Pako şalter hakkında sorular.

Kainat

Üye
Merhabalar,
Komşunun elektriği kesilmiş, pako şalteri çevirdim elektrik geldi falan dedi. Benimde kafama takıldı bu pako şalter, normal sigorta gibi atmaz diye biliyorum; manuel olarak kapatılır, açılır diye biliyorum, acaba yanlış mı biliyorum?
Adı doğrudur umarım Google'dan baktım gerçi döndürülüyor el ile.
Bu şalter kendi kendine atmaz değil mi?
Birde pakoyu iptal etse iyi mi olur köü mü? Burada okumuştum sanırım, pako şalter olması iyi diye komple kapatıyor elektiriği, diğerlerini aç-kapadan oluşacak zararları önler diye.
Pako bozulmuşsa sorun yapar mı ve nasıl bağlanır bu pako şalterler.

Çok mu oldu ne;)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ana sayaç panosu bodrum katında olan binalar için apartman girişinden elektriğin kesilebilir olması gerekiyor bununda ekonomik çözümü bina girişine küçük bir pano ve 3 kutuplu pako şalterdir. 2000 yılında uygulamasını yaptığım toplu konut projesinde aynı durum vardı.
Sayaç panosu girişlerine de konulmuş olabilir.
Pako şalter koruma elemanı değildir kendisi açmaz kolay kolayda arıza yapmaz. Çoluk çocuk oynuyordur, panoya kilit takıp herkese anahtarını verin.

Ana sayaç panosu bodrum katında olan binalar için apartman girişinden elektriğin kesilebilir olması gerekiyor bununda ekonomik çözümü bina girişine küçük bir pano ve 3 kutuplu pako şalterdir. 2000 yılında uygulamasını yaptığım toplu konut projesinde aynı durum vardı.
Sayaç panosu girişlerine de konulmuş olabilir.
Pako şalter koruma elemanı değildir kendisi açmaz kolay kolayda arıza yapmaz. Çoluk çocuk oynuyordur, panoya kilit takıp herkese anahtarını verin.
Cevabınız için teşekkür ederim.
Pako şalter bina girişinde değil ev içinde bulunuyor; pek fazla anlamıyorlar, yaşlı insanlar belki başka yeri kapatıp açtılar.
Kolay arıza yapmıyorsa sorun başka yerde o zaman sanırım.

Tekrardan teşekkür ederim.

Birşeydeğil. Fotoğraf çekip burada yayınlarsanız iyi olur. Pako şalter koruma elemanı değildir kendiliğinden açmaz amperajı uygun seçilmişse kontaklarıda kolay kolay bozulmaz, yük akımı ile sınır değerlerde seçilmiş ise problem çıkartma ihtimali olur bağlantıları gevşemiş olma ihtimali vardır. Çin malı kalitesiz bir ürün ise arıza çıkarma ihtimali olabilir.

Birşeydeğil. Fotoğraf çekip burada yayınlarsanız iyi olur. Pako şalter koruma elemanı değildir kendiliğinden açmaz amperajı uygun seçilmişse kontaklarıda kolay kolay bozulmaz, yük akımı ile sınır değerlerde seçilmiş ise problem çıkartma ihtimali olur bağlantıları gevşemiş olma ihtimali vardır. Çin malı kalitesiz bir ürün ise arıza çıkarma ihtimali olabilir.
Sağ olun.
Sanırım klima çalışıyormuş o esnada elektrik kesilmiş, pakoyu çevirdim diyorlar ama, sizde beni doğruladınız, sanırım oradan bir sigorta atmıştı bilemiyorum belki onu açtılar.
Fotoğrafı eklemek isterdim fakat kendimin değil pako, kendimin olsa hemen eklerdim, bir daha sorun çıkarsa foto çeker, eklerim.
Acaba kalitesiz veya amperajı uygun değilse ne gibi sorunlar çıkartır böyle elektriği kesebilir mi?

Teşekkürler.

Kontak hasar görür tam kapama yapmaz, bağlantı terminali malzemesi kalitesizse ısınma soğumadan zamanla gevşeme yapabilir.

Kontak hasar görür tam kapama yapmaz, bağlantı terminali malzemesi kalitesizse ısınma soğumadan zamanla gevşeme yapabilir.
O zaman pakoda sorun yok sanırım; ben sonra gidip, bakmıştım pakoya bir hasar, yanma yoktu gerçi arka kısma bakmadım.
Sağ olun.

elektrik kesılmıs dıyorsunuz belkıde oradan sanıp cevırmıslerdır

elektrik kesılmıs dıyorsunuz belkıde oradan sanıp cevırmıslerdır
Yok bu yerel elektrik kesintisi değil, sanırım yanlış ifade ettim sadece komşunun elektriği kesilmiş, sigortası atmış büyük ihtimalle klimadan dolayı olabilir, onlarda sigortaları falan kurcalamışlar, apartman girişindeki panodaki sigortalarıda kurcalamışlar, kendi dairesindeki sigortalarıda.
Kendi dairesindeki sigorta kutusundaki pako şalteri çevirdik, elektrik geldi dediler ama pako şalter sigorta gibi kendi kendine atmayacağına göre sorunun çözümü başkaydı.
Ben sadece pako şalterin sigorta gibi atıp atmadığını tam olarak öğrenmek istediğim için konu açtım, atmaz diye biliyordum çünkü çevriliyor manuel olarak, bu konuyuda YaşlıUzman doğruladı sağ olsun.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri