Micro C, ARM için, yetersiz mi sizce de?

ocomrun

Üye
Merhaba.
ARM programlamayı öğrenmeyi düşünüyorum.
ARM programlama konusunda kaynak yetersizliği var deniliyor.
Ancak bu konuda yazılmış yegane Türkçe kaynaklardan elde edilmiş bir de kitap var. MicroC ile ARM programlama adında.
Ancak bazı üstadlar Micro C dilinin yetersiz ve zaman kaybı olduğunu yazmışlar.
Bu konuda bu kadar kısıtlı kaynak varken yegane Türkçe kaynak olan bu kitaba haksızlık mı ediliyor, yoksa gerçekten bu dil yetersiz midir?
Teşekkür ederim.

Yeter tanımının ne olduğuna göre değişir yetersizliği,
yani yoruma açık bir şey ifade etmiyor,
kitabın içindekiler kısmında bahsedilen başlıklar size yetiyorsa yeterlidir.

Benim tavsiyem ST nin mcularını programlayacaksanız,
misal piyasada bolca bulunan bluepill kiti yani STM32F103 çipli kit için,
üretici yani ST firmasının CubeMx init kod üreticisi ile
HAL Library denen en son kütüphanelerini ve
MDK Keil IDE sini kullanın.
Youtube daki videoları izleyerek dahi belli bir seviyeye gelirsiniz.

ARM bir mimari ve bu mimari ile işlemci üreten firmanın adı,
ST bir firma, mcu da üretiyor, birçok mcu sunda ARM işlemcili çipler var,
MCU = Mikrodenetleyici = Mikroişlemci + RAM + Program Hafızası + UART USB vs gibi
modüllerin birleşiminden oluşan entegre yapı.

MDK Keil, MikroC Pro for Arm, TrueStudio, EwArm bunlar
IDE = Integretad Development Enviroment = Tümleşik Geliştirme ortamı,
içerisinde yazı yazılabilen bir text editörü, derleyici, dosya yönetici vs. olur
C, Asm, C++, ... bunlar programlama dilleri.

S.A.
1 Yıldır bende MikroC arm kullanıyorum sıkıntı görmedim. Ha keil kadar örnekleri yok olabilir Kütüphaneleri de az olabilir. Bana kütüphane mi ihtiyaç internetten o ürün ile ilgili örneklere kütüphanelere bakıp kullanacağım şekilde kendim yazıyorum. Programlama işinde ilk Proton Basic ile başladım millet ooo basic ci diyorlardı o, ooo dedikleri basic ile otomasyon kuruyordum plc lere modbusdan bağlanıp modüller yapıyordum kendi 4x20 LCD ve 64x128 glcd den hmi lerimi yapıyordum Plc lere arakontrol yüzleri veya göstergeleri yapıyordum. Bana C ile mi yazıyorsun diyorlardı hayır basic deyince hadiya birde CCS C de yazsan diyorlardı. Zamanla ona geçtim modbus dosyalarımı CCS ye taşıdım ufkumu baya geliştirdim. CCS nin bana çok faydası oldu. Millet sonra ya CCS de birşeymi demeye başladılar ben XC18 kullanıyorum registere inip oradan yapıyorum demeye başladılar. Yaw adamlar uçağı yapmış süper çalışıyor Pilot kabinide var benim ihtiyacım yokki ne gerek var ben uçağı motor bölümünden kullanacağıma? Zamanla oluyor ama.....
Neyse bir ara tft kullanımı gerekti dedilerki CCS C de o iş olmaz onu yapamaz
YAHU İŞİ YAPAN İŞLEMCİMİ? YAZILIM MI? PROGRAMLAYAN MI?
İşi yapan işlemci, derleyen editör ama yaptıran programcı... Eee TFT yi de yaptım Olan kütüphaneleri kullanmak kolay biraz da sen depeleneceksin ki ayran yağa dönüşsün. Mutlaka Keil üstündür. ST nin yada başka MCU üreticilerin desteği var.
Bence siz MikroC ile tanışın onun sayesinde Arm ile tanışın çok ihtiyaç olursa keile geçiş yapmanız çok kolay olur. CCS C ye yakınlığından dolayı benim tercihim MikroC oldu. Direk proje yazmaya başladım. Esenliklerle. Kolay gelsin.

En iyisi üreticinin kendi derleyicileridir buda Atollic True Studio ve cubemx ben linux ortamında bile kodlama yaparsınız.

BU arada stm32için ST Cubeide pcb tasarımı içinde KiCad kullanıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri