PC controllu röle devresi

2 adet max 485 kullanmanızın sebebi senkron iletişim yapmak içinmi?. max 485 4nolu pin data giriş 1 nolu pin data çıkış kullanıldığına göre asenkron iletişimde 1 adet max485 kullanmak yeterli aslında.

tek 485 kullandığınızda half duplex iletiim yaparsınız. biri gönderirken biri dinler. master slave şeklinde olur. 2 adet kullanırsanız full duplex iletişim olur. iki tarafta hem alıcı hem verici olarak çalışabilir.

Pretous 7.7 kullanıyorum ve max485 ile alakalı bilgi yok max487 var ancak aynı değil. Proteusa eklenecek yeni lib dosyalarını nereden bulabilirim.

isiste yok bende baktım. zaten max485 modeli analog olduğu için isiste gerçek anlamda simule etmek pek başarılı olmaz.

Yazılanları okudum ve kafam iyice karıştı, bende yazılımla uğraşıyorum, bir projeden dolayı elekronik kartlarla iletişim kurmam gerekiyor. Fakat ben özel kart yerine PLC ile çözmeye karar verdim, bu projede PLC kullansanız olmuyor mu? Sorma nedenim kendi yaptığım tercihide sorgulamak için :)
kemal

Yazılanları okudum ve kafam iyice karıştı, bende yazılımla uğraşıyorum, bir projeden dolayı elekronik kartlarla iletişim kurmam gerekiyor. Fakat ben özel kart yerine PLC ile çözmeye karar verdim, bu projede PLC kullansanız olmuyor mu? Sorma nedenim kendi yaptığım tercihide sorgulamak için :)
kemal

plc kullanılırsa çok pahalıya çıkar. her role kartı yerine plc kullanmak neredeyse bütün sistemin 10 katı maliyet eder

Merhaba

Ben elektroniğe yeni girmiş olmama rağmen PLC olayı daha ilk noktada bana rahatsızlık verdi. Ben olayları kontrol etmekten hoşlanırım. PLC elalemin malı ile işe başlamak gibi bir şey. Bir sorun olduğunda problemin nereden geldiği konusunda daima süphe altında olursun. Ayrıca PLC pahalı bir malzeme. Ben asla PLC kullanmam hatta çok kolay olacaksa bile. Diyelimki PLC kullandın ve işi müşteriye teslim ettin. 20 gün sonra PLC iflas etti ve ücreti 300usd. Biraz uğraşsaydın belkide PLC nin yapacağı işten daha iyisini yapabilirdin. Müşteriye bir bahane uydurursun veya patrona yok akım fazla geldi yok şöyle ,yok böyle... PLC nin veya lerin parasını öderler. Ya birkez daha olursa ??? Tüm kariyerin PLC yi imal etmiş ve senin zengin ettiğin şirketin para kazanma arzusuna yem edilmiş olur. Ne müşteri nede patrona karşı bir kez daha aynı puanı alamassın. Başarıları kimse hatırlamaz ancak hataları kimse asla unutmaz ve daima yüzüne vururlar. Bence otur uğraş ve işine PLC falan sokma. Kendi yaptığın kartlarda bir olay çıkarsa zaten işi biliyorsun hemen müdahale edersin ama PLC olursa ne yapacaksın üreticiyi mahkemeye falan mı verebileceğini düşünüyorsun ?.

plc kullanılırsa çok pahalıya çıkar. her role kartı yerine plc kullanmak neredeyse bütün sistemin 10 katı maliyet eder

Evet aynen öyle. PLC kullanıcak olursam sistemi binlerce TL ye satmam gerekecek ve alıcı olacağını sanmıyorum. Şu ana kadarda hep PLC kulanılarak yapılmaya çalışıldığı için bu tarz bir sistem hiçbir zaman başarıya ulaşmamış.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arduino mega 2560 + ethernet shield (R3) 80-100 metre mesafede çalışır. Ayrıca sistemin Pc bağlı kalmadan da çalışır ve PC erişimi için hiç bir yazılıma ihtiyaç duymaz.

Belirttiğim ürünleri alırsanız:
14 PWM çıkışlı olmak üzere (ne amaçla kullanacağın sana kalmış (analog yazma, rs232 veya rs485 veya SPI))
16 adet analog giriş
54 dijital giriş yada çıkış(PWM ler içinde).
Dijital çıkışları çoklayabilirsin (1024 veya 2048)

2 parçanın hazır halde maaliyeti en son aldığım fiyat 375TL dir.
Daha ucuzunu düşünmüyorum.

Tavsiye ediyorum çünkü : Bir kurutma fırınını çalıştırıyorum(yaklaşık 1 yıldır sorun çıkmadı)

İster tüm kontrolü mikro işlemciye yaptırabilirsin(16mhz cpu) ister pc ile haberleştirip yaparsın. Tüm işi pc ye yaptıracaksan ethernet shield yerine daha ucuz birşey kullan.
Mevcut sisteme olan bağlantısını ise (API) ücretsiz olarak size yazabilirim.

*** Not: RFC listesinde olma zorunluluğu vardır. Örnek SSH,Telnet,http,TCP,UDP ve/veya global tüm dosya çıktıları..

Kolay gelsin...

Arduino mega 2560 + ethernet shield (R3) 80-100 metre mesafede çalışır. Ayrıca sistemin Pc bağlı kalmadan da çalışır ve PC erişimi için hiç bir yazılıma ihtiyaç duymaz.

Belirttiğim ürünleri alırsanız:
14 PWM çıkışlı olmak üzere (ne amaçla kullanacağın sana kalmış (analog yazma, rs232 veya rs485 veya SPI))
16 adet analog giriş
54 dijital giriş yada çıkış(PWM ler içinde).
Dijital çıkışları çoklayabilirsin (1024 veya 2048)

2 parçanın hazır halde maaliyeti en son aldığım fiyat 375TL dir.
Daha ucuzunu düşünmüyorum.

Tavsiye ediyorum çünkü : Bir kurutma fırınını çalıştırıyorum(yaklaşık 1 yıldır sorun çıkmadı)

İster tüm kontrolü mikro işlemciye yaptırabilirsin(16mhz cpu) ister pc ile haberleştirip yaparsın. Tüm işi pc ye yaptıracaksan ethernet shield yerine daha ucuz birşey kullan.
Mevcut sisteme olan bağlantısını ise (API) ücretsiz olarak size yazabilirim.

*** Not: RFC listesinde olma zorunluluğu vardır. Örnek SSH,Telnet,http,TCP,UDP ve/veya global tüm dosya çıktıları..

Kolay gelsin...

Merhaba Bu arduino olayı PLC nin bir başka çeşidi gibi duruyor. Yani kolay iş arayanlara biz sizin için yaptık öğrenmenize , uğraşmanıza gerek yok. kullanın yeter. Biz sizin için geliştiriz. Siz sadece paradan haber verin tarzı uzun soluklu kurnaz bir stratejiye benziyor. Arduino ile yapacağım bir sistemi kontrol etmem olanaksız. ayrıca çok da pahalıymış 375 tl. Malesef arduino ile bir yere varmam imkansız. Ayrıca elektronikciyi atıl bırakan araştırma ve geliştirmeyi durduran bir yapısı var. Yani hazır kit al kullan. Savaş gibi olağan üstü şartlar altında olsak da çok süratli çözüme ihtiyacımız olsa maliyeti ne olursa olsun bu tarz bir şeyi kullanırdık. Ancak arge için bolca zamanımız varken hazır bir ürün kullanmak bence akıllıca olmaz. Kendi chip devremi yapsam daha mutlu olcağım.

Merhaba Bu arduino olayı PLC nin bir başka çeşidi gibi duruyor. Yani kolay iş arayanlara biz sizin için yaptık öğrenmenize , uğraşmanıza gerek yok. kullanın yeter. Biz sizin için geliştiriz. Siz sadece paradan haber verin tarzı uzun soluklu kurnaz bir stratejiye benziyor. Arduino ile yapacağım bir sistemi kontrol etmem olanaksız. ayrıca çok da pahalıymış 375 tl. Malesef arduino ile bir yere varmam imkansız. Ayrıca elektronikciyi atıl bırakan araştırma ve geliştirmeyi durduran bir yapısı var. Yani hazır kit al kullan. Savaş gibi olağan üstü şartlar altında olsak da çok süratli çözüme ihtiyacımız olsa maliyeti ne olursa olsun bu tarz bir şeyi kullanırdık. Ancak arge için bolca zamanımız varken hazır bir ürün kullanmak bence akıllıca olmaz. Kendi chip devremi yapsam daha mutlu olcağım.

aynen öyle malesef arduino şuanda bütün öğrencilerin elinde.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,193
Son üye
Kronoss

Yeni konular

Geri