Pic ile yapılmış Voltmetre-Ampermetre devreleri

merhaba gerçekten güzel ancak bu işin birazda mantığından bahsetsek olurmu yani benim gibi yeni arkadaşlar için daha açıklayıcı olacak herkasin eline ve emğine sağlk

İyi günler AC 0- 220-380 Volt ve 400 Ampere kadar ölçebilen pic ile yapılmış bir volt-ampermetre devresi var mı acaba?

iyi günler pic programlama ile hem ac hemde dc gerilim ölçen bir devre örneği varmı?

herkese iyi akşamlar

devre örnekleri ile dc volt ve ampermetre devresini yaptım güzel bi çaalışma olmus teşekkür ederim.
Ben devreyi alternatif akımda nasıl kulanabilirim volt ölçümünün sorun olacağını sanmam ama yaptığım araşttırmalarda akım trafosu ile akımı olçebieceğim diyor. Konuda tecrübesi olan varsa yardımcı olurmusunuz.

bir uygulamaya ihtiyacım var.
Bir direnci ölçmem gerekiyor. direnç değeri ekrandan okunmalı. Okunan değer 0,9 ile 2,5 arasında ise ekranda "uygun" yazmalı. 0,9 dan küçük veya 2,5' tan büyük ise uygun değil yazmalı. uygun uygun değil diye ses çıkarırsa da şık olur.

bu durumda önce c++ ile bir ohm metre programı yazmalıyım.
sonra karşılaştırma yapmalıyım.

yapmak istediğim iş için hiç bilmediğim c++ programlama dilini öğrenmeye başladım.
bu dil ile PIC16F877 yi programlamayı planlıyorum.

daha yolun çok başındayım. izlemeyi planladığım bu yol uygun mu? yukarıdaki işi bu şekilde bir programlama ile yapabilir miyim?

Gerilimi sabit tutup akımı okursan yani gerilimi ölçmezzsin 5v dersin akımı okursun R=V/I formülü ile dirençi ölçersin

aklımdaki formül zaten ohm kanunu. hoş direnç ölçmenin başka yolu da yok ama c++ da akım nasıl okunuyor? analog bir giriş mi var? 1 0 larla akım nasıl ölçülüyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri