PANO BESLEME KABLOSU HK.

Engineer33

Üye
Herkese merhaba,

Ana şalteri 3x630A olan bir panonun yükleme cetvelinde talep gücüne göre hesaplanan akım değeri 560A

Mevcutta ise bu pano 3x240+120/120 ile beslenmiş. Kablo akim tasima kapasitelerine baktigimda bu kablo ortalama 440-450A tasir bilgisi var katalog degerlerinde. Bu kabloyu mevcutta tutup geriye kalan (560-440=120A) icin bu amperi tasiyacak ornegin 3x35+16 mi cekmeliyim. Herhabgi bir sorun teskil edermi... yoksa mevcuttaki kabloyu kullanmayip akim tasima kapasitesi 330A olan 3x150+70 'den 2 adet mi cekmeliyim ?
(2x330=660 > 630A)

Tesekkurler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba, Kablo akım taşıma kapasitesi (Düzeltme faktörleri neticesinde belirlenen) daima şalter anma akımdan büyük seçilmelidir.

Evet. Zaten o sekilde planliyorum. Ancak mevcutaki 3x240+120 nin yanina 3x35+16 lik kablo kullanmak teknik acidan uygunmu yoksa 2 adet esit kesitlerde kablomu secilmeli. Teknik acidan ikisinin arasinda bir fark varmi ?

35lik kabloyu pano beslemesi için 240 lığın yanına paralel olarak kullanma, dengesiz yüklenmede sorun çıkartır, faz kesitleri daima eşit olsun yani en garantisi 2adet 3x...+.... (uygun taşıma koşulları sağlandığı takdirde)

Son düzenleme:
Cok tesekkurler geri donus icin
Sonuc olarak kablo kesitine bagli olarak salter ana akim degerini gececek sekilde 2, 3,4,5 kablo kullanabiliriz yani ? Illa 2 adet olacak diye bir sart yok ?

Elimde mevcutta bulunan kablolarla cozmeye calistigim icin sordum bu soruyu

Yukarıda verilen tabloyu incelediğimde bende iki tane soru oluşturdu.
1. soru: Tablonun açıklamasında paralel çekilen iki kabloya da ayrı ayrı sigorta konulması önerilmiştir. Bu durumda panonun iki beslemesi varmış gibi bir durum oluşturmaktadır ve bu durum uygunsuz bir durumdur.
2.soru: Tabloda da hesaplandığı üzere eşdeğer direnç düşmektedir. Bu durumda kesiti daha fazla olan kablonun üzerinden daha fazla bir akım geçme durumu oluşabilir. Bu durum kalın olan kablonun zarar görmesine neden olabilir.

Yukarıda verilen tabloyu incelediğimde bende iki tane soru oluşturdu.

Daha önce karşıma çıktığı için paylaştım dosyayı, çok iyi inceledim diyemem. Uygun olduğum bir zamanda, yabancı kaynaklar kablonun paralel bağlanması konusunda ne söylüyor. Kesit, uzunluk, kablo cinsi nasıl olmalı bakmaya çalışacam.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri