PARANIZI ÇÖPE ATMAYIN SPI veya I²C Eeprom programlayıcı Alırken Dikkat edin.

Herkese selamun aleyküm. hayırlı işler hayırlı haftalar bol bereketli ve helal kazançlar diliyorum.

Değerli usta ve usta olma yolunda ilerleyen abiler kardeşler ve öğrenci arkadaşlar için bir öneride bulunmak istiyorum.

Eeprom programlama işi ile uğraşırken eepromun kapasitesi ile alakalı bazı bilgiler olması gerekir önce bunları biraz tarif etmek ardından da asıl konuya geçmek istiyorum.

İlk örnek olarak 25L12835f isimli spi bios dediğimiz eeprom entegresini ele alalım bu entegrenin datasheet ine baktığımız zaman 128 mega bitlik bir boyuta sahip olduğunu görüyoruz... Eee ne demek peki bu 128 mega bit yada diğer bir deyişle bu entegrenin kapasitesi kaç byte yada kilo byte yada mega byte ?

En kısa formulle 8 e böldüğümüz zaman olayı en kolay yolundan byte birimine dönüştürmüş oluyoruz...

128Mbit/8= 16 Mega byte olarak çıkıyor karşımıza.

Bir de 25Q16 spi entegresine bakalım bu da 16Mega bit olarak çıkıyor bölelim 8 e 2 Mega byte olarak ele alıyoruz...

Yani bir eepromun kapasitesinde Mbit değeri var ise 8 e böldüğümüz zaman kaç mega byte olduğunu buluyoruz.

Benim elimde şu anda TL866-II pro, EZP2019, CH341A, RT809F gibi eeprom programlayıcı cihazlarım var. RT809F haricinde 16 mega byte eeprom flash entegresini diğer programlama cihazlarının hiç bir tanesi ile silme ve programlama yapamadım.

Evet hepsi çok güzel cihazlar ama eeprom kapasitesi büyüdüğü zaman RT809F bu söylediklerimin içinden adeta bir canavar gibi çıkıp kendisini belli ediyor ben buradayım diyebiliyor....

Peki nerde kullanılır bu flash entegreler ? En çok bilgisayar ve TV anakartlarında kullanılıyor. Ben Vestel üretimi bir anakart olan 17mb140 anakartın üzerindeki 25L12835f üzerinde denedim. düşük kapasiteli entegreleri programlamada diğerlerinin sıkıntısı olmuyor lakin kapasite büyüdü mü tırt çıkıyorlar :)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri