PCB Titreşim Koruması

korhan793

Üye
Merhaba arkadaşlar

Benim PCB kartım ciddi titreşimlere maruz kalacak bir araç üzerinde çalışcak. Bu yüzden PCB' yi bir kutuya koymadan evvel tireşim ve şoktan korumak için bir şey yapmak istiyorum. Bu konuyle ilgili neler kullanılıyor bi bilginiz var mı? Metal bir çerçeve yapıp daha kasa ile PCB arasında yerleştirmek ne kadar faydalı olur veya alternatifleriniz neler yardımcı olursanız çok sevinirim.

Titreşim konusunda yaoacağın kutuya kartını vida+rondela kombinasyonuyla montaj yaparsan sarsıntı riskini en aza indirgersin.Çalışacağı rtamın durumuna göre metal,plexiglass veya aliminyum kullanabilirsin.Ama aliminyum ve plexiglass hem işçiliği kolay hemde düzgün malzeme. Şoktan koruma olayına gelince kastın elektriksel gürültülerse kutunun iç kısmına ince bir bakır tabakası ile çözüm bulabilrisin.İlle içinide geçtim dışıda olur senin nasıl kolayına geliyorsa.Şimdiden kolay gelsin.

vidalarken altına ve üstüne keçeden kesip rondela yap. vidaları tam keçeyi tutacak kadar sık, japon ile vida dislerini sabitle. Müsait olduğu kadar kalın keçe kullan.

pcb üzerinde tranformatör, büyük boyutlu şok bobini, büyük boyutlu elektrolitik kondansatör,....vs komponentleri pcb üzerine sabitlemen iyi olur....

Tüm cevaplar için teşekkür ederim öncelikle. Şoktan kastım elektriksel gürültü değil, örneğin birisi kutuyu sert bir zemine düşürdü. Bu anda ki şoku emmesi için. PCB ile kutu arasına bakır bir çerçeve yapıp aralarına yaylı rondela, rondela civata atmak yeterli olacak mıdır yoksa wedge lok gibi ürünler illaki gerekli midir yüksek titreşim seviyeleri için?

Tüm cevaplar için teşekkür ederim öncelikle. Şoktan kastım elektriksel gürültü değil, örneğin birisi kutuyu sert bir zemine düşürdü. Bu anda ki şoku emmesi için. PCB ile kutu arasına bakır bir çerçeve yapıp aralarına yaylı rondela, rondela civata atmak yeterli olacak mıdır yoksa wedge lok gibi ürünler illaki gerekli midir yüksek titreşim seviyeleri için?
Yaylı rondela iyi bir çözüm somunun gevşememesi için civatayı diş yönüne dik olacak şekilde delip üzerinden küçük bir parça geçirebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri