Mikrodiagram Simulasyon

bLAckMamBa

Profesyonel Üye
Herkese merhaba,

Mikrodiagram programı ile uğraşırken simulasyonunda bir hata olduğunu farkettim.
Nerede yanlış yapıyorum diye ararken buldum bu sıkıntıyı.

Şekildeki çizimi yaparsanız eğer;
Analog karşılaştırıcı 1 küçüktür 200'e ayarlı, Analog karşılaştırıcı 2 büyüktür 500'e ayarlı.

Simulasyon moduna geçtiğinizde önce analog giriş 1 200'den küçük iken analog giriş 2 yi 500'den büyük bir değere çektiğimizde dijital çıkış aktif oluyor buraya kadar normal, ancak bu esnada analog 1 girişini 200'den fazla bir değere atadığımızda dijital çıkışın pasif duruma geçmesi gerekirken geçmiyor. Halbuki hat bağlantısında analog karşılaştırıcı 2'nin enable girişinin 0 olduğuda görülüyor.

Ekli dosyalar

• gkjfdghhfg.jpg
    gkjfdghhfg.jpg
    88.5 KB · Görüntüleme: 40
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
2AIN_2AKON_jpeg.JPG

Analog karşılaştırıcıların "en" girişleri CPU'yu gereksiz durumlarda meşgul etmemesi için kullanılmaktadır. Örneğin; sadece sabah 9-12 arası kontrol yapılacaksa bu vakitlerde aktifleştirilir. "en" girişine yüksek seviyeli sinyal uygulanmadığı durumlarda karşılaştırıcı bloğu işlem yapmaz, son sahip olduğu değeri korur.

Yukarıdaki örnekte 2 analog giriş ve 2 farklı değerle karşılaştırılma durumları kontrol edilmek istenilmiş. Bunun için analog karşılaştırıcı bloklarının çıkışları "ve" kapısıyla denetlenmelidir. Bu sayede 2 durumda sağlanırsa dijital çıkış aktifleştirmesi sağlanacaktır.

Simülasyon ile ilgili sorun yoktur.

Ekli dosyayı görüntüle 15184

Analog karşılaştırıcıların "en" girişleri CPU'yu gereksiz durumlarda meşgul etmemesi için kullanılmaktadır. Örneğin; sadece sabah 9-12 arası kontrol yapılacaksa bu vakitlerde aktifleştirilir. "en" girişine yüksek seviyeli sinyal uygulanmadığı durumlarda karşılaştırıcı bloğu işlem yapmaz, son sahip olduğu değeri korur.

Yukarıdaki örnekte 2 analog giriş ve 2 farklı değerle karşılaştırılma durumları kontrol edilmek istenilmiş. Bunun için analog karşılaştırıcı bloklarının çıkışları "ve" kapısıyla denetlenmelidir. Bu sayede 2 durumda sağlanırsa dijital çıkış aktifleştirmesi sağlanacaktır.

Simülasyon ile ilgili sorun yoktur.
Enable girişi aktif olmadığı zamanlarda karşılaştırıcının çalışmayacağını düşünüyordum halbuki en son ki değerini koruyormuş. Kullanma kılavuzunda da buna dair bir açıklama yoktu.

Bilgi için teşekkürler Sn. yavuz.özer

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri