Muhteşem havya yapımı :)

_Zaur_

Üye
Arkadaşlar Selamun Aleykum. Aranızda yeniyim bu aralar çok ayaklı elemanları anakarttan ayırmak için havya yapmak istiyorum.
Aslında bunun için sıcak hava üfleyen havyalar var ama Youtube üzerinden arama yaptım. Youtube da bulduğum bir video beni baya şaşırttı.
Efsane havya yahu :D
Böyle havyanı yapanı ilk kez gördüğüme göre bende bundan yapmaya kalkışmak istiyorum.

Neleri kullandığını söyleye bilen birisi var mı aranızda?
Sigara yakan Başlık + Bozuk havyam var Havyanın sıcaklığını ayarlayan ve diğer elektronik aletlerin adı ne olarak geçiyor?

Çok sağolasın Peki Resitans zayıf mı bu bileşenlere göre yoksa iyi mi? 10 amper geliyor rezitans nasıl dayanıyor?

Helal olsun be abi ya. Adım adım videoda konuştuklarını şimdi iyice dinledim. 6 Amper rezistan olduğunu söylemiş videoda. Gücü 20 ampere çıkardığında Resiztansın tam kapasitede çalıştığını söylüyor :)

Hepinize kolay gelsin bakıyım nereden bulucam yazdıklarını :)

@serkan_48 bu arada aklıma gelmişken PC için olan güç kaynağı aynı işi görür mü? 12v 10a dandik olsa bile olur mu?. Yoksa mutlaka smps güç kaynağı olmalı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Azerbaycana selam, vidyoyu izleyince yakın zamanda izlediğim bu videonun benzeri aklıma geldi bunu gördün mü, sanki daha güvenli, elbette ampul de sıcak olacaktır iş bitince göz önünde bulundur unutma ;)

@by lent dostum sağolasın. Hepimiz Türküz zaten herkese selam.
Beni büyük dertten kurtardın desem yerinde olur. Düşünüyordum yukarıdakı videodakını yapsam Etrafı yakarsam filan ne olur?. Çok çok güvenli hatta Yapımı da baya basit bence.
Varya Basit otomobil Aküsüyle yardımıyla Bu iş hallolursa çok iyi olur. İkisinden de var, zaten evde 4 araba var bana çok uygun geldi :D

Ben bunu hazırlamaya zorlayan şey anakartımın Ses Jack`inin bozuk olmasıdır. Malum ki Pc Anakartının Audio Jack lehimleri baya fazla. 20`ye yakın yada 20 den çok bacak olduğunu gördüğüme göre Ne yapıp ne edip Şunu yapmalıyım.
Bozuk anakartlar var dostumda Audio Jack girişleri sağlam bence. Bendeki girişe hoparlörler bağlayınca algılamıyor Yerinde döndürüyorsun çıkarıp takıyorsun Hoparlörü algılarsa NE ALA :D

Benim bildiğim audio jacklerde dipte sviç var, alttaki 3 pin.
3.5mm-10pin-audio-jack.jpg

Bu laptop Jacklerine benziyor. Masaüstü Pc anakartlarında tamamen başka görünüşte oluyor. :)

Sabah sabah Halogen lamba sordum Dayımdan. E işte bulduk ettik. Aküye bağladım dayı gelip dediki Akü çok dayanamaz öyle Dedim bişey olmaz zaten 1 dakikalık işlem yapacağım.

Gitti Sıcak fön makinesini getirdi :D Aman Yarrabbim Yepyeni durumda Fön makinesi varmış haberim yoktu bile :D Bana verdi dedi zaten Yılda bi kere bile kullanıyordum yada kullanmıyordum. :)
Lambanı hazırlamayı bıraktım malesef.
Buda benim böyle anım. Denedim Güzelde ısınıyor eritiyor lehimleri :)

Bu arada Yönetici kardeşlerim Biraz önce Mobilden girdiydim foruma. Başlıktakı yazdığım Arkadaşlar Selamun Aleykum sözü hecelere bölünmüş alt alta uzanmış gitmiş. :D Bu nedir anlamadım?

Süpermiş yıllardır amatörce elektronikle uğraşıyorum eskiden kompanantleri havya ile söküp lehimliyorduk artık smd ye geçilince sökümde havya işe yaramaz oldu üflemeli havyarların en ucuzu 250 tl den başlıyor bizim gibi hobi olarak uğraşanlar için biraz külfetli 60 watlık Havva’ya akvaryum hava motoru taktım olmadı neler denedim yok artık üflemeli havya almaya ve araştırmaya başlamıştım bu araba çakmağıyla yapılan çok mükemmel iş yapıyor hamde ucuza malolacak bazen yokluk insanı mucit yaparmış helal olsun

Azerbaycana selam, vidyoyu izleyince yakın zamanda izlediğim bu videonun benzeri aklıma geldi bunu gördün mü, sanki daha güvenli, elbette ampul de sıcak olacaktır iş bitince göz önünde bulundur unutma ;)

Birkaç gün önce h7 far ampulüne yanarken dokununca beni zıplatmıştı. Demek ki bu derece etkiliymiş. Yöntem süper

Merhabalar Hocam konu eski biliyorum fakat bende bir poşet smd çöp kartlar var. Hic smd ile uğrasmadim desem yeridir. ogrenmek ıstiyorum bende görünce merak ettim bizim burda hirdavatcida su lambayi buldum 13 tlye tipi ayni ama olur değilmi diye merak ettim. Boşuna almış olmayayım. Bide beslemesi icin 12v 2A adaptorum var yeter sanirsam degilmi
20210603_151100.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri