Piezoelektrik ile ilgili yardım

marge

Üye
Merhabalar

3 senedir bir proje üzerinde çalışma yapıyorum

piezo elektrik ile bir bataryayı şarj etmek için denemediğim yol kalmadı

süper kondansatörler doğrultucu devreler köprü diyot gibi birçok şey denedim

çıkan enerjide voltaj yüksek ama akım düşük geliyor

mesela 2 piezo diski seri bağladığım zaman diyot kullansam bile enerji bir tanesine göre daha düşük oluyor. birbirlerinin enerjilerini emiyorlar

ben piezodisk ile bataryayı şarj etmek istiyorum bu konuda bilgi ve fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Malesef piezo ile batarya şarj etmek hayalden ötesi değildir. Ürettiği enerji miliwatt mikrowatt mertebelerindedir.

Piezoyu nasıl şarj etmek istiyorsunuz. Daha verimli başka projeler yürütülebilir. Şarj etmek istediğiniz batarya nedir?

Projenizi açarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Malesef piezo ile batarya şarj etmek hayalden ötesi değildir. Ürettiği enerji miliwatt mikrowatt mertebelerindedir.

Piezoyu nasıl şarj etmek istiyorsunuz. Daha verimli başka projeler yürütülebilir. Şarj etmek istediğiniz batarya nedir?

Projenizi açarsanız yardımcı olmaya çalışırız.
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim 3.7 v pil ile denemeler yaptım şarj devresinin bobininde enerji gidiyor zatengerilim göremiyorum ben ayakkabıya denemek için yapmıştım ozaman bir hayal olarak kalacak sanırım :)

Piezo olayı silisyum kuvarts plakanın her iki yanına yapıştırılmış levhalardan ibarettir.
#Bu levhalara elektrik verildiğinde (kuvars plakayı etkileyebilmek için biraz yüksek voltaj olması gerekir) kuvars plaka genleşir ya da büzüşür. Bu hareket enerjisinden ses elde edebiliriz. Biz bunu gerçek hayatta elektro akustik dönüştürücü yani tiz hoparlör olarak kullanıyoruz. Eski telefonlarda 5 - 6 santimetre çapında dairesel levha halinde çıkar.

#Sizin yapmak istediğiniz ise bu olayın tersi.
Bu plakalara kuvvet uygulandığında ise levhalarda elektrik ürer. Bunu tokai çakmaklarda görmek mümkün.
Piezodan çıkan voltaj yüksek olmasına rağmen çıkan akım ise çok çok düşüktür.

Ayakkabı yürüyüşünden elektrik elde etmek istiyorsanız bobin ve mıknatıslı yaylı bir devre düşünmeniz çok daha mantıklı.
Başarılar dilerim.

Piezo olayı silisyum kuvarts plakanın her iki yanına yapıştırılmış levhalardan ibarettir.
#Bu levhalara elektrik verildiğinde (kuvars plakayı etkileyebilmek için biraz yüksek voltaj olması gerekir) kuvars plaka genleşir ya da büzüşür. Bu hareket enerjisinden ses elde edebiliriz. Biz bunu gerçek hayatta elektro akustik dönüştürücü yani tiz hoparlör olarak kullanıyoruz. Eski telefonlarda 5 - 6 santimetre çapında dairesel levha halinde çıkar.

#Sizin yapmak istediğiniz ise bu olayın tersi.
Bu plakalara kuvvet uygulandığında ise levhalarda elektrik ürer. Bunu tokai çakmaklarda görmek mümkün.
Piezodan çıkan voltaj yüksek olmasına rağmen çıkan akım ise çok çok düşüktür.

Ayakkabı yürüyüşünden elektrik elde etmek istiyorsanız bobin ve mıknatıslı yaylı bir devre düşünmeniz çok daha mantıklı.
Başarılar dilerim.
Bu kadar uğraşıp beni aydınlattığınız için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi bunu devre şeklinde yapmaya çalışacağım

Elektrik ürer ama kayıp çok fazla olur.
En verimlisi bobin mıknatıs ve yaylı dikey dinamo devresi.
Ayakkabı için olur gibime geliyor. Şarj için topuk altı içine oyulmuş sağlam bir yaylı yapı, en uygun sistem.

Çok fazla uğraşmasamda öğrencilerimle bir basamak denemesi yapmıştık. Okulun ilk basamağından bir çok kişi geçtiği için ilk basamağa koymayı planladık. İşin açıkcası üstüne de çok gitmedik, bir yarışmaya başvurmak için yapmıştık, değer görmeyince bıraktık. Piezolarda çok hızlı enerji değişimi olduğundan her piezo için paraleldi galiba kondsatörler kullandık ayrıca smd köprü diyot kullandık. Üzerine basınca köşelere koyduğum ledi yakıyordu. En azından karanlıkta basılacak yeri gösterse yeter diye düşündük ama dediğim gibi, yarışmaada sıralmaya girmeyince bırkatık :)

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri