Notebook Adaptör Tamiri İçin Kablo Seçimini Nasıl Yapmalıyım

honor54

Üye
Kullandığım bilgisayarın adaptörünün kablosu uç kısmından bozuldu, kablo içeriden kırılmış temas etmiyordu. İnternette satılan hazır kablolardan aldım değiştirdim. Günlük kullanımda her şey güzel ama güç gerektirecek işler yapıldığı an kablo aşırı derecede ısınıyor. Anladığım kadarıyla satılan soketli kabloların neredeyse tamamı 65 watt ve asağısı adaptörler için yapılmış. Bu ikinci kablom önceki de muhtemelen ısındığından hemen bozuldu. Elimdeki adaptör 19.5V 6.25A, 120W'lık bir adaptör. Buna uygun nasıl bir kablo kullanabilirim ya da daha farklı bir çözüm yolu var mıdır? Malum yeni adaptör alsak çok pahalı, adaptörün kendinde de bir sorun yok tamir etmeye çalışıyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ben arkadaşın sorusunu gerçekten çok iyi anladım. Okuma ve anlama durumum iyi sayılır. Ama benim bu arızadan dolayı gördüğüm sorun kablo ile ilgili değil. Cihazı görsek ne yaptığını bilsek ona göre daha güzel cevaplar verebilirdik belki. Dediğim gibi ben sorun olarak kabloyu görmüyorum. Ama sonuçta her ustanın farklı bir yoğurt yeme tarzı var. Ben bu şekilde olaylara yaklaşıyorum.

Sizin yoğurt yemeniz belli.

Bir kablo neden ısınır? Cevap bekliyoruz.

Sizin yoğurt yemeniz belli.

Bir kablo neden ısınır? Cevap bekliyoruz.
Nasıl beni özledin demi Serkan Kardeşim :D :D :D
Öncelikle şu arkadaş bir konuya açıklık getirsin Bu adaptör neyin nesi? Nasıl bir şey Bilgisayar için kullanılan bir adaptör diyor. Bu adaptörü ne için kullanıyor. Bir resim falan atsın ona göre de bir çok cevap yazarız.

Nasıl beni özledin demi Serkan Kardeşim :D :D :D
Öncelikle şu arkadaş bir konuya açıklık getirsin Bu adaptör neyin nesi? Nasıl bir şey Bilgisayar için kullanılan bir adaptör diyor. Bu adaptörü ne için kullanıyor. Bir resim falan atsın ona göre de bir çok cevap yazarız.

Seni hiç özlemedim. Adaptorun ney olduğunu hala okumamissin birde okudum anladim yazıyorsun.

Dalga geçme bari hala konu sahibinin 1. Mesajını okumamissin.

Hala soruma da cevap vermedin kablo neden ısınır? Bunu cevapladiginda sorunun cevabinida vermiş olursun. Ama işine gelmiyor sanırım.

Adaptörüm ekteki fotoğrafta bulunan adaptör. Chicony marka 120W bir adaptör. Bilgisayarım da Monster Abra A5 V9.3. Günlük kullanımda fazla akım çekmediği için kabloda hiçbir ısınma olmuyor ama bir oyuna girsem ya da render gibi yüklü bir iş yapsam çektiği akım fazla olduğundan kablo hemen ısınıyor. Orijinal halinde hiçbir ısınma yoktu çünkü kesiti kalındı. Alıp değiştirdiğim kabloda ekteki ikinci fotoğrafta bulunuyor. Piyasada maalesef hep çin malı ince kesitli kablolar mevcut, ne kadar arasam da kalın kesitli, daha yüksek akım kaldırabilecek bir kablo bulamadım. O yüzden ben de Serkan beyin önerdiği gibi kendim soket alıp bir kablo yapacağım ama nasıl bir kablo seçsem bilemedim. 12 awg silikon kablolar var metresi 30 lira civarı, bunlardan iki tane yani bir artı bir de eksi için alıp soketi ve kabloyu lehimleyip kullanırım diye düşünüyorum ama tam emin olamadım uygun olur mu yoksa gereksiz mi kaçar. Standart iki damarlı 22 awg kablolardan yapsam yine ısınacak.

Ekli dosyalar

• resim_2022-08-20_223351786.png
    resim_2022-08-20_223351786.png
    178.1 KB · Görüntüleme: 7
  • resim_2022-08-20_223845628.png
    resim_2022-08-20_223845628.png
    78.2 KB · Görüntüleme: 7
Neden eski kabloyu kullanmıyorsunuz? Eski kablonun jak kısmını kesin ve yeni bir jak monte edin. kablo üzerinde yuvarlak bir şey var. O şeyin adı bobin. filtre bobini olarak biliyorum. O kısım olmadan kabloyu kullanmanızı tavsiye etmem.

Son düzenleme:
Adaptörüm ekteki fotoğrafta bulunan adaptör. Chicony marka 120W bir adaptör. Bilgisayarım da Monster Abra A5 V9.3. Günlük kullanımda fazla akım çekmediği için kabloda hiçbir ısınma olmuyor ama bir oyuna girsem ya da render gibi yüklü bir iş yapsam çektiği akım fazla olduğundan kablo hemen ısınıyor. Orijinal halinde hiçbir ısınma yoktu çünkü kesiti kalındı. Alıp değiştirdiğim kabloda ekteki ikinci fotoğrafta bulunuyor. Piyasada maalesef hep çin malı ince kesitli kablolar mevcut, ne kadar arasam da kalın kesitli, daha yüksek akım kaldırabilecek bir kablo bulamadım. O yüzden ben de Serkan beyin önerdiği gibi kendim soket alıp bir kablo yapacağım ama nasıl bir kablo seçsem bilemedim. 12 awg silikon kablolar var metresi 30 lira civarı, bunlardan iki tane yani bir artı bir de eksi için alıp soketi ve kabloyu lehimleyip kullanırım diye düşünüyorum ama tam emin olamadım uygun olur mu yoksa gereksiz mi kaçar. Standart iki damarlı 22 awg kablolardan yapsam yine ısınacak.
Yaklaşık 6 amper çekiyor. Kaliteli bakır 1mm^2 lik bir kablo kullanabilirsiniz.
2 damarlı 2x1 mm^2 TTR kablo uygundur ancak filtreyi bu kabloya nasıl ekleyeciğinizi bilmiyorum. Eğer uğraşmak isterseniz kaliteli bozuk bir adaptörün kablosunu kullanabilirsiniz laptop tamircilerinde bolca var. Hem sağlıklı hem kaliteli çözüm olur.

Neden eski kabloyu kullanmıyorsunuz? Eski kablonun jak kısmını kesin ve yeni bir jak monte edin. kablo üzerinde yuvarlar bir şey var. O şeyin adı bobin. O kısım olmadan kabloyu kullanmanızı tavsiye etmem.
Eski kablo iki farklı yerden kırılmıştı. İlki jak ile parazit önleyicinin arasında, ikincide parazit önleyicinin diğer tarafında hemen bitişiğinden. Bu ikinci kablom. Şuanda da ekli şekilde aslında. İlk seferinde ana kablonun kopan kısmının biraz gerisinden kesip ek yapmıştım yeni kabloyu, o da bozulunca aynı şekilde bu sefer ek yerinin gerisinden keserek yeni kabloyu lehimledim. Parazit önleyici koyamayacağım için direkt kendi kablosuna jak bağlayamadım ama kendim kablo yapmak istesem yine parazit önleyici olmayacak onu nasıl çözerim bilmiyorum. Dediğiniz doğru o kısım olmadan da kullanamam.
Yaklaşık 6 amper çekiyor. Kaliteli bakır 1mm^2 lik bir kablo kullanabilirsiniz.
2 damarlı 2x1 mm^2 TTR kablo uygundur ancak filtreyi bu kabloya nasıl ekleyeciğinizi bilmiyorum. Eğer uğraşmak isterseniz kaliteli bozuk bir adaptörün kablosunu kullanabilirsiniz laptop tamircilerinde bolca var. Hem sağlıklı hem kaliteli çözüm olur.
Dediğiniz kablolar olur gibi görünüyor ama işte parazit önleyici filtreyi nasıl dahil edeceğim kısmı sıkıntılı. Bozuk bir adaptörün kablosunu kullanma fikri aslında iyiymiş ama buralarda bulabilir miyim bilmiyorum. Araştırayım bulamazsam dediğiniz kablolardan alıp, filtre kısmını çözmeye çalışırım.

https://www.sikayetvar.com/monster-notebook/monster-notebook-cozulemeyen-sarj-kablosu-isinmasi
Sorun sürekli olarak şarj cihazının kablosunda falan arıyorsunuz ama ilk söylediğim gibi bu bilgisayarda zaten bu tür şikayetler varmış. Bunun şarj kablosu ile ilgisi yoktur demiştim. Yine söylüyorum. Şarj kablosunu istediğiniz şekilde değiştirin sorun çözülmez.
https://www.papelbilisim.com/monster-abra-a5-v9-1-laptop-sarj-soketi-degisimi/
Seni hiç özlemedim. Adaptorun ney olduğunu hala okumamissin birde okudum anladim yazıyorsun.

Dalga geçme bari hala konu sahibinin 1. Mesajını okumamissin.

Hala soruma da cevap vermedin kablo neden ısınır? Bunu cevapladiginda sorunun cevabinida vermiş olursun. Ama işine gelmiyor sanırım.
Bu sorunu yavaş yavaş çözeceğiz inşallah takipte kal kardeşim :)

Son düzenleme:
https://www.sikayetvar.com/monster-notebook/monster-notebook-cozulemeyen-sarj-kablosu-isinmasi
Sorun sürekli olarak şarj cihazının kablosunda falan arıyorsunuz ama ilk söylediğim gibi bu bilgisayarda zaten bu tür şikayetler varmış. Bunun şarj kablosu ile ilgisi yoktur demiştim. Yine söylüyorum. Şarj kablosunu istediğiniz şekilde değiştirin sorun çözülmez.
https://www.papelbilisim.com/monster-abra-a5-v9-1-laptop-sarj-soketi-degisimi/

Bu sorunu yavaş yavaş çözeceğiz inşallah takipte kal kardeşim :)
Tamam ama şuan ekli şekilde kullandığımı söylemiştim, ekin eski kablo tarafı gram ısınmazken diğer taraf ısınıyor sizce de sorun kabloda değil mi o zaman?

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri