otomatik ileri geri devresi yardım

hongyi

Üye
Herkese merhabalar sorum su bır araba dusunun üç istasyonda otomatik gelip gidecek araba 2 istasyonda iken 1. ıstasyon butonuna basılınca saga dogru donup ıstasyona gıdecek 3. ıstasyonda ıken 1.ist. butonuna basılınca sola doğru donup yenıden 1. ist gidecek bu gıdıs komutlarında ıstasyonlarda bulunan sensörler aracılığı ile komut alacak Peki arada kalırsa ornegın arıza durumu yada enerjı kesıntısı hal ne olacak neye gore hareket edecek bu devreyı tasarlayabilen varmı tesekkurler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Her bir istasyon için ayrı birer alt program hazırla ve PLC çıkışları için Q0.0 veya Q0.1 yerine Kalıcı hafıza alanlarını kullan örneğin MB10 kalıcı olarak sistem blokta tanımlı olsun m10.0 ileri m10.1 geri ve
LD m10.0
= Q0.0
LD m10.1
= Q0.1 dersek enerji tekrar geldiğinde merker bitleri kalıcı olduğu için sistem enerji kesilmeden önceki yönünde ilerler diye düşünüyorum.
Tabiiki her alt program ana programdan senin devrene göre sensörler tarafından çağırılacaktır.

tam anlayamadım programa cok hakım değilıim biraz daha acıklama sansınız varmı

hongyi; senin belirtmen gerekir araba şu iki nokta arasında kaldığı zamana şu şekilde hareket etsin diye ki;ladder konusunda yardım alabilesin...araç herhengi iki nokta arasında kaldığı zaman orda kalır,sen istersen ki bir lamba olsun yardım ikazı şeklinde,o zaman o devreye girsin uyarsın istersin ya da ne biliyim başka bişey..bunu senin belirtmen gerekir kanaatindeyim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,193
Son üye
Kronoss

Yeni konular

Geri