pic116f877 ile ısı kontrol yapmak istiorum

arkadaşlar sadece forumumuzda yaptığım araştırmalara göre pt100 ısı sensörümüzün 0 derece altındaki omaji 100ohm ve herbir derce içinde yaklaşık 0.385ohluk bir direnç değişimi gösteriyor
buradan yola çıkarsak pic 16f877 entegresinin analog girişlerinden 1 ucu ile pt100 üzerindeki gerilim düşümünü ölçüp bir girişinden kablo üzerindeki gerilim düşümünü ölçüp işlemci içerisinde matamatiksel işlemleri yapıp7 segment displeyde göstersek(3 dijit) set değerinide iki adet butonla ayarlasak ve ikinci 7segment displeylere versek (3 dijit) daha önce 16f84 ile devreler yaptım ama bunlar dijital giriş ve çıkışlara yönelikti vede kullandığım dill picbasicpro şimdi asıl sorum şu pt100e 5 volt uyguladım ben bu anolog sinyali nasıl dijitale çevirip bir registere yazabilirim buradan sonrasını halledebileceğime inanıyorum ama analog işlemler hakkında bilgim yok desem yeridir yardımcı olan olmayan herkese teşekkür ederim

slm
öncelikle şöle soleyeyim pt100 üzerinden max . 2 ma geçirmelisin örnek olarak pt100 lerin girişlerine ve çıkışlarına 2.2 k direnç bağla ve 5 volt ver gnd ye bağla ve pt 100 üzerinden uçlarından voltajı al bunu pice okut ama 10 bit te pice okutmak zor olucaktır bunun için güçlendirmen gerekir adc entegreleri veya opamp kullanmalısın ki benim tavsiyem adc entegreleridir şu an bende bunun üzerinde çalışıyorum ve pt100 ü 22 bitlik bir adc ile okuyorum .

mcp3551 ama farklı adc lerde kullnanabilirsin 18 bit

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Geri