Otomatik akü şarj cihazı (redresör) hakkında

Daimonwolf

Üye
Merhabalar. Ben kümes hayvanlarıyla ilgileniyorum hobi amaçlı. Kuluçka makinesi kullaniyorum ve sürekli elektrik kesintisine maruz kalıyorum. Kendimce bir çare buldum ama çalışır mı diye işten anlayan arkadaşlardan fikir almak istiyorum.
12v 72a/h bir akü
12v 220v 300wat bir inverter
12v 2 a/h otomatik akü şarz cihazı.

Gecelim kuruluma
Aküyü akü şarz cihazina bağlasam redresorlü ve prize taksam, 220 Şebeke elektrigine bağlı yani sarzda olan bu aküye inverteri bağlasam elektrik kesildiğinde aküden devam eder diye düşünüyorum. Yalnız akü şarzda iken inverteri çalıştırır mi veya çalışırken bir sorun yaratır mı?

Çalışacak olan ısıtıcı yani makinenin rezistansı ve fanları dahil 150wat yalnız ısıtıcı sürekli çalışmıyor. 37dereceye gelince duruyor aşağı düşünce devreye giriyor. En az 50-60 saniyede bir çalışıyor ısı kaybina göre

Teşekkürler ...

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bahsettiğiniz şekilde olur herhangi bir sıkıntı olmaz.
Şebeke elektriği kesildiği zaman inverteri devreye sokacak kontaktör lü bir sistem kırmak lazım.

Şebeke elektriği kesildiği zaman inverteri devreye sokacak kontaktör lü bir sistem kırmak lazım.
Şebeke elektriği varkende inverterden çalışacak sistem. Elektrik kesildigi zaman devam edecek? Olur mu öyle. Motorlu taşıt gibi mesela araç calismazken farlari acinca aküden çekiyor. Araç calisinca dinamodan gibi

O zaman akü devamlı redresöre bağlı şekilde şarjda kalacak.
Bir taraftan tüketim olduğu için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Isıtıcının saatte kaç watt güç çektiği önemli. Bu durumda akünün ne kadar süre dayanacağı hesaplanabilir. Elektrik kesinti süresi en fazla ne kadar oluyor? Bir de en az enerji/güç gereksinimi için ortamın ısıya karşı iyi yalıtımlı olması önemli. Kuluçka konusunda hiç deneyimim olmadığından bilemiyorum, belli bir havalandırma da gerekiyor sanıyorum. Dayımın oğlu zamanında bu işle ilgileniyordu. O ısıtıcı yerine akkor flamalı bir ampul ve bir termostat ili işi çözmüştü. Elektrik kesintilerinde ne yapıyordu bilmiyorum.

Bir de araya inverter koymak akü verimini oldukça düşürecektir. İnverter yerine DC12V bir rezistans kullanmak ve elektrik yokken doğrudan aküyü devreye almak daha verimli olacaktır. Şebeke varken aküyü sürekli/float/yüzdürme/denge şarjında tutacak bir modul ve rezistansı şebekeden besleyecek yeterli güçte bir adaptör/trafo yetecektir.

Merhabalar,

Sistemi aku sürekli sarja takılı ve inverter uzerinden beslemesi düşünüyorsunuz anladığım kadarıyla.

Sisteminiz düşündüğünüz ekipmanlarla yukarıdaki sekilde calismaz.

Ancak önerilerdeki gibi role ve kontaktorle ile bu sistemi elektrik gittiğinde sistem devreye girecek şebeke elektriği geldiğinde sistemi devreden çıkarıp sarja devam edecek sekilde düzenlenebilir. Bu hali ile daha düzgün çalışacaktır.

Şebeke elektriği varkende inverterden çalışacak sistem. Elektrik kesildigi zaman devam edecek? Olur mu öyle. Motorlu taşıt gibi mesela araç calismazken farlari acinca aküden çekiyor. Araç calisinca dinamodan gibi
Olur sıkıntı yoktur.
Yalnız bu şekilde kullanımda sürekli aküler devrede kalacağı için akü ömrü kısalır.
Diğer açıklamaları okursanız ve uygularsanız daha iyi olur.

Merhabalar,

Sistemi aku sürekli sarja takılı ve inverter uzerinden beslemesi düşünüyorsunuz anladığım kadarıyla.

Sisteminiz düşündüğünüz ekipmanlarla yukarıdaki sekilde calismaz.

Ancak önerilerdeki gibi role ve kontaktorle ile bu sistemi elektrik gittiğinde sistem devreye girecek şebeke elektriği geldiğinde sistemi devreden çıkarıp sarja devam edecek sekilde düzenlenebilir. Bu hali ile daha düzgün çalışacaktır.
Olur sıkıntı yoktur.
Yalnız bu şekilde kullanımda sürekli aküler devrede kalacağı için akü ömrü kısalır.
Diğer açıklamaları okursanız ve uygularsanız daha iyi olur.
Nasıl bir role ve kontaktor kullanmalıyım ? Teşekkür ederim

Bana bir şema yazabilecek olan var mı malzemelerin ismi ile birlikte rica etsem? Teşekkür ederim..

Moderatör tarafında düzenlendi:
İki kontaktörlü bir transfer panosu hazırlama da bu video size yardımcı olabilir.
Ben bu video dan yola çıkarak başlamıştım bu transfer panosu işine.
Şuan faal olarak çalışmakta.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri