi farketmez çünkü alternatif akım dır.senin dikkat edeceğin güç kaynağının çıkışını doğru bağlaman.güç kaynağının +V ucunu plc de gördüğün bütün L uçlarına bağla.güç kaynağının -V ucunu da plc deki bütün M uçlarına bağla.güç kaynağının girişi alternatif çıkışı doğru akımdır

Giris alternatif akim ama ben girise, yani güc kaynagi ile piriz arasina yukarida ki sigortayi koymak istiyorum. Onu faza baglamak gerekmiyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri