Otomasyondaki malzemeler ( line coupler, dali gateway, IP kontrol ( knx / EIB )

merhaba Aydınlatma otomasyonunda kullanılan line coupler, dali gateway, IP kontrol ( Knx / EIB ) bus hattı ve dali hattı bunlar nedir? Dimlemede bunlar kullanılıyor genelde.. Nedir bunların görevi yada birbiri ile bağlantısı ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar,

Line Coupler, hat birleştirici cihazdır. Yani sizin sisteminizde kullandığın KNX Güç Kaynağı'na göre maksimum cihaz sayısına ulaşıldığında, Line Coupler ve ilave bir KNX Güç Kaynağı ile yeni bir hat daha açabilirsin.

Örneğin: 160 mA KNX Güç Kaynağı - Max 16 Adet Cihaz
320 mA KNX Güç Kaynağı - Max 32 Adet Cihaz
640 mA KNX Güç Kaynağı - Max 64 Adet Cihaz

Sizin sahada kullandığınız cihazlar bu adetlerin üzerine çıktığında Line Coupler ve ilave bir KNX Güç kaynağı ile sisteminizi genişletebilirsiniz.

DALİ, KNX 'den farklı sadece aydınlatma yönelik bir standarttır. Siz Dali Gateway kullanarak bir nevi DALİ olan sisteminizi KNX'e uyumla ve entegre hale getirmiş olursunuz.

KNX, sisteminde cihazlar arasında 24V arası 29V DC hattı üzerinden hem data transferi hem de enerji sağlanır. Kısacası bu hatta Bus Hattı denir.

Dali hattı da Dali Gateway dediğiniz cihaz ile sahada Led Aydınlatmalarınızı süren balastlar arasındaki hattır.

IP Control dediğiniz sanırım, KNX-IP cihazlardan bahsediyorsunuz. Bu cihazlarda evinizin içerisinde kurmuş olduğunuz KNX Otomasyon ağını dış dünyaya açmaya yarayan cihazlardır.

Merhabalar,

Line Coupler, hat birleştirici cihazdır. Yani sizin sisteminizde kullandığın KNX Güç Kaynağı'na göre maksimum cihaz sayısına ulaşıldığında, Line Coupler ve ilave bir KNX Güç Kaynağı ile yeni bir hat daha açabilirsin.

Örneğin: 160 mA KNX Güç Kaynağı - Max 16 Adet Cihaz
320 mA KNX Güç Kaynağı - Max 32 Adet Cihaz
640 mA KNX Güç Kaynağı - Max 64 Adet Cihaz

Sizin sahada kullandığınız cihazlar bu adetlerin üzerine çıktığında Line Coupler ve ilave bir KNX Güç kaynağı ile sisteminizi genişletebilirsiniz.

DALİ, KNX 'den farklı sadece aydınlatma yönelik bir standarttır. Siz Dali Gateway kullanarak bir nevi DALİ olan sisteminizi KNX'e uyumla ve entegre hale getirmiş olursunuz.

KNX, sisteminde cihazlar arasında 24V arası 29V DC hattı üzerinden hem data transferi hem de enerji sağlanır. Kısacası bu hatta Bus Hattı denir.

Dali hattı da Dali Gateway dediğiniz cihaz ile sahada Led Aydınlatmalarınızı süren balastlar arasındaki hattır.

IP Control dediğiniz sanırım, KNX-IP cihazlardan bahsediyorsunuz. Bu cihazlarda evinizin içerisinde kurmuş olduğunuz KNX Otomasyon ağını dış dünyaya açmaya yarayan cihazlardır.

tesekkürler. Yüklediğm fotoda kırmızı olan hatlar line coupler'a giriyor.. Dediğiniz mantıktan dolayı o zaman. Peki yazdıgınız bu 160,320,640 mA KNX güç kaynaklarının maximum değerleri mi yoksa ornek vermek için mi yazdınız ?
upload_2016-12-28_8-47-23.png

Yukarıda yazdığım değerler standart değerleridir. Projeyi net okuyamıyorum.Kafanıza takılanı az çok tahmin edebiliyorum.Şöyle açıklamaya çalışayım.

Projenizde 6 adet şaft olacağını varsayarak konuşuyorum.Sizin burada toplamda 7 adet güç kaynağı, 6 adet line coupler ve 1 adette KNX/IP router'a ihtiyacınız olacaktır.

Her güç kaynağı ilgili şaftı besleyecektir.

Line Coupler 'ların iki adet girişi vardır. Birisi "Line" diğeri ise "Main Line" 'dır. Siz her şafttaki power supply'dan line couplar'ın line girişine girip sahaya ve ilgili şaftta bulunan panolara dağılacaktır.

Bütün şaftlar arasında dağılan kablo ise Line Coupler'ın "Main Line" girişine girecektir.

Toplamda 6 adet şaftım var. Neden 7 tane Power Supply ihtiyacım var sorunu sorabilirsiniz. Bu Power Supply ise bir üst satırda bahsettiğim bütün şafları gezen ve sahadaki bütün Line Coupler'ların "Main Line" 'larına giren hattın besleyecektir.Aynı zaman bu Power Supply, KNX/IP router'ı da besleyecektir.

KNX/IP Router'dan çıkan cat kablo ilgili bilgisayarı sahada oluşturduğumuz bu topolojiye dahil edecektir. Siz burada çalıştırdığınız visualization software ile sahadaki cihazların hepsini bilgisayardan yönetebiliyor olacaksınız.

Besleyecektirden kasıt KNX Bus hattı beslemesidir.

Yukarda basitçe anlatmaya çalıştığım KNX topolojisinin çizimini aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

topoloji.jpg

Öncelikle yukarıdaki bilgiler için teşekkür ederim.
Yapımını üstlenmiş olduğumuz hastane ayd. otomasyonu projemizde power sopply ,ıp router ve sensörlere geçiş yaptığımız sistemimiz mevcut.
Benim sormak istediğim haberleşme için ıp router a çekmiş olmuduğumuz cat6 data kablosunun
poe switch olması gerekli mi sonuçta sistemin akım gereksinimini power supply vasıtası ile sağlıyoruz diye biliyorum.

Öncelikle yukarıdaki bilgiler için teşekkür ederim.
Yapımını üstlenmiş olduğumuz hastane ayd. otomasyonu projemizde power sopply ,ıp router ve sensörlere geçiş yaptığımız sistemimiz mevcut.
Benim sormak istediğim haberleşme için ıp router a çekmiş olmuduğumuz cat6 data kablosunun
poe switch olması gerekli mi sonuçta sistemin akım gereksinimini power supply vasıtası ile sağlıyoruz diye biliyorum.

PoE olmasına gerek yoktur. IP Router enerjesini Main Line Power üzerinden almaktadır.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri