Ortalamayı yüksek tutmak

Manasbaba

Üye
Selamlar. Ortalama bir üniversitede Elk. Elt. Müh. Okuyorum. Bu sene yeni başladım derslerim mat1 fiz1 elektroteknik. Bazı kişiler kaynak almana gerek yok diyorlar. Sıkı not tutup en önde oturan kişilerdenim. Hocayı anlayabiliyorum. Sizce kitaplar çok mu önemli yoksa olmadan da iyi not alınır mı ? 3.45 üzeri yapmam lazım belki yatay geçiş düşünebilirim evden uzaktayım...

kardeşim günaydın; çoğu arkadaş şimdi gelip ortalamanın gereği yok geç yeter vs vs şeyler söyleyebilir fakat ben öyle düşünmüyorum.okulu 68 ortalamayla bitirmiş biri olarak sana şunu net söylüyorum ortalamanı geçiş yapmasan bile yüksek tut.ilerde ne yapacağın belli olmaz.kaynak meselesine gelince hocaların çoğu soruların bir kısmını kaynak kitaptan sorar.eğer kitap hocanınsa kesin al almazsan geçemezsin.

Ortalamayı yüksek tutmaya çalışta...En az onun kadar önemli olan proje yapma ,projelerin içinde olma,piyasadan haberdar olma,malzemeleri tanıma (sembol değil kendisini) kısmını da ihmal etme.

İşe girerken ortalamadan daha ziyade dahil olduğun yaptığın projelere bakarlar.Falanca projenin falanca ayağını ben yaptım şu kadar saat proje içinde yar aldım gibi referanslar ortalamadan daha değerlidir.

Sağolun. Danışman hocamla iletişim halindeyim inşaallah ilerleyen dönemde proje düşünüyorum. Ortalamayı da gereksiz diyem çok oldu ama bencr siz haklısınız. Sağlam bir ortalama belki de kapalı kapıları açabilir...

Selamlar. Ortalama bir üniversitede Elk. Elt. Müh. Okuyorum. Bu sene yeni başladım derslerim mat1 fiz1 elektroteknik. Bazı kişiler kaynak almana gerek yok diyorlar. Sıkı not tutup en önde oturan kişilerdenim. Hocayı anlayabiliyorum. Sizce kitaplar çok mu önemli yoksa olmadan da iyi not alınır mı ? 3.45 üzeri yapmam lazım belki yatay geçiş düşünebilirim evden uzaktayım...

Matematik ve fizik gibi dersler için kaynak kitap almanız yararlı olur. Yüksek not ortalaması için bu şart. Ayrıca ortalaman yüksek olursa başka bir üniversiteye yatay geçiş yapabilir, çift anadal programı ile ikinci bir bölüm daha okuyabilirsin.

Bir de arduino , plc gibi neler önerirsiniz ilk seneden öğreneyimmi (belediye kursu bar bedava. Faydalı olursa gidebilirim diye düşündüm)

Merhaba,
mezun olalı on seneyi geçti, ortalama konusunda boş ver demeyeceğim, mümkün olduğunca ortalamanı yüksek tut özellikle yatay geçiş düşünüyorsan yada mezuniyet sonrası iyi bir üniversite de yüksek lisans veya teknoloji odaklı bir kamu kurumunda çalışmak istiyorsan iyi notlar sana giriş kapısını açar. Notları boş ver diyen arkadaşları da anlıyorum haksız değiller kendini yetiştir notlardan daha önemli diyorlardır. Haksız da sayılmazlar. Notlar kıyafet gibidir ilk başvurularda karşıdaki insanın dikkatini çeker. Bilgi ise senin o işte tutunmanı devamlı olmanı sağlar. Birbirlerine alternatif değiller. Yani hem notlarını yüksek tutmaya çalış hem kurslara git, yazın balon staj yapma saha da çalış. Bu meslek senin öğrenmeye bak, yeri gelince kitabını da al kursuna da git projeni de yap. Bu arada çalışacağın sektör de önemli. Şantiye de mühendislik yaparsan kimse notlarını sormaz malzemeyi tanıyor mu işçileri yönetebilir mi işleri yönete biliyor mu İngilizce var diye bakar... bu da bir gerçek :D
dediğim gibi şık ve temiz giyinmek öğrenmeye engel değil.

Bir de arduino , plc gibi neler önerirsiniz ilk seneden öğreneyimmi (belediye kursu bar bedava. Faydalı olursa gidebilirim diye düşündüm)
Arduino'dan önce temel elektrik devreleri ve analog elektroniği öğrenmek daha faydalı olacaktır. PLC için öncelikle mekanik kumanda bilgisi, elektrik motorları, elektrikle tahrik, sinyal okuma gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekir.

Ortalama eğer ASELSAN, VESTEL dışında çalışacaksan bir işe yaramıyor. Elektrik alanında yürüyeceksen yazılım ve gömülü kısmına çok girmene gerek yok. Temel dersleri hakkıyla versen (Elektrik makinaları, güç sistemleri vs.) ve güzel bir bitirme projesi yaparsan yeterli olur.

Hedefim yüksek ya.. Yatay geçişten vazgeçtim ama ortalamayı yüksek tutup iyi işlere imza atmak istiyorum. Yurtdışına bir süre çalışmaya gidip kendimi geliştirmeyi falan da düşünüyorum. Çok teşekkür ederim yorumlarınız için.. İnşaallah bir gün başarırsam sizin tavsiyelerinizin de payı var..

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,806
Son üye
Burak5316

Yeni konular

Geri