Plc Deneyimi

promete1

Üye
herkese iyi akşamlar ve ii bayramlar.hocam benim sorum teknik bi soru deilde genel olarak şöyle ki;
ben ağustos mezunu çiçeği burnunda bir mühendis adayıyım(mühendis oldum demiyorum en azından oda böyle diyor:))İzmirde ikamet ediyorum.

Bir çok siteden iş bakıyorum.Plc ve kontrol teorisi üzerine dersler aldım.benim merak ettiğim konu ise,

Otomasyon üzerine çalışmak istiyorum...İş ilanı var obildik isteklerden sonra(ingilizce,ehliyet,askerlik)
Plc deneyimi veya plc prog. dillerine hakimiyet istiyorlar.Bu işte deneyimli olanlara sormak istediğim ise:
1) Bu deneyimi özellikle izmirde nerelerde ve ne tür firmalarda kazanabiliriz?(mümkünse firma isimi rica ediyorum.)
2) Biz bu deneyimi kazanırken illa ki staj gibi ücretsizmi çalışmak durumunda kalmak zorundayız.
Bu sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

2. sorunu cevaplayayım.
- Parasız çalışma. Hem işi öğrenemezsin hem de sana kimse şunu yap demez.Stajyer olduğun dönemden ne kadar öğrendiysen ona biraz ilave edersin.Ancak paralı olduğu zaman mutlaka sana iş buyuran olacaktır.Bunun sonunda da ne işle uğraşıyor olursan ol, alıcılarında da problem yoksa kesinlikle birşeyler öğrenirsin.Belki birşeyler öğrendiğinin o an için farkında olmazsın ama bilgiler bilinç altına zamanla yerleşecektir."Aynaya hergün baktığında hiçbir değişiklik görmediğin gibi.7 ile 70 aynı mıdır?"
Kafanı da bulandırmak istemiyorum ama bir diğer konu ise otomasyon işinden ne beklediğin.Sadece programlama olayına gireceksen tercih edebilirsin.Ama, yok ben tasarımından arızasına, yani elektriksel ve mekaniksel kısmını da halletmek isterim dersen Bakım departmanından başlaman daha faydalı olacaktır. Çünkü çalışan makineleri görmek, yeni teknolojilerle tanışmak ufkunu genişletecektir.
Saygılarımla.

selam dostum
ben bir firmada yöneticiyim.
15 yıldır otomasyon işi yapıyorum, plc çıktığından buyana da kullanıyorum.
sana şunu soyleyeyim. plc de program yazmak kolay, bunu kafana takma, her marka plcyi programlayabilirsin.
önmeli olan şu
plc ile yapılmak istenen işi kafanda çözebiliyormusun,
ben şöyle derim arkadaşlara, plc ile yapmak istediğin otomasyonu, kontaktör, röle, zamanrölesi gibi ekipmanlarla yapamıyorsan, plc programını hiç açma..
projeyi duyunca, input output sayısı, analog sinyallerin tipi, kafanda oluşmuyorsa, zor.
araba kullanmayı bilip nereye gideceğini bilmemek gibi birşey.
başarılar..

Forum istatistikleri

Konular
128,240
Kullanıcılar
450,049
Son üye
elm3ss

Yeni konular

Geri